Žena v černém (2012)

Neuveriteľná atmosféra. Milujem horory, zvlášť duchariny a toto je veru kvalitne natočená ducharina. Daniel Radcliffe sa ozaj blysol. Áno, možno príbeh nie je ničím zaujímavý ani originálny, ale to spracovanie je jednoducho skvostné. Veď si to len prehoďme, dostali by sme originálny príbeh bez štipky atmosféry, suchý, fádny a nezaujímavý. Nech je ten príbeh aj diamant medzi kameňmi, bez svojho lesku nezažiari. Preto v tomto prípade je pre mňa Žena v čiernom jedno z najkrajších prekvapení roku 2012.

Co ty jsi za číslo? (2011)

Typicky americky účelový, gýčový, romantický odvar, pričom je okamžite jasné ako to skončí. Preto nerozumiem romantickým filmom. Nie je práve proces sledovania príbehu a postupného odkrývania a spájania jednotlivých častí základom dobrého filmu? Ja viem, že som od toho ani nemala čakať niečo viac, ale keď som sa pozrela na obsadenie, tak som akosi dúfala. Veď Anna Faris je vždy také slniečko a Chris Evans...pozná vôbec niekto ženu, ktorá by ho dobrovoľne odmietla? Chvíľami to bol vynútený doják, ktorý na mňa nie a nie zabrať, chvíľami zase milá komédia a raz dokonca otvorená reklama na nevkus. Ale zase zasmiala som sa a ústredná dvojica to vzala sympaticky. Tak dajme tomu že 2*. Ale s romantickými komédiami som už ozaj skončila.

Jsem číslo čtyři (2011)

V podstate by to predstavovalo dokonalý film, keby som bola nenáročný divák, hltajúci každú novinku a žijúci na akčných naháňačkách odsúdených na komerčný úspech už len kvôli výške rozpočtu. To ja ale nie som. A k tomuto mám veľa výhrad. Načo vôbec do filmu strkať hercov, keď nič nerobia? Ani poriadne nehrali, všetky výkony boli kŕčovité a váhavé. Aj tí, ktorí mali hrať neistých, boli neistí až príliš a hneď v druhom okamihu zachraňovali svet. Och, aká to transformácia. Príbeh má istý potenciál, ktorý ostal nevyužitý a je to veľká škoda. Takže za mňa tri a to som ešte dobrá.

Nedotknutelní (2011)

Pri takých filmoch človeku akosi dochádza, že nikdy plne nedocení, čo všetko má, hoci by to bola len štipka, len zrniečko skutočného šťastia. Veľmi silný príbeh, podfarbený prenádhernou hudbou Ludovica Einaudi. Len málokedy ma rozplače hudba, no skladbe "Fly" sa to podarilo. Bože a pritom je to dokonalá komédia! Na to neexistujú slová, to treba vidieť. 5*

The Divide (2011)

Po dopozeraní som bola trochu zmätená. Fakt je, že si to štvorhviezdičkové hodnotenie nezaslúži ani zďaleka, ak si to porovnám s ostatnými filmami, ktoré som týmto počtom hviezd hodnotila. V každej scéne by som našla chybu, nezrovnalosť, občas aj čistý nezmysel a fakt som nepochopila, čo sa vlastne stalo a prečo to dopadlo tak ako to dopadlo. Ale na druhej strane film oplýva obrovským množstvom emócií, ktoré sa nedajú ignorovať. Bolo mi zle a mala som pocit, že z toho každú chvíľu dostanem depresiu a kedže sa zdá, že práve o to tvorcom šlo (s prihliadnutím na veľké množstvo chýb v príbehu), snímka splnila svoj účel dokonale. Okrem toho, nikdy som si nemyslela, že ma Milo Ventimiglia presvedčí o svojej temnej stránke. V tomto filme sa mu to podarilo. Tak dajme tomu, že tam tie štyri nechám. Ale pozerať to druhýkrát, to sa už nestane.

Thor (2011)

Ja tomu nedokážem dať viac. Chris Hemsworth je síce kusanec a sympaťák, ale Thor - to je len chodiace sebavedomie, ktoré mi šlo parádne na nervy. Po pol hodine som mala celého Thora v paži a radšej som sa sústredila na Lokiho a dianie v Asgarde (Tom Hiddleston bol perfektný). Čas pri tom síce ušiel rýchlo, ale nijako ma to neoslovilo. Do očí bijúce počítačové bitky mi tiež nepridali pokoj na duši. Na druhej strane je ale Asgard krásne vykreslené miesto, kontrast medzi svetmi je dokonalý a miestami je to dokonca vtipné. Však len mimozemšťan si môže prísť do obchodu vypýtať koňa. My ho za to zavrieme do malej izbičky a obviníme z toho, že používa neregistrovaný zbrojný systém. Ale keď už, tak chválim zakončenie. Bodaj by tvorcovia nechceli dvojku, keď im z toho idú také prachy.

Černá labuť (2010)

Strhujúci pohľad do sveta baletu a psychológie. Darren Aronofsky dokáže to, čo je v mojich očiach pre úspech filmu to najdôležitejšie : vybrať si zaujímavý námet a spracovať ho tak, že človek na chvíľu prestane dýchať. Ak mi snímka dokáže vyraziť dych, absolútne ma strhnúť a celý čas nepustiť - je rozhodnuté a má u mňa 100%. Hudba, prostredie, emócie, dráma...má to všetko a Aronofsky sa u mňa po všetkých svojich vynikajúcich filmoch definitívne zaradil na režisérske prvé miesto. Rovnako mi na prvom mieste tróni aj Natalie Portman, no tá je tam už dlho - pôsobivý výkon (posilnený zaslúženou soškou). Skvelé sekundovanie Vincenta Cassela a Mily Kunis. Čierna labuť je jedným z mála, čo ma v posledných rokoch celkom nadchlo, pohltilo, očarilo a uchvátilo. Kto film nevidel, vie oceniť umenie a ešte nikdy nemal husiu kožu pri balete - môžem len odporúčať.

Legie (2010)

"Ak sa zajtra už neprebudíš a ukáže sa, že dnešok bol tvojím posledným dňom na Zemi, budeš pyšný na to, čo si v ňom dokázal? Pretože ak nie, mal by si s tým rýchlo niečo urobiť." Ak by mi takýto nelogický žvást hovoril otec každý večer pred spaním, stala by sa zo mňa chodiaca depresia. Očividne si to celé osadenstvo Légie vzalo k srdcu a rozpútalo vojnu utápajúcu sa v sebaľútosti, starých krivdách a nostalgických príbehoch, ktoré nikoho v skutočnosti nezaujímajú a nie sú ani trochu nostalgické. Občas to vyzeralo ako na Stretnutí anonymných samovrahov a mňa tie kecy fakt nezaujímajú, hlavne keď malo ísť o akčný fantasy triler - ten horor v popise ma rozosmial. A nebol jediný. Babička lezúca po strope mi privodila päťminútový záchvat smiechu. Mimochodom, fakt sa tu stretli hrozne nesympatické herecké výkony (do toho neradím Paula Bettanyho - ja mám toho chlapa rada, nepomôžem si a tie bludy, čo vypúšťal z úst predsa nie sú jeho chyba). Všimol si niekto, ako sa tvári Lucas Black? Pretože sa netvári absolútne nijako! Stále má na tvári ten istý výraz...(rodí sa nám druhý Chuck Norris?) Keď túroval motor v Tokiu, nejako mi to nevadilo, jeho prázdny ksicht len odrážal podstatu filmu. Ale tu som to zniesla len tak tak. Scenár je jednoducho blud všetkých bludov. (TOTO NIE JE TEST..."Hmm...asi niečo testujú." --- "Čo to k...a je?" "Mraky! Čo by to bolo?" "Mraky nebzučia!"...) Od 12 minúty som celý čas len čučala, koľko ešte ostáva do konca filmu. Nuda, nuda, nudaaaa. Sorry za prípadné spoilery, ale tento film aj tak ničím nikoho neprekvapí. Po tomto teda u mňa žiaden Kazateľ nehrozí...

Počátek (2010)

Celkom bez hanby priznávam, že som sa niekde v polovici, v tretej snovej rovine, niekde medzi extra-pomalým záberom padajúcej dodávky do vody a anti-gravitačným súbojom na chodbe nenávratne stratila. Zvyšok filmu som dopozerala s prihlúplo naklonenou hlavou uvažujúc, ktože to teraz vlastne sníva. A po pár dňoch, keď som neodolala a znova sa k tomu vrátila, zistila som, že Nolan so svojou dokonalosťou prosto len tak neprestane. Kým ten chlap natočí zlý film, to sa ešte načakám, ak sa vôbec dočkám. Celkom nadšená som ostala pri hereckej zostave - skrátka skvele nakombinovaná partia! Výborne zvolená téma, preplnené originálnymi nápadmi, čertovsky efektne natočené. Och, zase nemám čo vytknúť. No čo? Je to jeden z mojich obľúbených filmov, nechajte ma dospievať môj chválospev! Neopakovateľné (hoci pri Nolanovi človek nikdy nevie...). Neuveriteľné (ale zle sa mi po tom zaspávalo). Epické (to by to možno aj vystihlo...).

Přestupný rok (2010)

Fajn, priznám si to dopredu, nasledujúce riadky budú patriť mojej agresívnej obhajobe filmu. Pretože je možno pravda, že ide o typický vynútený romantický doják kde všetci veľmi dobre vieme ako to dopadne. Ale podelte sa prosím aspoň o jeden romanťák, v ktorom vás čosi úplne šokovalo (to myslím vážne, napíšte mi to). Stretávame tu ústrednú dvojicu, ona upätá na svoj dokonalý život s dokonalým priateľom, on cynický a zatrpknutý. Ich cesty sa z istého dôvodu spoja a hoci má ona priateľa a on zrejme neverí v lásku... (surprise!!) zamilujú sa do seba a napokon príde absolútny šok - ostanú spolu. Čo viac môžeme čakať? Preto sa môžem len usmievať od ucha k uchu, kochať sa prenádhernou írskou krajinou, pochváliť dvojicu Adams/Goode, pretože spolu boli čarovní a filmu ako takému len zatlieskať. P.S. Skutočne nenávidím romantické komédie ale túto som si užila a to už niečo znamená!