Taxi 3 (2003)

Bavil som sa. Na nudný a dlhý večer akurát.

Columbo: Vražda na předpis (1968) (TV film)

Prvý TV film s poručíkom Columbom (pilotná časť-nie seriál). Dopadlo to nad očakávania najkvalitnejšie ako mohlo. Prvé 2/3 päťhviezdičková záležitosť. Dôkladná vražda. Vrah nechyboval. Veľa fascinujúcich momentov.

Asterix a Galové (1967)

Úplne prvý Asterix musel pôsobiť ako skúška ohňom. Nepochybujem ale, že komiksové spracovanie je lepšie, sám som mal možnosť jedno čítať (i keď práve pri čítaní komiksu má človek pocit, že ako animovaná rozprávka má väčšie možnosti k zaujatiu). Po pravde, ostatné ale mám omnoho radšej. Je to taký rozbeh pilotnej časti.

2012 (2009)

Pre mňa to je čistá marketingová záležitosť plná hlúpych scén s cieľom upútať veľkú pozornosť. V polovici som to musel vypnúť.

Smrtelné zlo 2 (1987)

O poznanie horšie ako 1-ka, hoci využitie gore štýlu sa mnohým musel páčiť. Bruce Campbell sa stal kultovým hrdinom, ktorého prerod z vydesenca preniesol Raimi k dokonalej komediálnej kreatúre s i(k)ronickým ksichtením.

Senna (2010)

Brilantné životopisné dielo plné emócií, životných okamihov, krutého osudu a chuti pretekárenia... Najlepší prípad zabŕdnutia do zákulisnej kostry športu bez toho, aby ste aj napriek politike 100%-ne adrenalínovali. Pre mňa je najstrhujúcejším momentom pohľad na Prosta - Sennov sok č.1 a jeho smútok v závere a z dovtedajšej nevraživosti vzišiel srdcervúci doják. Vďaka tomuto dokumentu mi bolo odpovedané na otázku najzaujímavejšieho obdobia F1. Senna nebol dokonalý, ale mal najsilnejší entuziazmus a v očiach ľudí bol najlepší. Dnešná formula je v porovnaní z čias minulých sotva 10 percentným výplodom a aj preto ju už nesledujeme...

Spartakus (1960)

Brilantne zostavený veľkofilm o vodcovi otrokov - Spartakus (zároveň fantasticky stvárnený charizmatickým Kirkom Douglasom), je jedným z vrcholov monumentálnych fresiek. Natočený zároveň v dobe, odkiaľ ich pochádza najviac a za touto érou mi je (takmer) rovnako smutno ako za filmami noir. Aj keď po hlbšom prebádaní majstrovej filmografie uznávam, že má skrátka lepšie kúsky (pre iných tvorcov by to bol ale dozaista najlepší film), disponuje niekoľkými fascinujúcimi momentmi : zvláštnou chémiou medzi Charlesom Laughtonom a Petrom Ustinovom, ostré tréningy otrokov, súboj (na smrť) a predsúboj medzi Spartakom a čiernym otrokom, kde sa z najväčších nepriateľov stali "kamaráti" zdieľajúci existenčný stav, famózna scéna vyslobodenia, Olivierova protivná postava, sila súdržných ľudí...

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

Moja najobľúbenejšia Mayovka s Winnetou-m a Old Shatterhand-om. Zároveň jediná skvelá - s nie toľkým pátosom. A keď aj je, kategoricky dopĺňa veľmi dobrý príbeh.

Rocky (1976)

Zo športového filmu Rocky sa stala nezmazateľná klasika inšpirujúca davy. Vynikajúca symbióza každodenného života doplnená športovou vytrvalosťou, entuziazmom a emócií. Dá sa mu vyčítať istá cukríkovosť, ale iba za predpokladu, že v ňom vidíte aj všetko ostatné.