Smrt ve tmě (2016)

Musím říci, že jsem ohromen, protože už hodně dlouho jsem neviděl tak napětím nabitý thriller jako právě tento, u kterého bych nesledoval časomíru a nepřál si v duchu, aby už skončil. Podobný zážitek jsem měl naposled ze snímku "Eden Lake", který jsem zhlédl v květnu 2013. Fede Alvarez vypadá na nadějného režiséra a budu se těšit na další jeho tvorbu, protože je důkazem toho, že kvalitní thrillery ještě natáčet lze.

Perníková chaloupka (1983) (TV film)

Tima Burtona jsem poznal, jsou zde jeho klasické výtvarné prvky a barevnost z těchto let a vlastně režisérových začátků. Je to velice zvláštní a jednoduché zpracování všem známé středoevropské pohádky, proto mě poněkud zaskočila volba asijských herců, i když macecha mi přišla až "deppovsky" bláznivá. Závěr zpracování bych pak shrnul jako doslova hru s barvami a ve srovnání s pozdějším počinem režiséra "Charlie and the Chocolate Factory" bych tento snímek hodnotil jako více chaotický, ale přihlížím k tomu, že v 80. letech si mohl Burton, jako začínající režisér, sotva něco lepšího dovolit. Snímek přesto hodnotím tak, jak jej hodnotím, protože o veledílo se nejedná.

V zajetí démonů 2 (2016)

Nemusím se asi příliš rozepisovat, protože je podle mého hodnocení jasné, jakým směrem se bude můj komentář ubírat. Jedná se o excelentní dílo, skvěle zvládnutý horor a perfektní podívanou plnou napětí od začátku až do konce. V rámci hororového subžánru Ghosts/Religions/Paranormal bych tento snímek hodnotil jako režisérův nejlepší, to znamená, že určitě předčil svůj první díl a i "Insidious" s jeho oběma pokračováními. Oceňuji úchvatný výkon velmi dobře zvolené mladé herečky Madison Wolfe. Děsivější horor byl v roce 2016 asi sotva natočen, nemám co dodat a doporučuji zhlédnout ostatním.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Musím říci, že jsem byl mile překvapen, už jsem totiž ani nedoufal, že se od Tima Burtona po posledních čtyřech letech něčeho lepšího dočkám, a dočkal jsem se. Film je klasicky "burtonovsky barevný" stejně jako předchozí snímky "Dark Shadows" a "Big Eyes" Nemohl jsem si nepovšimnout zajímavého odkazu, a to, zřejmě režisérova oblíbeného, motivu očí, v tomto případě žádných, v případě předešlého snímku velkých. Dále oceňuji zajímavý nápad s časovými smyčkami a výběr famózní herečky Evy Green, na kterou jsem si už vedle Burtona zvykl. Naopak Samuel L. Jackson mi v této roli přišel místy až směšný. Dlouho jsem váhal kolika hvězdičkami snímek ohodnotit. Jednu bych ale přece jen zatím tvůrci za jedno strhl, protože něco jiného je režisérův osobitý styl a další věcí je zjevné vykrádání sama sebe. Zatím tedy musím filmu přisoudit 85%, ale budu doufat, že po dalším zhlédnutí se třeba dočká i lepšího hodnocení. Bystrý divák si mohl všimnout v jedné kolotočové scéně samotného Tima Burtona, mihl se tam snad ještě kratší dobu než Peter Jackson v "The Hobbit: The Desolation of Smaug".

Kněžna Libuše (2008)

Lidé, vzpamatujte se, vždyť to není vůbec špatné zpracování. Tady jde vidět, že po několika negativních hodnoceních hodnotí další uživatelé úplně stejně, jen aby se náhodou nelišili a nevyjádřili k tomuto nízkému hodnocení svůj nesouhlas. Není to nic světoborného, ale rovných 50% si snímek zaslouží.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Podle mého názoru lze každému kvalitnímu režisérovi, který vyniká v určitém filmovém žánru, v případě Jamese Wana, v hororu, odpustit jeden nevydařený snímek, který do tohoto žánru nespadá. Ani jeden z předchozích dílu "Fast & Furious 7" jsem sice nezhlédl, ale nepředpokládám, že by se tyto díly nějakým zásadním způsobem od sedmého lišily. Zkrátka tento film považuji za neoriginální, zbytečně dlouhý, a tudíž nudný. Jestli někdo předpokládal, že tím, že se režie tentokrát chopí Jamese Wan, si jeho fanoušci oblíbí i tuto sérii, tak byl rozhodně na omylu. James v tom ale není sám, podobným případem je i režisér Christopher Nolan a jeho "slavný" snímek "Insomnia", na kterém lze jednoduše dokázat hloupost a šablonovitost krimi žánru.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

"The Hitchhiker's Guide to the Galaxy" je naprosto předvídatelným, nicneříkajícím "dílem", hloupostí skoro srovnatelným s "Mars Attacks!" od Tima Burtona, přičemž se tato hloupost ještě umocňuje pseudofilosofickými průpovídkami zaznívajícími v jeho průběhu. Tento sci-fi snímek se tváří jako nesmírně poučný a nabádající k zamyšlení, ale, navzdory veškeré snaze, není. Musím ale uznat, že se o úplně brakový film nejedná a lze ho dokoukat do konce. Hodnotím jej 30%.

Prckové (2009) odpad!

Robert Rodriguez je podivný režisér, na jednu stranu obdivuji jeho filmy jako "Sin City" nebo "Machete", ale dětské, rodinné komedie jsou hodně nekvalitní, hloupé a ani ne tak vtipné, takové pro průměrného amerického diváka. Tento snímek má sice jasné poslání, ale žádnou hlubší rovinu. Ve srovnání se všemi díly série "Spy Kids", které také zrovna nepovažuji za největší skvost americké kinematografie, je tento film snad ještě horší a v číslech bych mu nepřisoudil ani těch 25%.

Zmizelá (2014)

Vždy jsem věděl, že pro zdejší uživatele je David Fincher jedním z těch TOP režisérů, přičemž pro mě byl do té doby jen lehce nadprůměrný. Tvrdím si říci, že "Gone Girl" je druhým nejpovedenějším snímkem Finchera, hned po famózním "The Curious Case of Benjamin Button", a žádný jeho dřívější film se jim nemůže vyrovnat, čímž narážím na velmi průměrný a přehnaně vychvalovaný počin "Se7en". Ocenil bych velmi zajímavou myšlenku dokonalého vztahu bez předsudků, což je zde asi tím stěžejním motivem, a herecký výkon herečky Rosamund Pike, které tato role neskutečně sedla. Za poslední musím pochválit zkrátka to, že film mě v rámci krimi žánru, ke kterému neoplývám zrovna přehnanou láskou, velmi překvapil.

Lov na Gluma (2009)

"The Hunt for Gollum" je vynikajícím zfilmováním doby mezi "The Hobbit" a "The Lord of the Rings" a vůbec nevadí, že se při tom díváme na jiné herce. Určitě doporučuji "maratoncům" snímek zhlédnout mezi již zmíněnými velkofilmy. V Číslech hodnotím 80%.