Thor: Láska jako hrom (2022)

Videoklip ku Guns ´n´ Roses. V hlavných úlohách : Voldemort, Dva kozly, Čierna labuť, Kámen zde, Gladiátor, Strážci galaxie (Aj em grút), a Matt Damon. A samozrejme Mr. Odinson. Je to zábavné (niekedy až nasilu), má to dynamiku a spád (niet priestoru pre hluché miesto), má to skutočne fajn záporáka a koncepciu farebnej schémy, čo-to z politickej korektnosti, no a to je celé. Úlet za 3,5 hviezdičky.

Moon Knight (2022) (seriál)

Psychologicko dramatická časť príbehu sústreďujúca sa na charakter Stevena / Marka ťahá seriál nahor, prelínanie sa charakterov - prepínanie osobností - odhaľovanie minulosti / prítomnosti - čo je realita a čo výmysel - to všetko v podaní skvelého Oscara Isaaca je výborné a bavilo ma. Ostatok, a teda fantasy mytologická časť, aj napriek "neokukanému" egyptskému prostrediu, je tak trochu zdĺhavá a nezáživná. Vo výsledku priemer, no hlavne kvôli Oscarovi a jeho hereckej ekvilibristike sa oplatí vidieť.

Elvis (2022)

Milé prekvapenie. Rocknrollová jazda, ktorá má od začiatku neskutočný drive, zhruba do polovice snímku sa strieda jedna hudobná stopa za druhou bez prestávky a divák nemá priestor a čas si vydýchnuť a nudiť sa, zároveň tomu zodpovedá hra s formou (strih, dramaturgia), ktorá tvorí až akýsi vizuálny smog, Zhruba od polovice sa tempo mierne zvoľní a príbeh pomaly dopláva ku koncu (tam je miestami cítiť akúsi repetitívnosť motívov až zdĺhavosť). Nie je to tak silné ako Walk the Line alebo Bohemian Rhapsody, ale rozhodne stojí za zhliadnutie a najmä Austin Butler ako Elvis prekvapivo výborný a Tom Hanks ako "záporák" neprekvapivo výborný. Tuším útok na Oscarov.

Dexter - Nová krev (2021) (série)

Dexter líznutý s Fargom. Slnečné Miami s množstvom priestoru pre realizáciu temného pasažiera vystriedalo klaustrofobické Iron Lake, kde každý každého pozná a temný pasažier, ktorého Dexter pochoval pod masku Jima Lindseyho, nemá ani centimeter voľného priestoru pre čo i len drobnú chybičku. A Dexter pritom už nie je v najlepšej forme ... tak nejako by sa dala zhrnúť základná premisa New Blood. Zvyšok už je história. Nový Dexter patrí medzi to lepšie čo prinieslo štúdio v rámci tejto frančízy, má takmer všetko čo si môže divák želať – nové prostredie, nové postavy, starého Dextera, zopár starých postáv, zopár úmrtí. Ja osobne by som si želal ešte o niečo väčšiu previazanosť s pôvodnou sériou. K dokonalosti mu však bránia predovšetkým iné skutočnosti, a to nie veľmi uveriteľné charakterové odchýlky, krívajúca logika a uponáhľaný a hlavne nie veľmi uspokojivý záver. Tvorcom došiel dych. Avšak na neuspokojivé ukončenia seriálov sme si za posledné obdobie akosi zvykli ... pozdravujem Game of Thrones. Nevadí, aj tak som za Dextera (nového či starého) ako divák vďačný. Bola to jazda.

Ztracené město (2022)

Jedna hviezdička za Brada, ktorý exceluje (v rámci priestoru ktorý dostane), druhá hviezdička za fajn hudbu (opäť hlavne v scéne s Bradom) a zopár podarených scén. Inak je to nefunkčná zlátanina s áčkovým obsadením, ktoré však potápa impotentný scenár.

Všechno, všude, najednou (2022)

Rodinné prípady v mnohovesmíre šialenstva. Absolútny bizár s klasickou zápletkou o hľadaní strateného šťastia, a přitom taková blbost. Ale zase je to od A24. Takže to chápem. Attention-grabbing.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Evil dead mixnutý s marvelom. Od konceptu multiverza som čakal trochu viac, na rozdiel od SM No way home, sa nevyužil v takej miere, ktorú "skýtá", čo je škoda. Hoci po zhliadnutí filmu bol môj prvý dojem "lepší priemer", po uležaní musím konštatovať, že je to predsa len o niečo viac ako lepší priemer, a to predovšetkým vzhľadom na skutočnosť, že po dlhšom čase ide o marvelovku, ktorá je veľmi osobitá a tak trochu vybočuje z klasickej šablóny toho čo bolo až na pár výnimiek ponúkané doposiaľ ... po technickej stránke. Raimi tú klasickú šablónu vzal a odtlačil do nej svoj rukopis, ktorý je až groteskne totožný s jeho sériou Evil dead, pričom Elfman to celé podtrhol opäť veľmi osobitou hudbou. Sú tu scény, ktoré sú doslova "kulervoucí" a sú tu scény, ktoré pôsobia cringe, no keď na film pozerám cez prizmu vyššie spomínaného Evil dead, je to vlastne  geniálne. Na druhej strane, bez optiky Evil dead, je to skutočne len "lepší priemer".

Něžný bar (2021)

Film v podstate o ničom, príbeh plynie ako život sám, nič zásadnejšieho sa tu vlastne neudeje ale veľmi dobre sa na to pozerá. Taký feel-good s mäkkými okrajmi, Ben Affleck výborný.

Rodina na baterky (2021)

Páčila sa mi animácia a niektoré situačné gagy. Nepáčila sa mi zbesilosť strihu a dávkovanie scén. Hodnotenie medzi 3* a 4*, prikláňam sa subjektívne k 3*, nakoľko som v polovici tak trochu zaspal a zvyšok už len dopretáčal v stave polo-REM.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Film, ktorý má mágiu, no postráda kúzlo. Film, ktorý má ideu, no postráda koncepciu. Tento svet (wizarding world) sa rúti do záhuby ... a nenarážam tým na Grindelwalda ale na Yatesa a Klovesa/Rowlingovú (ako scenáristku). Čaro sveta Harryho Pottera a ono tajomno, ktoré diváka priťahuje aj 20 rokov po premiére prvého dielu je tatam a nezachraňujú to ani do očí bijúce kvázi nostalgické podprahové odkazy na HP sériu. Tento film (poťažme svet - fantastických zverov) funguje a najsilnejší je hlavne v detailoch a komorných až intímnych scénach - výber Judea Lawa ako Dumbledora je kastingová genialita a Mads Mikkelsen je dôstojnou voľbou po Deppovi. Paradoxne, aj napriek tomu, že druhý a tretí diel majú s fantastickými zvieratami čo sa týka príbehu len pramálo spoločného, tretí diel ich zapája v deji pomerne zásadným spôsobom, preto mi výskyt zverov až tak veľmi nevadil, no aj tak mám za to, že spoločným menovateľom tejto série už dávno nemali byť fantastické zvery (pokojne mohlo ísť o sériu napr. pod hlavičkou "wizarding world"). Je teda viac než zrejmé, že séria by potrebovala facelift a to minimálne v podobe zmeny v kreslách kreatívnej tvorby, ideálne vymeniť režiséra, ktorý recykluje svoj sterilný (50 odtieňov sivej) štýl už od dôb Fénixovho rádu a bohužiaľ čím ďalej tým viac na škodu tohto projektu, ktorého potenciál by mohol byť nedozerný.