Dnes naposled (1958)

Drama na úrovni, skvělé zachycení závislosti na alkoholu, které je umocněno nešťastným vývojem událostí. Celý film vlastně spěje k nevyhnutelnému konci a i v tom je jeho obrovská síla. Vynikající herecké výkony, především Štěpánka. Pro mě jedno z nejpovedenějších Fričových dramat.

Tajemství krve (1953)

Tajemství krve je určitě dobře zvládnuté. Zachytit něčí život není tak jednoduché, v úvahu se musí vzít historické zasazení a lidská stránka příběhu. Na film se mi pěkně koukalo, ale na druhou stranu mě něčím zvlášť nezaujal. Hodnotím ho průměrně, z hlediska námětu a přiblížení doktora Jánského-tedy jako učební materiál si ovšem stojí nadprůměrně.

Zaostřit, prosím! (1956)

Ze začátku jsem byla dost rozpačitá, nakonec to ale nebylo tak špatné. Přesto podobné experimentování s kamerou a střihem prostě nemusim a ani děj mě více neoslovil. Zvláštní pokus, já ho nehodnotím za zcela vydařený.

Vzpomínky na lásku (2004)

Nechápu sama sebe, chtěla jsem být unešená a bez rozmyšlení dát 5 hvězdiček (ostatně podobný zážitek jsem od filmu očekávala), ale bezprostředně po shlédnutí jsem si jistá nebyla. Ještě ten večer jsem se ale očividně přiklonila k nejvyššímu hodnocení. Proč? Necelé dvě a půl hodiny si film udržel mojí pozornost, bylo neuvěřitelné s jakou lehkostí děj plynul. Začal jako nevinný romantický film a o to víc šokuje jeho pokračování. S hlavními hrdiny jsem dokázala soucítit, bylo to snad proto, že zažívali běžné radosti i strasti. Byl to film ze života, který si na nic nehrál. Právě ta přirozenost mě uchvátila nejvíc, plus nádherná hudba. Dvě hodiny jsem se držela, konec jsem probrečela celý. Od začátku mě film vtáhnul a vyvíjel se až najednou skončil. A právě že ani na konci nevybočil a osobně mi tam chyběla konečná tečka, která by mě vážně dostala, protože film ani nemohl skončit jinak a pro mě se tím připravil o "dech-beroucí" závěr. Když jsem nad tím pak přemýšlela, film je přesto vyjímečný, zřejmě tím, že je tak obyčejný a něco takového vytvořit je zkrátka umění.

Past (1950)

Nejsem velká fanynka dramat s námětem okupace. Past jako film mi ale docela vyhovoval. Byl krátký, ale snad stihnul vystihnout podstatu a ještě nebyl tak drsný, takže jo, docela mě i bavil. Musím přiznat, že hlavně na konci jsem byla vážně napnutá. Úplný konec bych označila za poetický až patetický, ale jak jinak by měl končit podobný film než vyslovenou nadějí.

Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)

Po dlouhé době Fričova komedie, která mě velmi pobavila. Jak dobře známo, je to parodie, takže přehnané scény a podezřele šťastné náhody k tomu zkrátka patří, jak jinak by to totiž mohli tvůrci upozornit na naivitu romantických kýčů. Je to úsměvná komedie s velice originálním závěrem.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Dnes zaujímá Císařův pekař a pekařův císař přední místo v českých filmech a zcela zaslouženě. Pro mě vždy zůstane vtipnou pohádkou, Werich je naprosto dokonalý a nezapomenutelný, skoro bych řekla, že spíše za roli pravého císaře, kde se předved ve své nejlepší formě. Postava pekaře Matěje oproti tomu byla více umírněnější až mdlá. Příběh každý zná, takže ne třeba se více vyjadřovat. Za své mluví i to, že je to jeden z mála Fričových filmů, který se dostal do podvědomí i mladší generaci. 4.5*

Čapkovy povídky (1947)

Jsem ochuzena o srovnání s knižní předlohou, ale samotný film jsem vnímala vcelku poztivně. Určitě není jednoduché přenést Čapkovy povídky na plátno a přitom neubrat nic a vystihnout nejen děj, ale i pointu a správnou atmosféru. Líbilo se mi nenásilné propojení jednotlivých povídek. Úsměvné se střídaly s těmi tragickými a všech pět bylo určitě povedených. Jistě přispěl i výborný výkon všech protagonistů, tak například Marvana nebo Pištěka.

Amazing Spider-Man (2012)

Nového Spider-mana považuju za naprosto zbytečného a je to jasným důkazem toho, že v Americe už neví po čem šáhnout a komiksové adaptace jsou v kurzu pořád. Triologie Sama Raimiho je velice dobrá a remake rozhodně nebyl žádoucí. Když toto pominu a přejdu k samotnému hodnocení, tak The Amazing Spider-man je typický příklad konzumních filmů, ale jako zábava sloužil velice dobře. Byla jsem moc spokojená s hereckým obsazením, především A.Garfield a E.Stone, minimálně na ně se kouká pěkně. Efekty byly očekávaně úžasné a kamera přišla s některými zajímavými a originálními záběry. Jediné, čím si nejsem úplně jistá, je samotný děj. Působil na mě trochu neuceleně, snad mu chyběla větší gradující linka, zkrátka byl zvláštně rozvržen a samotný konec mě malinko zklamal. Amazing spider-man je skvělá volba na sobotu večer, jako samostatný film nezklame, pokud ho začnete srovnávat s předchozím mohly by se jisté výhrady objevit.

13. revír (1946)

13.revír na mě působil tím dojmem, že se snaží vyrovnat úrovni světových filmů (a z části se mu to určitě povedlo) , ale chyběla mi tam větší lehkost, děj je vcelku složitý a není podaný tou potřebnou mistrovskou formou. Je na místě, že si Frič zkusil i jiné žánry, ale pro mě stále zůstává mistrem komedie.