Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

I přes pravidlo "nejlepšího prvního dílu", které má ovšem řadu známých výjimek, mě vždy nejvíce oslovovaly spíše až poslední čtyři potterovské filmy v režii Davida Yatese. U něj se mi vždy zamlouvalo, že pozvednul někdejší obyčejné rodinné fantasy Chrise Columba na mysteriózní dimenzi. Za mě divácky nejatraktivnější a nejzajímavější Harry Potter and the Half-Blood Prince představuje dvě nosné dějové linie. V první rovině vystupuje dvojice Severuse Snapea a Draca Malfoye, jejichž interakce v podstatě determinuje závěr tohoto dílu, a v druhé Harryho Pottera a Horacia Křiklana, která je zase veskrze klíčová pro budoucí vývoj příběhu jako komplexu, protože poskytuje divákovi informace o viteálech a obecně Voldemortově životě. Snímek je navíc mimořádným žánrovým experimentem – vykazuje znaky mysteriózního a psychologického dramatu, ale závěrem (famózní scénou v jeskyni) také hororu. Až na pár detailů si filmová adaptace odpovídá s knižní předlohou. Ovšem na místě je upozornit na ne příliš kvalitní český překlad názvu filmu – přezdívkou "Half-Blood Prince" je míněn Severus Snape coby potomek Tobiase Snapea a Eileen Prince-Lloydové, tedy skutečně "Prince z poloviční krve", nikoliv "Princ dvojí krve".

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

Peter Jackson se stal díky zfilmovanému Tolkienovi jedním z mých nejoblíbenějších režisérů. Zajímala mě proto i jeho "předlotrovská" tvorba. Bohužel ale musím říci, že tyto rané novozélandské snímky jako právě "Bad Taste", "Braindead" nebo "Heavenly Creatures" mi vůbec nesedí a snad by podle mě i režisérovu jménu bývalo prospělo, kdyby vůbec nevznikly. V případě tohoto jsem se rozhodl dát ještě o hvězdičku méně.

7 trpaslíků (2014) odpad!

Převádět celkem vydařenou německou pohádku "7 Zwerge - Männer allein im Wald" do animované podoby nebyl dobrý nápad. Tento zmařený výtvor asi nejlépe charakterizuje slabá animace, dějová linka, zápletka a o scénáři, když vidím, kolik lidí se na něm podílelo, ani nemluvě. Nemám nic proti německým filmům, ale toto je snad jedna z nejhorších pohádek vůbec a ono nejnižší hodnocení mnou přisouzené bohužel odpovídá její celkové kvalitě.

Contratiempo (2016)

Jedná se o naprosto strhující a sofistikovaný mysteriózní krimi-thriller, který jednoznačně předčí svou propracovaností a zamotaností i filmy Davida Finchera. Oriol Paulo je totiž tvůrcem (podobně jako Fede Alvarez, Guillem Morales nebo Juan Antonio Bayona), u kterého dva snímky naprosto stačí k tomu, aby ukázal, jak kvalitním režisérem může být. Stejně jako ve filmu "El cuerpo", který byl stylem velmi podobný jako právě "Contratiempo", ze sebe vydal maximum a takhle má thriller zkrátka vypadat. (100%)

Dorian Gray (2009)

Vzpomínám si, že asi před 4 lety jsem zhlédl "The Picture of Dorian Gray", americké, velmi solidní zpracování z roku 2005, a už tehdy mi bylo záhadou, proč má tak nízké, dokonce šedé, hodnocení. Většinou uděluji jiným podobným pseudouměleckým snímkům s filosofickým podtextem odpad, ale i v tomto případě se jedná o něco úplně jiného. Tento film je výborně režijně zvládnutý, scénář je vynikající, přičemž jsem nečetl knihu samotnou, a nevím tudíž, jak moc se jí scénáristé inspirovali, ale vykládám si to tak, že takovou vynikající knižní předlohu zřejmě nelze zfilmovat špatně. V neposlední řadě musím vyzdvihnout perfektní herecké výkony Bena Barnese (Dorian) a Colina Firtha (Henry). Ve srovnáním se snímkem z roku 2005 se mi tohle zpracování zamlouvalo o něco více, bylo takové temnější a více mysteriózní, i když jinak byla vesměs srovnatelná, ale zase beru v úvahu to, že v lecčem vykrádalo právě to starší, a proto jej nakonec hodnotím stejným počtem hvězd. Snímek bych ale určitě viděl v červených číslech a možná i v 300 nejlepších filmech. Uděluji snad nejsilnější 4 hvězdy za celých 5 let na ČSFD. (22. 4. 2017) Snímek je opravdu strhující, po druhém zhlédnutí tudíž měním své hodnocení na 5 hvězd.

Birdman (2014) odpad!

Co to má být? Takový snímek bych režií tipoval, kdybych to dopředu nevěděl, tak na jméno Darren Aronofsky a ne na vynikajícího A. G. Iñárritu. Proč nezůstane u natáčení dramat jako "Amores perros", "21 Grams" nebo do třetice "Babel"? Vždyť to je jeho styl, a proto si ho také jako režiséra cením. Do tohoto filmu jsem šel s tím, že jej ohodnotím plným počtem jako vždy, ale takové zklamání jsem tedy opravdu nečekal. (20%)

Volání netvora: Příběh života (2016)

Juan Antonio Bayona zvládl svoje první dva snímky skutečně mistrovsky, pokládám je dodnes za vrchol španělské kinematografie. Tento jeho počin ale vykrádá "Bridge to Terabithia" snad vším, co je možné, a animovanými pasážemi "Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1". V závěru, typicky bayonovském, se pak snaží dojmout a rozplakat, a tak se celkově zalíbit divákovi. I v tomto dramatu si můžeme všimnout, že hlavním tématem je vztah matky k malému synovi, jako tomu bylo i v předchozích dvou snímcích tvůrce, ale pokud se bude i příští film nést v podobném duchu, podepíše se to patrně z mé strany na jeho hodnocení. Vůbec mi nevadí, že se režisér odchýlil od hororu, ale to, že "A Monster Calls" už nemá takovou sílu, jakou měly právě "El orfanato" nebo "Lo Imposible". Pochopitelně jsem čekal, že takový snímek Bayona pojme více originálně, ale nestalo se. (65%)

Hon (2012)

Konečně jsem se dočkal pořádného, realisticky natočeného dánského snímku, jehož zhlédnutí jsem teda hodně dlouho odkládal, protože jsem měl obavy, že bude ve stylu mnou nenáviděného režiséra Larse von Triera, neboť jsem jinou zkušenost se severskými filmy vlastně neměl. Musím ale říci, že každý, kdo zvažuje práci pedagoga, by si měl uvědomit, že takováto podobná absurdní situace opravdu může nastat a je to pak velký problém, protože vždycky se bude věřit dětem, které jsou chytré, mají bujnou fantazii a jsou velmi dobrými lháři.

Critters 3 (1991) odpad!

Žádný předchozí díl této série jsem nezhlédl. Tento film mě zajímal jen z toho důvodu, že jsem chtěl vidět první herecký výkon mladého Leonarda DiCapria, který nebyl úplně špatný, ale mohli mu před natáčením říct, že se nemá koukat do kamery :). A teď k filmu. I jako horor pro děti je snímek velmi slabý, scénářem, hereckými výkony i celkově námětem. Nemohu jinak, než hodnotit jej odpadem. Critters je trapný výmysl a nespatřuji žádný smysl v tom natáčet další pokračování, která předpokládám budou stejně ubohá.

Gangy New Yorku (2002)

Shrnul bych to asi takto. To, že Martin Scorsese neumí hospodařit s časem, tzn. neumí natáčet filmy s normální, stravitelnou délkou a zkrátka zřejmě nikdy nepochopí, že méně je někdy více, už dávno víme. U některých jiných snímků mi to nevadí ("The Wolf of Wall Street"), ale v případě tohoto je to už opravdu moc, pouhé rozprostření nudného "nepříběhu" na 3 hodiny, hvězdičku dávám jen za některé povedené momenty. Závěrem konstatuji, že se jedná o nejhorší počin režiséra a tentokrát to nezachránil ani Leonardo DiCaprio. A je to paradox, že od téhož tvůrce pochází jedna z mých nejoblíbenějších komedií. (35%)