Čekej do tmy (1967)

Jako v Jiříkově vidění si připadám ve chvíli, kdy mě svou atraktivitou zaujme film odehrávající se na prostoru, ve kterém si jednou rukou můžete míchat na sporáku buřt guláš a druhou splachovat wc. Mnohdy se ptám: ,,Proč všechny ty nákladné výpravy, speciální efekty..?" Stačí jedna neosvětlená cimra, bílá slepecká hůl a ďábelsky dobře napsaný scénář. Kinofilovo oko musí zajásat, když zjistí, že se na thrilleru Terence Younga ani v nejmenším nepodepsal zub času. Klaustrofobický, napínavý, znepokojivý. Nevidomá Audrey Hepburn musí čekat až do tmy, Vy však neotálejte a její pokojový nervák si pusťte klidně i v pravé poledne.

Kontakt (1997)

Zemeckisův předlouhý ,,Kontakt" s divákem je letem do hlubin lidské víry. S obdobným nasazením s jakým pragmatická hlavní hrdinka hledá signál kdesi v nekonečnu, také tvůrci filmu s chutí pokládají otázky, na které neexistují jednoznačné odpovědi. Jestli na svém těle či ve svých myšlenkách pocítíte Božský kontakt je jen na Vás. Na mě té (americké) víry bylo příliš. Jsem ateista díky Bohu. To však neznamená, že bych si po shlédnutí tohoto sci-fi snímku trochu filozoficky nezamudroval. 3,4*.

Perfect Days - I ženy mají své dny (2011)

Snímek jenž má na mušce především dámské osazenstvo. Mužský divák si příliš perfektní podívanou neužije, nicméně lhal bych, kdybych napsal, že mě hoňba paní Eriky za vysněným těhotenstvím nějak zásadně intelektuálně ublížila. Postavy jsou napsány tak, aby bavili. Režisérka se rozhodla, že pohled na ženská témata natočí s vtipem a nadhledem + trochou toho nezbytného product placementu. Dát Alici Nellis šach mat v prvním tahu by bylo nefér, ačkoli má holka kudrnatá navíc. 2,8*.P.S. A já si říkal v čem to vězí, když mě ženské zvou jen na panáka nikoli na kafe.

Moonwalker (1988)

Pro skalní fanoušky Michaela Jacksona není ,,Moonwalker" Bad. Stejně tak i nejednomu mrňousovi radostí srdce zaplesá. Pokud však budete očekávat nějakou hlubší sondu pod Michaelovu pokožku, naleznete pouze vyumělkované scény s dětmi, cirkusácké padouchy, papundeklové studiové kulisy a to vše dohromady spíchnuté horkou chirurgickou nití, která drží pevně asi jako nos krále popu. Naštěstí jsou jednotlivé švy zakončovány notoricky známými klipy. 2,4* jen a pouze za muziku. P.S. Malý drsňáci tančící v metru jsou fakt dost dobří.

Horší než smrt (2007)

Znamenitá konverzační komedie, která v úvodu pochoduje pohřebním tempem, avšak posléze pozůstalým nalévá doslova novou krev do žil. Tolik živoucí energie, že by si i nebožtík s liliputánem zakřepčil až by ho každičký úd na těle bolel (ano i ten úd). ,,Horší než smrt" je snad jen neposedná sklenička plná pilulek LSD. Funusová taškařice si přímo říká o divadelní zpracování. ,,Všechno je tak kurevsky zelený", ale Ozonův snímek hraje všemi odstíny černočerné. P.S. Příliš mě neoslovil herecký výkon Alana Tudyka. Snad proto, že zrzci jsou, princ Harry odpustí, šerední. Prostě AlanTudyk se pitvořil.

Ve spárech yakuzy (2000)

Kitanovi obdivovatelé dobře vědí, že tento Japonec s tiky ve tváři umí skvěle skloubit malebné pojetí svých filmů s explicitními násilnými scénami, které však rozhodně nejsou prvoplánová. Tato pro Takešiho charakteristická kombinace se dostane do jeho spárů i tentokrát. Tempo snímku ,,Brother" bych přirovnal k americkému autu s velkým výkonem. Jen tak si to brumláte po Route 66 a náhle ve zpětném zrcátku spatříte zlověstně blikající policejní majáček. Proklatě! Šlápnete na pedál, vytočíte motor do červených a zběsile ujíždíte. Cajti zmizí daleko za Vámi a Vy sundáte ledabyle nohu z pedálu. Vaše kára si opět poklidně vrní. Takeši Kitano se umí svým gaunerským hrdinům podívat pořádně pod kapotu. Všeobecnou pravdou však zůstává, že téměř každý příběh o vzestupu a pádu nelítostných gangsterů, bude přirovnáván ke Kmotrovi. Dlužno však podotknout, že nikdo jiný neumí krví malovat tak hezké pohyblivé obrázky jako pan režisér pocházející ze země vycházejícího slunce. P.S. Ty o dvě čísla větší kvádra a tesilky zařezané až nad pupek byly fakt síla.

Čelisti (1975)

Tutu tutu tutu tutu tutu tutu tudududuuuuu..... Sevřené ,,Čelisti", nohy v pěst, srdce tepe ve zvýšeném rytmu. Vaše fantazie pracuje na plné obrátky. Všudypřítomný strach z neviděného. Neblahá předtucha. Chlamst!! Je po Vás. Steven Spielberg udělal ze své nefunkční mechanické paryby přednost a John Williams svou hudbou přisypal trochu více soli do Vašich otevřených rozkousaných ran.

Návrat Růžového pantera (1975)

Tak rád bych se vyspal dorůžova. Tak rád bych si dopřál masᎎ. Ale copak mohu? Jsem neustále zaneprázdněn. Všude na mě číhají prapodivná nebezpečenství a dosti kuriózní situace. Do toho všeho ještě ten můj Kató, ta žlutá opice, pořád mě nutí být ve střehu. Aspoň, že občas zvedá teleféén. Dnes začnu pracovat na důležitém případu. Veškeré podrobnosti si mám vyslechnout u svého šéf inspektora Dreyfuse. Je to dobrák, mám ho rád, no a on mě pravděpodobně také. Pořád na mě šibalsky pomrkává. Tak schválně, udělám mu nějakou kulišárnu. Nasadím si dokonale padnoucí falešný nos, přilepím umělý knír na knír a to bych se sakra divil, kdyby mě odhalil. Jsem totiž tajemný, neohrožený a mrštný jako panter. Jsem vrchní inspektor Clouseau........... Katooo, ty imbecile!!

Růžový panter znovu zasahuje (1976)

Hvězdný prach (2007)

Zametat ve své světničce takový prach jaký nadělal režisér Vaughn mě vůbec neobtěžuje, naopak z té umetené hromádky se upřimně těším. Nejen Tristan podlehne své zářící hvězdě, ale i Vás po shlédnutí filmu ofoukne osvěžující ,,Hvězdný prach." 4,5*. P.S. Bráchové usilující o trůn jsou teda extra materiál a z kapitána Shakespeara by měla respekt i módní policie.