Saulův syn (2015)

Film, ktorý dostal Oscara a Globus, pretože je o holokauste. O túžbe človeka v koncentráku pochovať jedno z mnohých zmasakrovaných detí. Samotný príbeh je len zmätočný chaos, dialógy žiadne a vidieť tiež nie je nič. Motivácie hlavného hrdinu o ktorom si nemyslím, že bol blázon, sú veľmi nejasné a celková emócia k akejkoľvek postave je proste nulová. Takže len depresia, klaustrofóbia, tušená hrôza v sugestívne pôsobiacich, dlhých záberoch a formálna odvaha filmu...? Viac nič ? A možno je to celé inak, len ja som to nepochopil. Alebo mi to proste len nesadlo. 35 %

Aferim! (2015)

Až neuveriteľne uveriteľne vykreslená dobová atmosféra balkánu 19.storočia. Nikdy som tam v tom čase nebol, ale takto nejak to tam muselo vyzerať. Najväčšou autoritou, vytvárajúcou zákony a vykonávajucou trest je Pán (teda ten, ktorý má peňeží). Kdeže policajt, ten musí poslúchať. Aká paralela s dnešným gangstersko-oligarchickým systémom u nás ! Vtipné, uvoľnené dialógy, v dlhých širokých záberoch a krásnej, "cigánskej" ČB optike. Anti-semitizmus a rasizmus určite nevymysleli až národní socialisti. Ten je odkedy sú ľudia ľudmi. Korupcia, otrokárstvo a prostitúcia dtto. Pekne parodicky je ukázaný tiež až do dnešných dní pretrvávajúci guláš medzi náboženskou vierou, poverčivosťou a nevzdelanosťou. Najzábavnejšia postava filmu je xenofóbny farár, nenávidiaci židov. Aferim ! je krásne kino, zabalené do ironického a vizualne veľmi podmanivého šatu a ja od dnes rómov nazývam už len Vranami. 75 %

Kmen Andromeda (1971)

Wiseov Andromeda Strain časom riadne zostarol. Takmer dokumentárny štýl filmu má veľký problém vytvoriť potrebné napätie a dramatičnosť. Dialógy sú prihlúple a herci slušne povedané, podpriemerní. Inak skvelý príbeh pomaly "umiera", zatiaľ čo sa film snaží očariť technologicko-vedeckými vychytávkami podzemného laboratória. Len o 8 rokov mladší Voterelec má technológie a production design z celkom inej galaxie. Že Robert Wise vie natočiť skvelé scifi, dokázal neskôr prvým Star Trekom. To bol celkom iný level. Určite by stálo zato natočiť Crichtonovu predlohu znovu. Ale nie ako v súčasnosti módnu akčnú počítačovú videohru, ale ako klasicky, na situaciach a dialógoch vystavaný scifi triler. 54 %

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

S týmto filmom ma Inarritu po prvý krát sklamal. Mne vymakané rybooké zábery krásnych exterierov nestačia (a to ktovie čo z toho bolo pravé a čo fotošopové). Ja potrebujem aj nejaký príbeh, ktorý ma chytí a aspoň trošku viac ako jednorozmerné postavy a to Revenant neponúka. Aj onen pokus o akúsi mysticko-spirituálnu subrovinu vyznel značne jalovo, povrchne. Zvláštne, že väčšinou je vykalkulovanosť vyčítaná Birdmanovi, ja by som ju videl skôr v tomto filme. Mám pocit, že sa Inarritu aj s Lubezkim len predvádzajú akú hrozne krutú drsňárnu, v akých wallpaperových záberoch dokážu natočiť. V skutočnosti sa mi zdá byť jeho Revenant dosť prázdny a plochý. Ani Leo ma nebavil. Samotné fyzické utrpenie, dve a pol hodiny jeden výraz tváre bez ničoho dalšieho, to pre mňa žiadne oscarove herectvo nie je. Mňa, vlastne nepriateľa počítačovych efektov vo filme, paradoxne asi najviac zaujal onen počítačový medveď. 59 %

Carol (2015)

Určite nie film pre každého. Pomalý, tichý. Možno až príliš tichý. Možno mu chýbali trošku silnejšie emócie, možno to chcelo málinko viac zdramatizovať, stavbu toho príbehu niečím podporiť, niečím prekvapiť. Spása pre tento film sú jeho obe hlavné predstaviteľky, obe oscarové. Dve ženy, zamilujúc sa do seba, si postupne, neisto, navzájom odhaľujú svoje zakázané pocity v krajine a v čase, keď bola homosexualita nielen spoločensky neprípustná, ale aj nezákonná. Hoci homosexualite nerozumiem, vždy je mi boj proti zadubeným, konzervatívnym konvenciam veľmi sympatický. Vždy stojím na strane slobodnej voľby človeka. 65 %

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Wow ! Tak toto som od teba J.J., po sračkovom, do temnoty letiacom Star Treku nečakal. Skutočne dôstojné, s veškerou mágiou fungujúce pokračovanie prvých troch Lucasovských originálov. Diely 4, 5, 6 ma nikdy nijak nechytili, to bol celkom iný vesmír a myslel som skôr, že aj toto bude další dyzástr typu Jurský svet. Veľmi som rád, že to tak nie je. Tento film má totiž príbeh. A je to pribeh, ktorý celú dobu veľmi obstojne drží pohromade. Nové postavy fungujú veľmi slušne. Kladní hrdinovia nelezú na nervy, na rozdiel od dielov 4, 5, 6 a nepriatelia sú silní, ide z nich strach, tak ako to v rozprávke má byť. Dej má spád, napätie a správne nechýba ani odľahčenie a humor. Kamera je veľmi pekná, vizuál sa drží originálnej trojky. Dokonca aj Harry to ešte dal. A s úctou. Toto som fakt nečakal. Možno to s tým dnešným Hollywoodom nebude nakoniec až také zlé. Tučné 4*. 79 %

Osm hrozných (2015)

Q.T. vykráda sám seba. Hateful 8 sú Rezervoárni psi spravení ako western. Oukej, je to skvele zinscenované (hoci záverečnej časti chýba logika), krásne nasvietené a ešte krajšie nasnímané. Herci sú vynikajúci (špecialne JJ Leigh), masky sú ohromné a Ennio je kategória sama o sebe. Špičková profesionálna práca. 8 je tiež správne po Tarantinovsky ukecaný, ale aj úúúúmorne dlhý. Dľžka samotná by nevadila, keby sa ale príbeh (akokoľvek je pritiahnutý za vlasy), rychlejšie hýbal dopredu. Beriem, už nemám 20 a zrejme vidiet tento film pred 25timi rokmi, asi by sa mi tá "krvavá lázeň" páčila viac. Ale hlavne je to zrejme o tom, že maestro písal pred 25timi rokmi o kusisko lepšie, originálnejšie scenáre. 71%

Sázka na nejistotu (2015)

Pozrel som si tento film s relatívne kvalitnými českými titulkami a napriek tomu som mal väčšinou pocit, že čítam mongolštinu. Tažko si človek vytvorí nejaký vzťah s filmovou postavou, keď nerozumie tomu čo tá postava hovorí. Big Short nemá zrozumitelný a dramaticky vystavaný príbeh a pre priemerne inteligentného idiota, akým som ja, neponúka jasné vysvetlenia. Je to len chaoticky naservírovaná kopa čísel a písmen. O tom, že aj bankári majú svedomie a hrozne ich to mrzí, keď ľudí odrbú o prachy, by sa film dal natočiť určite pútavejším spôsobom. Preto je Stounov Wall Steet vynikajúci film a tento nie. Druhá hviezda za zeppelínovské záverečné titulky a skvelého Balea. 50 %

Spotlight (2015)

Na moje novinárske klasiky, na Pakulových Prezidentových mužov. alebo Mannovho Insidera, Spotlight nemá, ale na súčasný Hollywood je to stále veľmi kvalitné kino. Čo v prvom rade boduje je silný príbeh, so zdrvujúcim podtextom "podľa skutočnosti". A silný, dobre napísaný pribeh je v dnešných filmoch ozaj rarita. Spotlightu sa veľmi dobre darí držat tempo. Dialogy a informacie sa valia prakticky nepretržite. Síce rozumiem tomuto faktografickému spôsobu rozprávania príbehu, napriek tomu by som ale do tej reality kvapôčku klasického thrilleru prijal. Taktiež kde-tu nejaká väčšia emócia by bodla. Toto ani tak nie je film o partii skvelých investigatívnych novinárov. Toto je film o obrovskej moci katolíckej mafie, ktorá ovlada tento svet a o ich veľmi smutných obetiach. Dúfam, že ma za tieto slová na konzervativno-zaprdenom Slovensku neupália. Princip celibátu je ako proti prírode, tak proti zdravému rozumu. Niet divu, že to potom takto končí. Veľmi dobrý film, ale k*rva, chcel som aby bol ešte lepší. Takýto silný príbeh by ma mal prevalcovať a to sa nestalo. 75 %.

Creed (2015)

Už dávno som sa pri filme tak nenudil. Zdalo sa mi, že to nemá dve hodiny, ale štyri. Nie a nie skončit. Absolutne zbytočný recyklát, od A do Z predvídateľných udalostí. Ľudia čo Creeda písali si ani v najmenšom nedali námahu niečo vymysliet. Nejaké postavy, dialogy, alebo nebodáj nejakú dramatickú zápletku. Nič. Copy-paste, hotovo. Smutné, ako Rocky dopadol. 39 %