Smrt na Nilu (2022)

Túto detektívku pani Christie pán Branagh určite zbožňuje, ale súdiac podľa výsledku, nebude ju milovať. Prinajmenšom nie tak, ako miluje Vraždu v orient exprese. Natočené, lebo veď by sa patrilo, keď to na prvýkrát tak dobre dopadlo, nie že by sa naozaj chcelo. Lenže diabol je, ako dobre vieme, v detailoch.

Is That Black Enough for You?!? (2022)

Trochu uplakané a dosť subjektívne a hlavne príliš dlhé. Ani informačnú hodnotu to nemá neviem akú, väčšinu mien aj filmov som poznal alebo o nej aspoň tušil. A to som okolo tejto kinematografie ledva prešiel, moje vedomosti sú vyskladané z čriepkov - tu rozhovor, tam slušný blog alebo náhodná zmienka - nikdy som sa do nej nezahĺbil. Takže než mindráky (akokoľvek pochopiteľné) a úvahy na hranici konšpiračných teórií, tak skôr odbornejší a v rôznych kontextoch hlbší ponor do témy by tu bol určite prínosnejší.

Princezna (2022)

Bez mindrákov natočený a ideálne obsadený relax! V úplnej pohode.

The Mandalorian - Season 1 (2019) (série)

Ako bonusový seriál k regulárnemu filmu (pre potreby Blu-Ray vydania), či výsledok práce polo-amatérskych nadšencov, by prvá séria Mandaloriana neskutočne potešila.

Predátor: Kořist (2022)

Áno, skutočne je to najlepší Predátor po tom Schwarzeneggerovom. Len škoda, že aj tak len tak tak priemerný. Nie je ani nápaditý ani dôvtipný. Dejú sa tam úplne bežné veci, presne také, aké možno očakávať. Nič prekvapujúce, nebodaj pamätné a namiesto toho naopak jedna do očí bijúca blbosť. A síce sa snažili, no stále to mali radšej zasadiť do praveku, nie medzi Indiánov. Bolo by to menšie fantasy. Ale sa snažili, no... tak tri.

Top Gun: Maverick (2022)

Najväčším šťastím je, že tu zo seba inak nič extra režisér Kosinski vydoloval maximum... respektíve, že mu táto hra s pokračovaním ikonického filmu tak dobre sadla, či dokonca, že sa v nej vyslovene našiel. Natočené je to totiž neskutočne gustiózne, s evidentným záujmom o príbeh a s nadšením mať možnosť to točiť. Akurát finále už prešvihli, a to hneď dvakrát - v miere predvídateľnosti a s príliš šťastným koncom. Tu prvý Top Gun dokázal ostať viac pri zemi. Ale len v tomto jedinom sa mu nový Top Gun nevyrovnáva.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Nič viac sa čakať nedalo. Že nenudilo a neštvalo musí vrchovato stačiť. Po nejakých (akýchkoľvek) pridaných hodnotách, presahujúcich rovinu (obzvlášť vydarenej) atrakcie sa tu škoda obzerať.

Vlčí putování (2019) (TV film)

Mohli toho viac o vlkovi samotnom (ako živočíšnom druhu) porozprávať, nie len len bájky okolo onoho putovania skladať. Ale ako rekonštrukcia skutočného príbehu chvíľami až obdivuhodne natočené a hlavný hrdina je nádherný.

Šílený bůh (2021)

Rad odporných výjavov, od ktorých síce nejde oči odtrhnúť, ktoré sa ale zároveň každou ďalšou scénou prepadajú do čoraz väčšej samoúčelnosti. Autorove vyjadrenie o charaktere tohto jeho diela ("Finální forma ‚Šíleného boha‘ není film samotný, ale vzpomínka na něj poté, co ho vidíte. Přináší vás do okamžiku těsně po probuzení ze sna, kdy se vracíte k útržkům vlastní rozklížené mysli předtím, než se rozplynou ve stínech. Přesně ten moment. ‚Šílený bůh‘ je způsob, jak se do něj dostat.") je tak skôr dodatočnou (a tak trochu do seba zamotanou) interpretáciou toho, čo vzniklo viac-menej náhodne, než odhalením umeleckého zámeru.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Mne je jasné, že museli Spideyho vrátiť kam patrí a plne sa s tým stotožňujem. A ani na to nešli zle. Vlastne vôbec na to nešli zle, dokonca dosť odvážne, chvíľami až obdivuhodne. Ale možno práve preto, že si to momentami dočahuje dobre nie na dokonalosť, tak to ako celok pôsobí o to rozháranejšie a nevyváženejšie. Taký ten Marvel, ktorý už skoro nie je Marvelom, ale ešte sa ho stále zubami-nechtami drží, bojí sa ujsť ďalej, než na druhú stranu ulice. Čo vo vzťahu k MCU predstavuje nie malé pozitívum (a podľa úspechu to fanúšikovia naplno oceňujú, čo je tiež fajn), ale zároveň to (ešte radostnejšie zistenie) vzbudzuje obrovské nádeje vo vzťahu k ďalšej práci Jona Wattsa... hlavne tej, snáď o pár rokov aj samostatnej a autorskej.