Přepadení v Pacifiku (1992)

Kuchtíkova akční plavba Pacifikem je pouhé využití příznivého větru vanoucího z kraje, kde musí jiný osamocený plešatější suchozemec zápolit se ,,Smrtonosnou pastí 1, 2." Snad jediný Seagalův film, u kterého mě nepřepadá silný zánět očí a z jehož houpání se mi nezvedá lodní kufr. ,,Přepadení v Pacifiku" si 3* s přehledem zaslouží.

Teorie všeho (2014)

Je-li teorie s názvem ,,Kterak natočit oscarový film" pravdivá, držel se jí režisér Marsh na 100%. Jedna část filmových expertů existenci této teorie zpochybňuje, naproti tomu zastánci hlásají, že lze hravě doložit. Podporovatelé tvrdí, že uvedenou teorii praktikuje téměř každý talentovaný filmař a po ukončení natáčecího dne ji má uschovanou v šuplíku svého nočního stolku. Jednoznačným důkazem pravdivosti teorie ,,Kterak natočit oscarový film" je snímek ,,Teorie všeho." Silný, poutavý, dojemný, atraktivní, pro matematicko-fyzikální antitalenty (pro mě) srozumitelný. Příběh jedné velké vědecké superstar, jejíž znalosti a poznatky jen tak nějaká černá díra nevcucne. Filmaři si dali se svou ,,Teorií všeho" dostatek práce a díky tomu si mohou být jistí, že se tržby u jejich výsledného výtvor nebudou smršťovat, ale naopak rozpínat. Kniha/ filmová předloha první manželky Stephena Hawkinga je hezkou poctou pro muže, jehož urputná snaha po vědění v kombinaci s jeho pověstným sarkasmem překročily veškeré hranice nekonečného vesmíru. P.S. Velkohubý Eddie Redmayne zahrál galakticky krutopřísně.

127 hodin (2010)

Den první: Při psaní komentáře k jednomu filmu jsem se dostal do nezáviděníhodné situace. Můj monitor, jenž se zdál být pevně ukotven k příslušnému stojanu, se náhle uvolnil a přimáčkl mi pravičku ke klávesnici. Co teď? Jsem freecoolííín, však to nějak zmáknu. Den druhý: I přes tuto prekérní patálii si snažím zachovat klid. Dělám si souhrn věcí. Brambůrky solené 150g , domácí tlačenka z Kauflandu , prorostlá krkovička s krajícem chleba, láhev piva 11 stupňů z poloviny již vypitá neb brambůrky jsou slané fest. Suma sumárum, pokud si vše dobře rozvrhnu, mohl bych vydržet 3 až 4 dny. Den třetí: Je mi zima, strašná zima. Mám otevřenou ventilačku. Piva už mám jenom hlt a brambůrky v krku škrábou jako žiletky. Situace je dosti špatná, pravičku mám dokonale modrou. Den čtvrtý: Starým okoralým chlebem skousnutým mezi zuby se snažím rozbít monitor. Nic, ani ťuk. Vyprahlá ústa si promazávám posledním soustem mastné krkovičky. Je mi tak zle, že otevřenou ventilačku už ani nevnímám. Den pátý: Mami, tati je to bezvýchodné. Mám příšerné halucinace. Zdálo se mi, že můj rozbitý monitor není HD. Hrůza. Takhle to dál nejde. Z posledních zbytků sil si uvědomuji, že mám ještě levičku. Úporně zvedám rozbitý monitor. Jo, vyšlo to! Pravička je v háji, ale jsem zachráněn! ................Točit můj příběh Danny Boyle, jistě by z něj udělal super pokoukání. Angličan si však shodou okolností vybral obdobné dobrodružství a dlužno podotknout, že jeho ,,127 hodin" není vůbec špatné. Natočit film, který se prakticky celý odehrává na jednom místě a nenudí, je velký kumšt. P.S. Moc mě bavila scéna, ve které hlavní hrdina vede sám se sebou talk show.

Správci osudu (2011)

Za sedmero horami, sedmero řekami a jednou nevelkou Atlantskou louží, žil byl udatný mládenec s velkým bílým chrupem, který se, osud tomu chtěl, zamiloval na první signální do půvabné dívky, jejíž oči byly tak nádherné, že by i nejzářivější diamanty světa závistí ztratily svůj lesk. Jejich velké lásce však nebylo přáno neb dvojice sobě si souzená musela svádět nerovný souboj s do všeho nos strkajícími sudičkami v tralaláčcích...........Díky předloze pana Dicka je líbezný příběh okořeněn trochou té akce a sci-fi, takže se nám správci filmu postarali o docela zábavnou love story. Dobrý pocit z odvedené práce mi kazil snad jen fakt, že švarným jinochem byl politik. No uznejte, znáte snad poctivého, hodného, upřimného, skromného, křišťálově čistého politika? Možná právě proto si ,,Správci osudu" pohrávali s pohádkovým žánrem. 3* a za Emily B. dalších dvacet *.

Zkrocená hora (2005)

I když budete tvrdí jako mramor, pevní jako skála a majestátní jako hora, film Ang Leeho Vás hravě zkrotí. Honácká milostná romance? Proč ne. Hollywoodem protřelý Taiwanec natočil nepřiznanou lásku dvou mládenců s kovbojskými klobouky zaraženými hluboko do čela v poklidném tempu. Jako diváci máte tedy dostatek času, aniž byste si nudou hřebelcovali své ochlupení, na postupné odkrývání citů a pocitů obou hlavních hrdinů včetně jejich blízkých. Právě proto snímek s občasnými záběry jako z reklamy na Marllboro nepůsobí prvoplánově. (Není pouze o tom jednom). Dvojice Gyllenhaal-Ledger osedlala své role bez nejmenších potíží a i s přispěním maskérů svou krasojízdou hladce procválala v čase............ Pánové, pokud se budete chystat s kamarádem na campingový výlet, pro zichr si raději udělejte pořádné alibi, partnerky by si Vaše chlapské záležitosti mohly vyložit po svém. P.S. V minulém životě jsem musel být 100% indián, protože jakmile slyším country muziku, jímá mě hrůza a při pohledu na jedince co nosí divné kovbojské (tkaničkové) kravaty musím vypít trochu ohnivé vody. Ovšem kluci ze ,,Zkrocené hory" si mě řádně podali. Jupííííjáááájej.

Pojedeme k moři (2014)

Cestovat k moři můžeme více způsoby. Buďto vyrazíme s Karlem a Karlem jako Účastníci zájezdu nebo si řekneme:,,Kašleme na Karly, pojedeme k moři sami, no a kdyby to náhodou nevyšlo, prd se stane, protože jsou i mnohem důležitější věci, třeba jako máma s tátou a samo, že kámoš Haris." Malý Jiří Mádl je velký lišák. Natočit svou režijní prvotinu z pohledu jedenáctiletých školáků byl výtečný ,,strategický" tah. Jakékoliv filmové nedostatky může hravě odbýt slovy:,,To já ne, to kluci, oni tak prostě vnímají svět kolem." Moje maličkost zbaštila Mádlův debut i s celým školním penálem včetně kružítka. V kategorii filmů pro děti a mládež či chcete-li snímkem pro tzv. celou rodinu je příběh ,,Pojedeme k moři" velmi milým překvapením. P.S. Tušil jsem jaké odhalení bude čekat na mladého hrdinu v rehabilitačním středisku, ovšem Jiří Mádl danému překvápku dodal ještě třešničku.

Let (2012)

Dámy a pánové, vítám Vás na palubě. Pohodlně se usaďte Váš ,,Let" může začít. Mé jméno je kapitán Whip ,,Lajna" Whitaker. Režisér Zemeckis dal tušit, že by mohlo jít o solidní mediálně soudní podívanou, jež svého hlavního sklenky se neštítícího se protagonistu namotá do soukolí kolotoče, které bude plno oslav hrdinství a obdivu, aby byl tento následně vysazen na horskou dráhu, na které není nouze o klopenky opovržení, hanby a tzv. veřejného lynče. Toto očekávaní zůstává kdesi v pozadí, protože my sledujeme příběh spiťara peroucího se sám se sebou. Zájem novinářů, názory odborné i laické veřejnosti....prostě všechen ten šrumec kolem šťastně nešťastné havárie jde prakticky mimo letový obzor. Proč pan režisér neletěl cestou pilot-miláček publika, pilot-zhýralý odpadlík? Robert se vydal směr pilot-zpytovač svědomí. Nastoupit na palubu s Denzel Washingtonem není špatný nápad, ale jsem přesvědčen, že společný ,,Let" by se dal užít i mnohem lépe. 3,4*. P.S. 1) Postava Kelly Reilly byla dle mého názoru úplně zbytečná, byť zahrála fajn. 2) Dobrý návod jak se zbavit ranní kocoviny v podobě pár koksových šňupů. 3) Závěr snímku mi nepřišel nějak sladkobolný.

Moje nesnesitelná puberťačka (2011) (seriál)

Jestliže si připustíte ,,Moji nesnesitelnou puberťačku" k tělu, po nějakém čase zjistíte, že až tak nesnesitelná není. Ba co více, prudit Vás tato drzá opice rozhodně nebude, protože v sitcomu hraje de facto druhé housle, stejně jako její prostořeká spolužačka. Blonďatá vysolárkovaná mamina s dokonale bílým chrupem, ta zde hraje prim. Právě díky Jaime Pressly má v mých očích seriál jakés takés sympatie. Mít doma puberťačky sice není žádná hitparáda, ale je fajn, když se ve Vašem okolí pohybuje partička přitroublých přátel, kteří Vám tu ,,nesnesitelnost" pomohou překousnout. 2,8*. P.S. Dámy, opatrně s přílišným makeupem a návštěvou solárek, budete vypadat nepatrně starší. Krásná sportem vytrénovaná Jaime ví své.

Oko dravce (2008)

,,Oko dravce" by mělo býti přejmenováno na ,,Oko rorýse mdlého." Hlavní aktéři snímku chaoticky poletují 118 minut sem tam, tam sem a při všem tom kalupu plní prapodivné úkoly od všudypřítomného ženského hlasu hovořícího z komůrkového telefonu. Divákovi se nabízí otázka:,,Proč to vše?" Jako odměna za jeho tápání je mu nasypáno ,,extra zrní" v podobě šokujícího zjištění, že se nejedná o akční thriller, ale pozor o akční sci-fi thriller. V závěru filmu se bude většina z Vás cítit nikoli jako při návštěvě Orla skalního v Beskydech, ale jako u holuba poštovního, kterého chová Váš soused z ulice Beskydská. 2,5* víc ani ň.

Yes Man (2008)

ANO, přiznám se, že jsem se v určitých momentech ,,Yes Man" bavil. ANO, příběh se hned nastartuje a příliš svého ústředního hrdinu s ,,NE" nezdržuje. ANO, Jim Carrey je opět velký vtipálek. ANO, na strávení volné chvíle s partnerkou či partnerem se jedná o dostačující filmovou prkotinku. ANO, rozhodně Vám trampoty zbrklého úředníčka neublíží a Vaše divácké IQ nenaruší ani dramaticky nesníží. MOŽNÁ však po chvíli nebudete vědět, že jste ,,ANO" opakujícího Jima vůbec kdy viděli. ANO, ,,Yes Man" si zaslouží minimálně 2,5*. Nebo NE? ANO, ANO zaslouží, rozhodně zaslouží......nějak mi začal divně poblikávat monitor......fuuuuu, to bylo o fous. P.S. Budu-li na vše říkat ,,ANO", mohu vysadit svá antidepresiva?