Kvarteto (2017)

O nezaujímavých životoch už asi nešlo natočiť zaujímavejší (zaujímavejšie vyrozprávaný) film, čo však nič nemení na tom podstatnom - nezaujalo. Táto kategória nezaujímavých životov (slobodní tridsiatnici v pasci vlastného sebectva) je totiž úplne mimo môjho čo i len letmého záujmu.

Slavná alba: Iron Maiden - The Number Of The Beast (2001)

Skôr len také nezáväzné (miestami útržkovité a neusporiadané) spomínanie, než poriadne ponorenie sa do spomienok na proces vzniku tohto legendárneho metalového opusu. A o "procese vzniku" táto dokumentárna séria predsa chce byť v prvom rade. V druhom pláne tu potom chýba pokus o vyjadrenie toho, ČO sa (okrem nepopierateľnej kvality samotného diela) stalo, že to vo svojej dobe natoľko zarezonovalo a rezonuje dodnes. Nič z toho sa nám žiaľ v tejto konkrétnej časti série neponúka. Celkom rád som videl, ale ani náhodou nehrozí, aby som utekal pozrieť si to znova. Ani zajtra, ani o 10 rokov. Niet prečo. Ba dokonca som po skončení tohto dokumentu neutekal pustiť si The Number Of The Beast, aby som si to po tisíci krát zase raz vypočul inak, než deväťstodeväťdesiatdeväť krát predtým... a to už (v rámci zamerania Classic Albums série) hraničí so škandálom! :-)

Francouzská revoluce (1989) (TV film)

Skvelý obrazový sprievodca k daným udalostiam. Nič viac, nič menej.

Ten chlap je magor! (1989)

Zažili sme filmy ktoré násilie glorifikovali, odsúdili, či sa snažili dopátrať jeho (všakovakých) koreňov, skrátka k tomu zaujímali postoj a v rámci postoja s tým pracovali... No, a potom prišiel Takeši Kitano, ktorý násilie skonštatoval.

Temné léto - Série 1 (2019) (série)

The Walking Dead je oproti tomu "vinetuovka". Postavy, konflikty, reakcie, celá zombie hrozba... všetko tu pôsobí ďaleko bezprostrednejšie (nedramatizovane) a tým pádom skutočnejšie a hrozivejšie. Obetavosti pre dobro celku poskromne a nie je automaticky zloduchom ten, kto prejaví zbabelosť (či pud sebazáchovy?). TWD je "rodinná" sága, kde sa bojíte o postavy... tu sa nemáte ktorej "chytiť" a skrátka sa spolu spolu s nimi už iba a len bojíte! Snáď si to túto rovinu dokáže podržať, prípadne rozvinúť aj do ďalších (údajne ešte dvoch) sérií. Bude to potom na poli žánru fakt pamätný výkon!

Národ Z - Série 4 (2017) (série) odpad!

...nie, to už skutočne nešlo dopozerať. Výsmech!

Zvrácenost strachu (2020)

Staré úslovie v extrémne intenzívnom podaní. Viac vedieť nechcete (viacerí asi ani vidieť). Skvelý výlet, kde tušenie, kam sa to zvrtne a o čo tu nakoniec pôjde, znásobuje celkový zážitok, pretože sa divák modlí ako nikdy predtým, aby to nakoniec predsa len bolo inak... A teraz už fakt nechcete vedieť viac! (ak to bude fungovať aj pri druhej projekcii, dám plných 5*)

Řezníci (2003)

Škoda konca, ktorý mi prišiel ako prilepený - nevyplynul z toho, čo všetko a všeličo sa dovtedy dialo a ako to bolo podávané. Inak prvotriedna zábava! Točiť s toľkou ľahkosťou takéto zverstvá (či, akokoľvek sa tomu budeme brániť - ľudstvá), to nejde neobdivovať... v mojom prípade dokonca nezamilovať si.

Rytíři spravedlnosti (2020)

Najkomerčnejší Jensen, čo so sebou nesie pár doslovností v inak brilantných dialógoch, ako aj - s výnimkou úvodných "zoznamovacích" minút - neprekvapujúci vývoj zápletky... a to žiaľ až do toho najsamozrejmejšieho finále. Ale ono to až tak nevadí, pretože kde pán autor mierne poľavil z pozície scenáristu (stále je to však v porovnaní s ostatným svetom výsostne originálna záležitosť), tam to temer do dokonalosti vybrúsil ako režisér. Kto nasadne, už nevystúpi! Rytieri spravodlivosti (len píšem ten názov a musím sa uchechtávať) sú niečo ako rekapitulujúci album od milovanej kapely, ktorá síce prišla o časť svojej drzosti a nespútanosti (odzbrojujúcej bezohľadnosti), ale ničomu sa nespreneverila... a šliape im to stále jedna radosť! Čo z toho, tak mi teraz napadá, robí ideálny materiál na prvé stretnutie. Hej, závidím tým, Jensenom zatiaľ nedotknutým.

Sherlock - Velká hra (2010) (epizoda)

Od predchádzajúcej nemastnej-neslanej časti sme skočili rovno do výšin dedukčnej metódy a ako nečakaný bonus sa objavil sám Moriarty! Nečakaný, pretože som jeho plné odhalenie sa očakával až niekedy medzi druhou a treťou sériou. Ale nevadí, zafungovalo to naplno. Ukážkový záver série.