Božské (2016)

Je ľahké byť rozumným, keď ťa vychovajú. Ešte ľahšie je skľznuť, keď tú výchovu nemáš. Toľko múdrosráč. Ale toto neobyčajne sebavedomé dievča predsa vôbec nebolo hlúpe. Ona veľmi dobre rozumela svetu, vedela ako veci fungujú a predsa si nedokázala uvedomiť konsekvencie svojich činov a celú dobu padala len z jednej kaluže do ďalšieho blata. Horľavé finále s nehasiacim hasičom a otcom nebohej kamarátky bolo silné a dievča dostalo riadnu príučku do života. Herečka, ktorá hrala Douniu bola skvelá, ale jej postava mi bola nesympatická. Nemám rád agresívnych a drzých ľudí, ktorí nevedia ukázať pokoru. 70 %

Vlak do Pusanu (2016)

Pocit nebezpečia, ktorý mal tento film vytvoriť ani trošku nefunguje. Takisto rozdelenie postáv na sebeckých egoistov a na tých ktorí pomôžu aj druhým je veľmi prkenné. Melodramatická premena necitlivého tatinka na zrazu obetavého a všetko chápajúceho je podľa mňa nepresvedčivá. Aj keď o to tu predsa vôbec nešlo. Vôbec, celá tá pandemická situácia, ktorá podľa všetkého vznikla za pár hodín je neuveriteľná a v časoch internetových, bleskom sa šíriacich správ nedáva žiadnu logiku. Asi najhoršie je, že tí zombíci boli skôr na srandu a žiadna želaná hrôza z nich nešla. Normálne sa pohybovali a zabíjali nadľudskou rýchlosťou, ale v prípade, že útočili na vybraných hrdinov filmu, boli pomalí, slabí a hlúpi. Žiadna atmosféra stiesnenosti, strachu, len akčný festival Computer-Generated Imagery, ktorá tiež za moc nestála, lebo ju bolo príliš vidieť. Rozmýšľam čo sa vlastne v tomto filme podarilo. Nie a nie ma niečo napadnúť. 29 %

Co se z nás stalo (2015)

Zombícke filmy ma už dávno nebavia a takéto hlúpe už vôbec nie. Možno keby Sorgenfri bolo bez nich a s lepšie napísanou, napínavejšou story a logickejšie komunikujúcimi postavami, nemuselo to byť také zlé. Lebo koncept vírusoveho nakazenia, ľudí zavretých do svojích domov a štátu, ktorý po neúspešnom pokuse o záchranu, oblasť ponechá napospas, je fajn. Ale títo ľudkovia, zastrčení do karantény sa chovajú podivne. Na ulici sa striela zo samopalov a im ako by to vôbec nevadilo. Veľmi málo sa zaoberajô realitou v ktorej sú a nehľadajú východiská von. Realita by skrátka vyzerala inak. Mne tento film pripadal ako pilot k dalšiemu ťažko podpriemernému a zbytočnému tv serialu. 50 %

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Neškodná vlastenecká limonáda. Eastwood len hladká a oslavuje humanitu, vo filme bez štavy. Akoby to nebol výnimočne film pre 17ročných, ale pre staršiu generáciu. Hanksov veľmi civilne hraný Sully je fajn, je príjemné sa na neho dívať. Pohľad do svedomia a hlavy plnej pochybností, pilota v extrémnej situácii, je vydarený a aj záchranná akcia na rieke je natočená skvele. Ale neviem čo ďalej by som ešte mohol pochváliť. Ten bezradný koniec, s tou vyšetrovacou komisiou, ktorá pôsobíla ako banda absolutných idiotov, určite nie. Tak aspoň poľutujem. Chúďa Laura Linney, nemala čo hrať. 68 %

Smrt ve tmě (2016)

Nice Try. Konečne suspense bez strašidielok. To veľmi ocenujem. Najuveriteľnejší horor urobia skutoční ľudia v skutočnom svete. Aj tento film sa približne polovicu svojho času tvári veľmi uveriteľne. Don´t breathe je príjemne nepredvídateľný a napätie postupne rastie. Čo perfektne funguje je to ticho, ktorým sa zlodeji zakrádajú a ich strach, ktorý sa časom dostaví. Situácia sa mení keď sa zo slepého chudáka stáva sadista, trízniteľ s inseminačným koníčkom a zo zločincov klaďasi, na ktorých nám má záležať. Kdesi odtiaľto som mal pocit, že sú jednotlivé situácie pridávané už len preto, aby to celé malo aspoň tých 80 min. Uveriteľnosti ubúda, naopak pribúda zavlasypritiahnutosť. A naši hrdinovia sú stále viac nesmrteľnejší a nesmrteľnejší. 67 %.

Za každou cenu (2016)

Modernday western. Veľmi slušné, takmer štvorhviezdičkové kino. Hrdinovia sú veľmi prirodzene skutoční a také je aj prostredie v ktorom sa pohybujú. Príbeh je na prvý pohľad jednoduchý, westernovský. Možno až príliš jednoduchý. Dobrí chytajú zlých. Ale réžia je šikovná, vďaka čomu sa to celé hýbe dopredu svižne. Dialógy sú drsné a vtipné a lokálne, epizódne postavičky majú svoje kúzlo. Je to poctivo, staromódne natočené, čo sa mi veľmi páči. Herci sú špička a s takou čerešničkou na torte akou je Jeff, tažko môžeš prehrať. 73 %

Hidden (2015)

Prekvapivo veľmi slušne fungujúci psychologický horor. Prvá "survival" časť je úplne podľa môjho gusta. Všetko úplne uveriteľne skutočné, vratáne chovania sa postáv a ich dialógov. Herci sú výborní, hlavne 10ročná dievčina dáva všetkým na frak. Neviditelné nebezpečenstvo je priam hmatateľné. Záverečná "zombie" čast mi voňala trošku menej. Napriek tomu sa zápletka ukáže ako príjemne prekvapivá a koniec je tiež fajn. Škoda, že film na chvíľku skĺzne do trendového CGI akčňáku. To vôbec nemal zapotreby. Radšej mohol ostat viac na Ceste. 71 %

Bestie bez vlasti (2015)

Kvalitný, hodnotný film s autentickými hercami. Ale pôsobí trošku sucho dokumentaristicky, opisne. Prial by som si aby sa mu podarilo viacej ma vtiahnuť do udalostí, aby som mohol intenzívnejšie prežiť pocity malého Agua. Prial by som si, aby jednotlivé scény boli silnejšie, "príbehovejšie", humanizmus výraznejší. Aspoň situácie v závere mohli mať trošku emotívnejšiu gradáciu, barzaj slzičkovú by som zniesol. 70 %

Tohle je náš svět (2016)

Chytrý, vzdelaný a všeobecne nadaný idealistický hipisák vs. hlúpy, tučný, kresťanský kapitalista. Nuž na mňa Captain Fantastic pôsobil veľmi rozpačito a bezzubo a väčšinu filmu som sa vlastne nudil. Všetko to, čo má Pennov Into the Wild, tento film nemá. Naopak, v tomto pokuse ako žiť morálny život v nemorálnom svete a následnom vytriezvení je príliš mnoho neuveriteľností a Viggove teorie sú mnohokrat riadne deravé a aj pokrytecké. Zbytočné začať vymenúvať. Hoci sympaticky ani jednej strane nie je nadržiavané, mne táto fantasy o návrate do prírody príšla falošná a zdá sa mi, že nemala ani hĺbku, ani príbeh, ktorý by chytil za srdce. 49 %

Star Trek: Do neznáma (2016)

Ku podivu som túto popkornovú zábafku zvládol vcelku bezbolestne. Asi najlepší Star Trek chrispineovskej éry. Príbeh ma (na rozdiel od tých predošlých) ani moc nenasieral, rodinná atmosféra v posádke lode nesmrtelných fungovala ako mala a pár krát som sa aj zasmial, hoci mi bolo jasné, že oni to myslia vážne. Tiež všetky tie šialené zjednodušenia obrovsky komplikovaných vecí a nezmyselné a neprehľadné akčné orgie, to všetko tam bolo, lebo tak to má byť, lebo tak to predpisujú hollywoodske protokoly. Samozrejme toto celé nemá nič spoločné s tým čo si ja predstavujem pod sci-fi filmom. Toto je len ľahká popkornová zábafka. Beastie Boys kills ! 70 %