Upíří deníky (2009) (seriál)

Všech osm řad seriálu bylo naprosto žánrově odlišných a něčím mě každá z nich dokázala zaujmout – konkrétně epizodu s názvem Hell Is Other People pokládám za nejzajímavější žánrový experiment, třebaže ze sérií jako takových u mě jako celek dominovala série pátá. Zde je plně rozvinuta problematika dvojníků, v podstatě originálního fantasy prvku, která se doposud ukazovala jen v náznacích jako součást, resp. nezbytná premisa či opora příběhu. Zajímavé bylo proto hodnotit herecké výkony Niny Dobrev a Paula Wesleyho, kteří jednotlivé dvojníky představovali. Pochopitelně se v seriálu objevovaly i předvídatelné momenty, ale některými zápletkami, zvraty a nečekanými vyvrcholeními mnohdy seriál předčil i svůj spin-off The Originals.

30 dní dlouhá noc (2007)

Na začátek nutno říci, že jsem tento hororový snímek zhlédl na čtyřikrát, což už vypovídá o tom, že mě zrovna příliš nezaujal, a vskutku, třicet sice ne, ale několik dlouhých nocí jsem u něj musil strávit. V rámci onoho subžánru překvapivě vysoce hodnoceného jsem očekával opravdu kvalitu. Ve srovnání například s upírskou sérií Blade hodnotím ještě hůře, protože v případě tohoto filmu se mi nedostalo ani toho, co jsem v Bladeovi považoval za směšné. Neskutečně mě rozčilovaly nesympatické hlavní postavy a ještě více jejich primitivní dialogy, které mezi sebou vedly, dále vytýkám předvídatelné lekavé momenty a závěr. Hvězdičku dávám jen z toho důvodu, že filmy s upírskou tematikou vyhledávám a dokážu ocenit jakýkoliv snímek, který tyto nadpřirozené tvory dokáže zpodobnit jakkoliv originálně. V tomto případě jsem ale neměl dojem, že by mě celkově něčím obohatil, a proto jej hodnotím silně podprůměrně. (25%)

Deadpool (2016)

Deadpool je, mohu říci, zaručeně jeden z nejlepších superhrdinovských filmů, pochopitelně vyjma Kick-Ass od Matthewa Vaughna, který však nespadá pod Marvel. Například vedle trapného Iron Mana, který si se všemi svými pokračováními na komedii pouze hraje, se zde má divák opravdu čemu zasmát, scénář je velice vtipný, inteligentní a naráží na mnoho jiných známých snímků, podobně jako to známe ze Simpsonových (mě osobně nejvíce pobavila upoutávka na 127 hodin). Vedle humoru srší Deadpool i akcí, retrospektivní scény se ukázaly jako dobrý nápad, neboť malinko zastírají to, že kdyby byl děj chronologický, jednalo by se zase o obyčejnou, nudnou, akční, průměrnou směs toho, co už známe, takhle donutí diváka alespoň trochu přemýšlet a hned je to znát i na celkovém hodnocení filmu, na tom mém též. Proto mě mrzí, že závěr pak stejně sklouzl k americkému klišé. Přesto mě snímek zaujal, i když sérii X-Men nemám tolik nastudovanou, a budu se určitě těšit na případné pokračování.

Původní (2013) (seriál)

Tato nakonec celkem vydařená upírská série vyzdvihuje rodinu jako nejdůležitější lidskou hodnotu, ukazuje její význam a jak je správné za ni bojovat, zrazovat své přátele apod. a objevuje se zde mnoho velice dojemných momentů, jimiž si vás získá. Všech pět řad má vcelku pěknou a poutavou dějovou linii a i herci jsou překvapivě sympatičtí a "neokoukaní". Nadpřirozený svět The Originals však tvůrci zůstal poněkud nedomyšlený. Stejně tak fakt, že nikdy nevíte, kdo stojí na čí straně, představuje jedno z možných negativ seriálu a důkaz o překombinovanosti jeho scénáře.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Nespokojený jsem z kina neodešel. Doufal jsem ale přesto ve větší zážitek, už jen proto, že se režie chopili dva relativně mladí norští tvůrci. Alespoň ale páté pokračování dopadlo lépe než čtvrté. To, co bych na začátek tomuto snímku vyčetl, je vykrádání filmů předešlých. Hned úvodní scéna s vyloupením banky mi přišla až příliš na způsob valícího se kola z druhého dílu, ale i z prvního filmu se tvůrci nebáli čerpat, inspirovali se posádkou mrtvých, uniknutím popravě a celkově i tím, jak se nové postavy seznamují s Jackem, především moment, kdy Henry Turner hledá Sparrowa ve věznici. Jackovy komediální výstupy působily spíše až tragicky a trapně, nikoliv. Oproti tomu žádná z nových postav mi nepřišla nijak protivná. Poslední scéna, kdy se schází celá rodina Turnerů, je zde naprosto zbytečná, ale chápu, že nic zřejmě nenaláká lidi do kin více než návrat starých hrdinů, vždyť v tomto ohledu mají tvůrci s diváky zkušenost ze čtvrtého dílu. To, že Jack zažívá již třetí generaci Turnerů a vypadá stále na stejný věk, je taktéž velice úsměvné, ale nijak mi to zásadně nevadí. Jeho velmi povedené omlazení ve flashbackové scéně mi dává malinkou naději, že se konečně jednou scénáristé vzpamatují a vytvoří prequel, neboť vymýšlet další nesmyslné scénáře a zakládat příběh na mythologii je velmi hloupé, a mělo by to podle mého názoru velký úspěch. Tato série není o magii, ale jednoznačně o dobrodružství a akci. S tím souvisí i přemíra vizuálních efektů v tomto pokračování. Stejně, jako byl jimi pokažen Hobit, to dopadlo i v případě tohoto filmu.

Mortal Instruments: Město z kostí (2013)

Znovu si kladu otázku, zda zdejší uživatelé zase nehodnotí jiný film nebo zda snad nepožili před zhlédnutím nějaký halucinogen. Beru jako fakt, že scénář je velmi hloupý a to oslabuje snímek nejvíce, a je zřejmé a mrzí mě, že byl vytvořen tak, aby oslovil hlavně náctileté. Podobnými, podle mě ale kvalitními fantasy, které tímto způsobem na scénáři ztroskotaly, jsou např. "The Sorcerer's Apprentice", "Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief" nebo "Seventh Son". Je zde však mnoho pozitiv, za která bych snímek umístil do červených čísel. Chválím vizuální efekty, to je v dnešní době věc, bez které by se už jen opravdu kvalitní fantasy mohlo obejít, a dále velmi dobře zvolenou, sympatickou herečku Lily Collins v hlavní roli. Tomuto filmu strhávám tedy hvězdu opravdu pouze za nekvalitní scénář, protože jinak by se vším ostatním dokázal vyrovnat i např. Harrymu Potterovi. Mě zkrátka fantasy tohoto typu baví a docela mi v poslední době ve filmovém průmyslu schází. (80%)

Barbie: Psí dobrodružství (2015)

Tak jsem se rozhodl, že i některá z Barbie pohádek si zaslouží komentář. Nejprve to zkusím obecně shrnout. Barbie je pochopitelně idealizovanou postavou, okouzlující dívkou s ideální figurou a vlastnostmi, která si za každé situace se vším poradí, všechno ví, každému je schopna pomoci a chová se celkem rozumně a s rozvahou. A já tvrdím, proč ne? Vždyť pro malé holčičky může jedině ideální dívka jako Barbie být tím nejlepším vzorem. Přesto rozumím tomu, že na někoho může právě pro její přehnaný charakter působit naivním až hloupým dojmem, a to se potom podepíše do celkového hodnocení. Co se týče samotného filmu, tak bych jej viděl následovně, příběh byl roztomilý, odlehčený, zápletka předvidatelná, spád rychlý, závěr nepřekvapivý, ale celkové didaktické vyznění dokonalé. V neposlední řadě musím vyzdvihnout nádherný český dabing Jitky Ježkové. Délkou a animací mi Barbie filmy naprosto vyhovují a troufnu si říci, že některé strčí do kapsy i kdejakou disneyovku. (70%)

Loft (2008)

Původní belgické zpracování jsem se rozhodl zhlédnout především z toho důvodu, abych měl jakési srovnání s americkým remakem z roku 2014, neboť je zajímavé, že režie obou dvou snímků se chopil tentýž tvůrce. Musím říci, že americká verze se mi zamlouvala o něco více, celkově působila světlejším dojmem, zdaleka ne tak pesimisticky a temně jako tato, co se hereckého obsazení týče, myslím, že USA taktéž zvolily vhodněji a zkrátka bylo patrné, že Erik Van Looy sám nebyl s prvním filmem zcela spokojený, a měl tak tedy novou příležitost "Loft" zdokonalit. Přesto tvrdím, že remake nemusel vůbec vzniknout. Vlámská nizozemština je velice dobře poslouchatelná a nerozumím tomu, že Američané mají stále potřebu předělávat většinu evropských snímků. Belgičané rozhodně umí natáčet kvalitně, i přesto, že Španělům zatím zdaleka nestačí, ale na poměry jiných stupidních, často amerických, thrillerů si vůbec nelze stěžovat. (80%)

Bio Ráj (1988)

Film nebyl vůbec špatný, námětem sice docela jednoduchý, ale místy řekl bych až "gumpovsky" dojemný. Na rozdíl od pozdějších vydařenějších počinů autora (např. "La Migliore offerta") mi tu ale chybělo cosi, co diváka tzv. položí, uzemní, protože to už pokládám za jeden z režisérových znaků. Snímkům, které postrádají tento zajímavý prvek, proto nikdy nemohu udělit plné hodnocení (např. "The Curious Case of Benjamin Button" by také bylo, nebýt podivuhodného případu hlavního hrdiny, docela obyčejné biografické drama). Máme tu ale mnoho jiných pozitiv, které snímek zvedají, kupříkladu nádhernou hudbu, která dotváří filmovou atmosféru. Hvězdičku však v poslední řadě strhávám za délku, protože méně zkrátka někdy znamená více. (80%)

Dánská dívka (2015)

"The Danish Girl" bych popsal jako velice zajímavý, poutavý, silný a především milý snímek, škoda jen, že jsem se místy nudil a neudržel skoro pozornost. Režijně ho vidím jako skvěle zvládnutý, naprosto vypilovaný, chválím nádhernou kameru, výpravu a pochopitelně i zajímavý námět, přičemž mi ale byl od Toma Hoopera jeho předešlý počin "The King's Speech" bližší. Aliciu Vikander od teď shledávám vynikající herečkou, neboť již prokázala, že každou roli dokáže uchopit zcela jinak. Celkově hodnotím 80%.