Tajemství starého hotelu (2011)

Trosku neobycajny film. Clovek by normalne v polovici povedal "kravina", "nuda", "o nicom" a pod. Pritom technicky, remeselne je to natocene velmi slusne. Neobycajnost spociva v zvlastne pojatom scenari. Toho hororu je tam skutocne malo a mozno prave preto to cele relativne solidne funguje. Menej je niekedy fakt viac. Aj lahko komedialny rozmer toho celeho je prijemny a Sara Paxton to cele zvlada velmi dobre. Skoda ale, ze pribeh samotny nedava toho do placu trochu viac. Jedna rovina jednoduchej zapletky tych 100 min skratka neutiahne. Chcelo to cele zopar dobrych napadov naviac. A aj ten koniec by si zasluzil lepsie vyustenie. Ale vidiet Kelly McGillis po 25 rokoch bolo celkom zaujmave. Hold, vsetci starneme. 54 %

Tyranosaurus (2011)

Vyborne napisané, absolutne uveritelné postavy, naviac ohromujuco zahrané. Napriek jednoduchosti pribehu, som bol naplno vtiahnuty do deja. Nadherne emotivne a sucasne drsne podane osudy dvoch osamelych dusi v skutocnom svete. Dve stratené existencie s pocitom zniceneho zivota. To cele nie je depresivne, je to proste realistické. Niekolko uzasnym sposobom vyhrotenych scen. Vyborne kino s fantastickymi hercami. Mam rad filmy, ktore sa prvoplanovo nezenu za komercnym uspechom. 75 %

Umělec (2011)

Treba ocenit odvahu tvorcov pustit sa v 21vom storoci do takejto stylizacie. Natocene je to skvele, ale tento samotny fakt este dobry film nerobi. Mne samotna neobvykla forma nestaci. Potrebujem aj cosi naviac. Cakal som o hodne viac napadite, menej naivne a gycovite teatro. Toto je, az na dve-tri vychytavky zo zvukovou dramaturgoiu, skutocne ako z roku 1930. Takze tento oscarovy film roka ide akosi mimo mna. Hoci tomu rozumiem, ze sa mnohym tento film velmi pacil, ak ma byt moje hodnotenie subjektivne moje, nemozem inak. 54 %

Požáry (2010)

Normalne mam rad filmy, ktorych dej plynie pomaly. Dramy, so silnymi pribehmi, ktore idu do hlbky a vychodisko z nudze nehladaju v hlupych akcnych scenach. Takze tento film mal teoreticky vsetky predpoklady aby mi "zabral". Nestalo sa. Incendies totiz absolutne trestuhodne postrada akykolvek spad, alebo napatie a posobi ohromne utahane. Pribeh samotny tiez nie je ziadne vitazstvo, takze som po 60tich minutach myslel na vsetko mozne, len nie na toto nudne patranie po zapletenych rodinnych vztahoch. Keby to aspon bolo viac o nezmyselnosti rozdelenia ludi podla akychsi hlupych nabozenstiev. Tento problem tu ale bohuzial bol len ako okrajovy. Film ma jediny svetly moment, ked sa hlavna hrdinka pokusa zachranit male moslimske dievca z autobusu. Tam som na chvilu zbystril pozornost. Lenze potom sa znovu nic nedialo, tak ako aj predtym. A nepomohol ani "sokujuci" zaver, ked som sa dozvedel, ze bratrancova teta bola vlastne jej vnuk z druheho kolena. Kto vie, mozno som len ja dnes nemal ten spravny den. 40 %

Mluv s ní (2002)

Vzdávam to. Už asi nebudem skúšať daľšie filmy Pedra Almodovara. Nic proti úchyláckym postávam v jeho filmoch, ale jeho príbehy sú pre mňa nezaujmavé a nudné, alebo im proste nerozumiem. Síce kvalitne spracovaná, ale stále len telenovela. 40 %

Jana Eyrová (2011)

Krásny film plný skutočných emócii. Románový origoš som nečítal, ani som nepoznal príbeh, ale viem si predstaviť ako drasticky musel byť pre filmový scenár poskracovaný. Nuž, toto by kľudne mohlo byť aj o 30 min dlhšie. Nádherné svietenie, využívajúce viac prirodzené svetlo ako umelé dosvecovanie,  podobne ako v Kubrickovom Barry Lyndonovi. Ktomu ten nádherny hrad... Miu Wasikowsku som prvý krát registroval v The Kids are allright. Jej Jana Eyrová bola pre mňa veľmi uveritelná. Celý film, do poslednej role, je skvele obsadený. Konečne film pre diváka nad 18 rokov. 78%

Černá kniha (2006)

Výprava fantastická, isto nie lacné kino. Lenže čo z toho, keď príbeh je podpriemerný a napätie takmer žiadne. Zápletka je neprirodzene a na silu zamotaná, len aby vrahom bol za každú cenu zahradník. Myslím že, skutočná vojna a odboj vyzeral úplne inak. Pre mňa je tento ohromne vychváleny film další, z rady značne nadhodnotených na Čsfd. Soldaat van Oranje (1977) od toho istého režiséra, s tou istou tématikou sa vydaril o hodne viac. To ešte Paul Verhoeven nebol poznačený Hollywoodom. 54%

Vše o mé matce (1999)

Tak toto teda nie je moja salka kavy. Ani komedia, ani drama. Najskor telenovela. Akysi zvlastny patvar, ktoremu som ja teda na chut neprisiel. "Dramaticke" sceny mi prisli skor smiesne a tie humorne boli len malo zabavne. Alebo neviem, oni tam mozno ziadne dramatcke sceny neboli, len tie nudne, co mali byt sranda. Ale hlavne to cele bolo o nicom. Zevraj anylyza zenskej duse.?. Po 30 minutach, ked som odhalil "kuzlo" tohoto filmu, som sa dokonca uz len nudil a cakal na koniec. Dve hviezdy len vdaka dobremu reziserskemu remeslu. 43 %

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Kedze som sa nestal nejakym velkym fanusikom svedskeho origosu, ani tento film (co je na 90 % dtto) na mna nijak zvlast nezaposobil. Jasne, tento film bol v nevyhode, lebo bol druhy. Zapletka bola odhalena. Ale aj tak, ocakaval som ze taky niekdo, ako je mr. Fincher da do pribehu o hodne viac "toho svojho" a ze bude menej kopirovat original. Iste, remeselne je to perfektné, ale tu Fincherovsku pridanu hodnotu, tu tam, aspon ja, moc necitim. Cele vysetrovanie je este zapeklitejsie ako pri originale, ale švedsky film ten pribeh porozpraval lepsie. Celkovo som postradal viac napatia a viac možností mať tie postavy rád. Aj postava Lisbeth, jediná zaujmavá postava, sa mi zda byt lepsia vo svedskej verzii. Syntaky Trenta Reznora ma tiez nijak extra neoslovili. A dost ma zarazili vsetci ti anglicky hovoriaci švédi ?!? Cakal som, ze bude pribeh zasadeny do US prostredia. Ak sa mi nieco ozaj pacilo, tak to bola uplne posledna scena filmu. To precitnutie zamilovanej goticky. 64 %

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Pribeh tohoto filmu mi neprisiel nijak extra zaujmavy, ani napinavy. Cela "vrazedna zapletka" sa mi zdala byt riadne vykonstruovana. Sama nahodicka. Akoby od zaciatku ani nebola ina moznost ako z toho von. Komplikovany a zamotany pripad z pred 40 rokov a tuto to vsetko slo ako po masle. Okrem toho som mal niekolkokrat pocit, akoby bol tento dva a pol hodinovy film zostrihany z povodne o hodne dlhsieho materialu. Jasne, sfilmovat knizku nie je jednoduche, nieco musi von. Ale divacky pocit skratkovitosti nie je znakom prilis zdatneho scenara. Jedine postava Lisbeth drzala moju pozornost ako tak v strehu. Celkom mimovolne mi tento, len zlahka nadpriemerny film pripomenul iny, o kus viac vydareny El Secreto de sus ojos (2009). Tam boli tajomstva ozaj tajomne a prekvapive. 70 %