Bez motivu (1971)

Nic jsem nespáchal! Nemám žádný motiv, abych filmu svým neodborným hodnocením jakkoliv ublížil. Jsem přesvědčen, že v době svého vzniku muselo jít o velmi dobrou kriminálku. Jenomže časy se mění a ač ,,Bez motivu", jsem ochoten připustit, že se na snímku podepsal zub času. Ano drazí vyšetřovatelé, tempo detektivky je na dnešní dobu utahané, podezřelí vyčpělí, prostředí statické, ale i tak stojí zato rozšířit si obzory touto francouzskou klasikou. Jen pro případ. Co kdyby se náhodou v mém případě naskytl nějaký motiv. 3* + nějaké drobné za Morricona, který měl jistě dobrý motiv složit povedenou muziku. Takže se všichni namotivujte a směle si ,,Bez motivu" pusťte.

Slovo policajta (1985)

,,Slovo policajta" je poměrně solidní bizár, ve kterém se Alain Delon snaží důrazně hlásat drsnou americkou školu, ovšem výsledkem je max. důrazné sípání. Typické francouzské chlapáctví, jenž se nebere až tak vážně a má jistý půvab, je nahrazeno parodií na Dirty Harryho. Taktéž hudba a kamera (rádoby originální úhly záběrů) nezaslouží žádná pochvalná slova. 2* za skutečnost, že Alain ve svých tehdy 50 ti letech udělal několik shybů s nohami do pravého úhlu a předvedl neskutešnou fyzičku.

Spálené stodoly (1973)

,,Spálené stodoly" jsou velmi průměrnou konverzační kriminálkou s podprůměrným závěrečným vyústěním. Prakticky celý film táhne pouze Simone Signoret. 3* za povedené dialogy a studánkové oči Alaina Delona :-P.

Nezastavitelný (2010)

Pokud se oprostím od freecoolinových postav typu, šéf svému zaměstnanci: ,,Maté padáka," zaměstnanec svému šéfovi: ,,Ne, vy máte padáka šéfe." Tak se jedná o v podstatě dobře nasměrovanou filmovou soupravu bez zbytečných trať obklopujících výhybek. P.S. Vždy mě pobaví jak je kdejaký řadový zaměstnanec chytřejší než celá tlupa expertů. Mít takového mašinfíru Denzela Washingtona v ČD, tak se tato společnost zaručeně dostane z červených čísel do černých.

Hanebný pancharti (2009)

Je známo, že režisér Tarantino patří mezi ty jedince, jenž se nenarodili, ale vyskytli. Snad nikdo jiný neumí svým hrdinům vkládat do úst tak zábavné dialogy, ve kterých se tlachá prakticky o ničem jako tento filmový ,,exot." Patláma patláma žbrluch, tak vypadají příběhy jeho snímků. Zdánlivě nesouvisející filmové žánry, historické nesrovnalosti (dovolím si do závorky napsat ,,bláboly") jsou originálním způsobem poslepovány dohromady a my diváci se bavíme. Blázen z videopůjčovny střílí svůj bojový arsenál s kadencí tatatata. Počínaje úvodním ,,filozofováním" nad vztahem člověka k veverce respektive kryse, pokračujíc infantilní hrou ,,Kdo je kdo" s mířením na varlata a konče k dokonalosti dovedeným vyrýváním nacistických symbolů na čela fašounů. Quentine klobouk dolů nad takovou slátaninou! P.S. Christoph Waltz, Mélanie Laurent, Michael Fassbender , Diane Kruger, Daniel Brühl, August Diehl = herecké orgie.

Černý Tulipán (1964)

Romantická nostalgie, která v dnešním filmovém světě asi příliš neobstojí, ale ruku na srdce, kdo z nás dříve narozených nechtěl být chrabrým hrabětem de Saint Preux, jenž tasí svůj dobře nabroušený kord v okamžicích, kdy je třeba ztrestat všechna příkoří. Krasavec Alan a dokonce 2x :-D.

Zrození Planety opic (2011)

,,Zrození Planety opic" je především obdivuhodná podívaná na práci Nerdů/ Geeků, kteří to s nulami a jedničkami na svých počítačích skutečně umí. Vizuální stránka snímku je bezpochyby špičková. Mně však nestačí opěvovat všeříkající pohledy animovaných lidoopů. Očekával jsem velkofilm, který nebude plout pouze po líbivém povrchu. Výsledkem je však pohled na jednoduše uvažující lidskou rasu, která ve svém intelektu notně pokulhává za písíčkovými opičáky a vcelku po zásluze si svůj zánik zaslouží. Proč ti hollywoodští blockbusteroví scénáristé popisují své postavy buď černě nebo bíle? Mám neochvějný pocit, že všechny ty skvělé vizuální efekty mají páni ovládající sílu slova za úkol vyplnit pouze nenáročnou vatou v podobě tupých postav....mecenáš výzkumu, mladý hlídač a jeho méně bystrý kolega v opičím,,vězení", policisté, nemluvě o šimpanzi Caesarovi, jenž by se měl pro svůj neposkvrněný charakter ucházet o dalšího kandidáta na tibetského dalajlámu. Natočit film co se stalo PŘED zasypanou sochou Svobody do písku byla super myšlenka, avšak ,,Zrození Planety opic" je jen další godzilloidní film pro nenáročné popkornožrouty. P.S. V dnešním měřítku naivní klasika z konce šedesátých let je mnohem lepší opičárna.

Jen Bůh odpouští (2013)

,,Jen Bůh odpouští" je přesně tím druhem snímku, jenž v hodnocení rozdělí filmové publikum. Jedni ho vysypou do odpadu, jiní naleznou něco, co stojí za více jak jednu *. Přiznám se, že patřím ke druhé skupině obecenstva. Baví mě, byť již viděné v ,,Drive", melancholická stylizace příběhu, vystajlování každého záběru až to zavání pozérstvím, červené, modré, zelená filtříky. Při sledování povětšinou mlčících hrdinů si vzpomenu na své chvilky strávené u filmů Davida Lynche, dlouhé chodby, záběry skrz závěsy, osoby mlčky stojící v prázdných místnostech, zkrátka jakoby Nicolas Winding Refn nebyl režisér, ale malíř, který své záběry kreslí na filmové plátno. Příběh sám o sobě je naprosto plytký, v podstatě banální, ale já se přistihuji jak mě upoutává forma nikoliv obsah. Pan režisér bude pravděpodobně filmový narcis, ale Bůh mi odpusť, mně starému depresákovi se to líbilo. P.S. ,,Tichý Bob" Ryan Gosling má filmy dánského tvůrce jistě moc rád, protože učení se scénáře mu nezabere více jak jedno odpoledne :-D.

Zmizelá (2014)

,,Zmizelá" je ten druh filmu, u kterého člověk píšící komentář má velký problém cokoli napsat, protože by byl nucen spoilerovat více než je zdrávo. Kam až může zajít jedna manželská krize, kterak vyšetřovatelé tahají povětšinou za kratší konec partnerského spletence, jak dokáže veřejné mínění ovlivňit každodenní mediální masáž, to vše navíc vynásobit dvakrát, jelikož Amy s Nickem se rozhodli, že na danou rovnici s mnoha neznámými lze nahlížet rozdílnými pohledy. Nick je však ten, který je ve vzájemném zápolení slabším počtářem. Režisér Fincher snímek natočil s matematickou precizností. SPOILER. Mrzí mě ,,druhá" část filmu, kdy se z Amy stává čistokrevný psychopat, jenž svůj dokonalý plán pomsty promrhá někde v Balíkově s nepříliš inteligentně vyhlížející sousedkou a jejím odpudivým nápadníkem. Posléze si Pomstychtivka nepatrně zahraje na Základní instinkt s chlapíkem-loudilem, který vlastní tolik majetku a sexappealu, že by mohl směle konkurovat Arti Ziffovi z rodinky Simpsonů. KONEC SPOILER. Strávených 145 minut u ,,Zmizelé" zmizí v jednom mžiku a vy se přistihnete, že byste si klidně dali i nášup. P.S. Hudba je dokonale empatickým společníkem Fincherova thrilleru. 3,4*.

Iluzionista (2006)

Láska i hory přenáší, ovšem v případě iluzionisty Edwarda Nortona se musely spojit snad všechny temné síly ruku v ruce s černou magií. Plán, který měl milému čáryfukovi dopomoci k jeho milované z dětství Jessice Biel byl natolik překombinovaný, že jsem se chvílemi obával, aby to detektiva Paula Giamattiho přivedlo na tu ,,správnou" stopu. Film ,,Iluzionista" je třeba brát jako kvalitně natočenou romantickou pohádku zasazenou do atraktivních kulis naší české kotliny (Praha, Český Krumlov, Tábor...). 3* na pohodu.