Válka ve Vietnamu (2017) (seriál)

Monument na poli dokumentárneho filmu. Nenachádzam hluché miesto, najmenšiu chybičku, je tam úplne všetko, je to dokonalé a veľké tak, že to vo finále presahuje už beztak odvážne vymedzený rámec "komplexného svedectva o vietnamskej vojne". A ja obarený nemám ďalších slov.

Sherlock - Studie v růžové (2010) (epizoda)

Ako aktualizácia predlohy vynikajúce, dokonalá hra s vlastným predobrazom. Iný, a predsa starý známy Sherlock Holmes (postava aj svet). Nebyť záverečného slovného potľapkávania sa po ramenách, dám plných 5*... to už ale nebol ani Holmes, ani Watson, ani Sherlock Holmes. Asi sa tvorcovia zľakli dokonalosti vlastného diela?

Krajní meze - Králové písku (1995) (epizoda)

Po celý čas tak akurát (s poviedkou neporovnávať... ale rád som si ju znova pripomenul) a so skvelým Beauom Bridgesom. Finále však trestuhodne odflákali. Chýbal tam čo i len náznak nápadu, ambície prekvapiť, uštedriť divákovi aspoň malé zaucho, ak už nie poriadnu facku. Príbeh, ako sa nám rozvíjal, by si pritom iný koniec jednoznačne zaslúžil - menej výbušný a bez toho najotrepanejšieho posledného záberu...

Zamilovaní vrazi (1999)

Ozon točí vždy skvele, ide len o to, nakoľko vás osloví osud jeho hrdinov, či hrdinovia ako takí. Príbeh nevyprofilovaného submisívneho sopliaka ma neoslovil vôbec. Ocenil som aspoň hru so žánrom, nešlo to po vyšliapaných cestičkách. To ale zase Ozon málokedy.

Night Stalker: Hon na sériového vraha (2021) (seriál)

V hlavnej úlohe dvaja detektívi, ktorí vlastne nič nevyriešili, ale ničomu inému, než ich neúspešnému pátraniu sa dokument nevenuje. O čom to teda vlastne chcelo byť?

Éra samurajů: Bitva o Japonsko (2021) (seriál)

Veľkorysý, výpravný dodatok k učebnicovým textom. 3* len preto, že to má potenciál prebudiť hlbší záujem o dané obdobie či históriu Japonska všeobecne. Nuda to nie je, aj to sa počíta.

Alexander Veliký (2004)

Ultimate Cut Olivera Stonea je konečne ten Alexander, aký chcel byť natočený a akého sme vtedy dávno mali vidieť už v kine. Tamto bol narýchlo zbúchaný referát od neosloveného študenta. Toto tu je jednoznačných interpretácií prostá vízia premýšľavého, osobnosťou Alexandra fascinovaného a do zvolenej témy naplno angažovaného umelca.

Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Viac prekombinované, než šikovné. Hlavne boli už od polovice riadne ubíjajúce všetky tie nové postavy, ktoré z ničoho nič rástli zo zeme a odkláňali vývoj príbehu... Veľká škoda, pretože koncept mi prišiel obrovsky zaujímavý a bol by som to určite dopozeral aj nebyť nadšenia môjho 15-ročného syna a jeho partie... síce jednako dopozeral v štýle "no rýchlo, poďme na to, nech už to skočí", ale nie nezaujatý. Neviem, či to spackali po dramaturgickej stránke alebo si mysleli, že to takto bude napínavejšie a vzrušujúcejšie... a spackali to tak či tak. Ale ono je to vlastne jedno! (syn mi však už stihol posunúť informáciu z internetu, že manga je lepšia a to práve v práci s postavami... takže si ju možno niekedy dám... minimálne zoznamovací účel to teda asi splnilo...)

Lino Ventura – Ital v Paříži (2017) (TV film)

Ako dokument nič extra (pre niekoho, kto vie o Venturovi hoci iba to najhlavnejšie), ale pri sledovaní mi došlo, že cez túto biografiu možno budem vedieť nachytať svoju polovičku na filmy s Venturom. Už len za túto šancu 4* určite.

Sázka na smrt (1988)

Potrebujete čumieť do obrazovky a na nič nemyslieť? Ideálny spoločník! (bez najmenšej irónie - šťastne som odhadol ten správny moment aj film samotný a fakt mi to sadlo)