Proroctví (2009)

Kdepak, filmová mizérie pana Nicolase Cagea pokračuje minimálně i v tomto snímku. ,,Proroctví" s čísly na stařičkém papíře mě nechalo naprosto chladným. Rádoby spřízněné kamarádství hlavního hrdiny Johna a jeho syna Caleba k ženské dvojici, která je tajemným proroctvím obdobně ,,poznamenána", bylo šité horkou jehlou, scenáristicky nevěrohodné, herecky prachbídně zahrané. .....a závěr snímku? Jednoduchý recept bez jakýchkoliv známek invence, pokud si nevíš rady, flákni tam kosmickou loď s mimozemšťany. Slaboučké 2*. P.S. Cagea snad už nikdy nechci slyšet dabovaného. Kdo kdy přišel s návrhem, že ho má permanentně namlouvat pro mě nepřijatelný uši trhající pan Liiiiidl Mahdal?

Petrolejové lampy (1971)

,,Petrolejové lampy" nemohou vnímavějšího diváka ponechat bez emocí. Skličující příběh stárnoucí panny toužící po čisté lásce vás vycucne až na dřeň. Přechod z rozverné Štěpy na starostlivou a sebeobětující se paní statku, změna vysloužilého vojenského bonvivána Pavla v bezmocnou trosku, takový gurmánský pokrm servíruje herecké duo Janžurová-Čepek. Vidět film režiséra Herze je povinností pro všechny milovníky stříbrného plátna.

Borsalino (1970)

Film ,,Borsalino" se přede mnou roky schovával, kdykoliv mě zahlédl, vyhnul se velkým obloukem. Při každé možné příležitosti mi unikal. Věděl jsem o něm, slyšel jsem o něm, ale až nyní jsem měl tu čest ho poznat. Kterak se dostat od piky až na špici. Kmotr po evropsku, ovšem s lehkým nadhledem a pověstným francouzským šarmem. Příběh o velkém gangsterském přátelství, kterému mohla s úžasem přihlížet celá Marseille.

X-Men: První třída (2011)

Omlouvám se, ale nemohu napsat nezaujatý komentář k něčemu čemu opravdu nerozumím. Komiksová mánie jde naprosto mimo mé zorné pole, až na výjimku pana Bruce Wayna. Jelikož jsem vyrůstal na Čtyřlístku, Rychlých Šípech a Kájovi Saudkovi, těžko bych se v současnosti mohl bez povšimnutí na můj pohrdavý výraz vloudit mezi mladistvé osazenstvo, jenž horlivě kupuje přeslazenou Colu pro své sličné náctileté protějšky v leginách a je plno očekávání, kterak oblíbený hrdina vysloví nějakou cool supr trupr hlášku a v mžiku se promění v oheň metající bagr. ,,X-Men: První třida" nenudí ani minutu, avšak je určen pouze pro zasvěcené publikum čili zde blekotám zbytečně. Osobně uvidím Kevina Slaninu raději jako poldu než chlápka s kakáčem na kedlubně a Michael Fassbender v rolích androida Davida či šáhnutého hudebníka Franka ukazuje daleko větší herecké schopnosti. Sorry všem komiksákům!

Váňa (2012)

Pokud se díla chopí tvůrci, kteří jakoby právě dokončili školní cvičení prvního ročníku dokumentaristiky, nezmůže s tím nic ani tak velká osobnost českého sportu, jakou žokej Váňa bezesporu je. Pár letmých vzpomínek na legendárního Železníka, občasná návštěva dostihové dráhy sem tam proložená pobytem pana Josefa v nemocnici. Nezlobte se milý tvůrci, takové zpracování neosloví ani zapřísáhlé ,,koňáky" natož diváky, kteří jsou koňmi tzv. nepolíbeni. Kde je počátek a vznik legendy jménem ,,Váňa", kde jsou každodenní slasti a strasti malého-velkého muže v sedle, kde je dril a odříkání žokejského popřípadě trenérského povolání, kde jsou další milovníci dostihového sportu, kteří by o panu Váňovi jistě měli co říci? Proč dokument obsahuje pouze rok sportovcova pestrého života? Byl snad tento životopis pojat stylem? ,,Chlapi potřebujeme něco rychle natočit o tom Váňovi, moc se s tím nemažte, ať to můžeme dát rychle do kina, dokud je ještě chlapík s kosočtverci na dresu v kurzu"......Tak nějak mi dokument totiž připadá.

Gran Torino (2008)

Kdepak, ten starý mrzout Kowalski od vedle, který celé dny jen dřepí na zápraží svého domku a popíjí hnusné americké pivo z chlaďáku si mé sympatie nikdy nezíská. Dokonce si nepamatuje ani mé jméno. Říká mně ,,TuTu. Jen sedí, neustále se tváří nakvašeně a to nejen na mou rodinu, ale také na všechny kolem. Jsem přesvědčen, že nesnáší celičký svět. Je to sarkastický, zaprděný veterán. Dokonce i když seká trávník před svým barákem hledí jako šťovík. Na sloupu jeho barabizny mu visí americká vlajka, to abychom si snad mysleli, že on je tady doma, zato my jsme přišli odněkud z džungle. No jo no, ale garáž, ve které má snad všechno nářadí co se dá v krámech s nářadím koupit, má ukázkovou, to musím uznat. A už vůbec se nezmiňuji o jeho nablýskaném bouráku Fordu Grand Torino z roku 1972. Páni to je vážně něco. Krasavec jak se patří. Včera mně dědek jen tak mimoděk nabídl svou izolepu a postarší sikovky . Dokonce jsem si všiml něčeho na jeho tváři. Byl to náznak letmého úsměvu, teda aspoň to vypadalo jako úsměv. K neuvěření. Třeba Walt nebude až tak špatný jak jsem se doposud domníval. Moje ségra tvrdí, že všechno nemusí být jak to na první pohled vypadá a prý ho hodlá zítra pozvat k nám na navštěvu. Moje velká rodina pořádá totiž zase nějakou oslavu. Ok, dám mu šanci, morousovi ubrblanému. 4,7*.

Apocalypto (2006)

Snímek ,,Apocalypto" dozajista nerozšíří znalosti z historie dávné, kdysi slavné civilizace, jsem však přesvědčen, že výborná zábava je na 100% zaručena. Indiánská hoňka přilepí Vaši zadnici k sedačce lépe než sekundové lepidlo z Horstova teleshoppingu. Pochvala za neokoukané, uvěřitelné herecké/neherecké představitele, palec nahoru pro režiséra Gibsona, který jak vidno rád preferuje u svých filmových hrdinů původní mluvu. P.S. Vy školou povinní se raději před paní učitelkou dějepisu nezmiňujte, že jste se po shlédnutí stali odborníky na dějiny Střední Ameriky. Gibsonova honitba je pouze líbivá, nenáročná, avšak zručně odvedená podívaná, toť vše.

Koupili jsme ZOO (2011)

,,Koupili jsme Zoo" je rodinný film jak má být. Všichni tušíme jakým směrem se bude děj ubírat, každý správně předpokládá, že na lidské a zvířecí protagonisty nečeká na závěr příběhu nic jiného než velký happyend, nicméně dovoluji si tvrdit, že žádný z nás nemůže (aspoň doufám) tvůrcům snímku tuto předvídatelnost zazlívat. Postavy, až na hlavní představitele, působí plochým, plytkým dojmem, problematika chovu exotické zvěře je pojata dětinsky naivně, jenže Cameron Crowe má se svou útulnou Zoo pouze jedinou ambici a tou je mile potěšit a pohladit divákovu mnohdy různými krváky rozdrásanou duši. Hodnocení 3,7 * si ,,sluníčková" zvířátka určitě zaslouží.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Největší hrozbou pro naši matičku Zemi jsme my samotní, tak by se dalo shrnout ústřední téma pro film ,,Den, kdy se zastavila Země." Myšlenka to věru ušlechtilá, avšak místo toho, abych jako divák začal zpytovat svědomí nad sebou samým, nad mým mnohdy chybným počínáním, stávám se pouze nezaujatě přihlížejícím a otráveným jedincem. Derricksonův počin je pln slatkobolného patosu, kdy lidstvo a jeho neutěšený vztah k Zemi, hraje pouze doplňující druhé housle. P.S. Postava Jadena Smitha je opravdu příšerná.

Krásno (2014)

Rozhodně se nesluší vpálit ,,Krásnu" jednu hvězdu a už vůbec ne zasypat snímek odpadem. ,,Krásno" sice není dokonale krásné, ale má řadu důvodů, proč mu dát šanci. Předně scénář není nijak tragický, je hravý, baví, lokalita ,,zapadákova" Šumperku je, Šumperáci prominou, bezvadně buranská, herecký tým, paradoxně až na pana Sokola, žádné přehrávané fauly nepředvádí. Tvůrci naordinovali svému uměleckému dílu dosti momentů, při kterých jsem rozhodně bolestí očí netrpěl a v určitých momentech jsem si to náramně užíval. Paní Krasouvá, pánové Finger, Matásek, Plesl a v neposlední řadě ústní virtuóz Roden na hrotu, za mě tedy ANO! (Nikoli to Babišovo). Odsoudit předvedenou hru pískotem některých recenzentů je nesportovní. P.S. Ta ,,Partička" byla občas cítit :-/