Nákaza (2011)

Pán režisér to proste pojal inak. Žiadne emócie, žiadna empatia, takmer žiadne napätie, alebo gradácia. Len neosobné, skratkovité konštatovania. V podstate je to takmer hraný dokument. Hromada dobrých hercov, pričom väčšina z nich sa vo filme len mihne a nemá tak sancu " zahrať si". Nevravím, že som sa nudil, ale za celú dobu ma vzrušila len predstava, že by sa takéto niečo naozaj stalo. Síce tomu možno nerozumiem, ako to tvorcovia mysleli, mne sa ale tento spôsob nákazy zdá být poněkud neštasťným. A taký veľký fanúšik pána Soderbergha som bol v časoch Traffic, E. Brockovich a Solarisu... 55 %

Jiná země (2011)

Kdeze scifi. Drama o ludoch. O vine, ktora boli, o odpusteni, ktore vykupuje, o tuzbe zacat znovu. Sikovny strih a skvely soundtrack vytvara posobivu, minimalisticku formu bez komercnych ambicii. Vyborne vybrata herecka hlavnej postavy. Videl som tuto Brit Marling teraz po prvy krat a velmi ma zaujala. Vlastne cely film taha sama. Na zaujmavosti este pridava, ze je spoluautorkou tohoto pribehu. Ohromne silna je scena, ked hrdinka vyjavi tajomstvo o svojej vine. A ten nadherne uvolnujuci koniec... Silny zazitok. Po dlhej dobe film, ktory ma zaujal. 73 %

Den zrady (2011)

Pointa filmu je dobra. Aj ked to vsetci davno vieme, aki ludia su politici a ludia okolo nich. A nemusia to byt len politici. Ludi bez chrbtovej kosti, s hrosou kozou, bez stipky svedomia, takych najdeme hocikde v nasom okoli. Co tomuto filmu chyba je vacsi spad, vacsie napatie, trosku viac rozohrata zapletka medzi jednotlivymi figurami. Povedal by som, ze sa scenarista nijak extra nevytiahol. Toto sa len tak akoby klze po povrchu a sucho nam oznamuje : Takto to funguje, takyto grazli su to. V televizii sa na nas usmievaju a slubuju vsetko co by sme len chceli a v skutocnosti su to bezcharakterne svine, ktore pre svoj vlastny prospech urobia cokolvek. Vyborny P.S.Hoffman. Ako vzdy. Velmi ma mrzi, ze uz ho v ziadnom novom filme neuvidim. 58 %

Drive (2011)

Zo zaciatku ma to celkom zaujalo. Malo to svoj styl, ktory sa líšil od beznych gangsteriek, od beznych žanrovych ocakavani. Pokojné, pomalé tempo, usporné dialogy, magicka až hypnotická hudba, žiadny sex. Bol som zvedavy, ako sa to dalej vyvynie. Vsetko pokazila slabá, nelogická gangsterská zapletka a rovnako tak jednanie hlavneho hrdinu, ktore bolo pre mna nepochopitelné (mozno to tak malo byt). Skor, ci neskor som znovu pristal na zemi a ziadna magicka atmosfera mi nepomohla. Dost to pokazili aj nezmyselne prehnané surovosti v zavere. Aspon, ze to neskoncilo velkym objatim. A nemyslim si, ze obsadenie Ryana Goslinga bolo pre tento film az takou velkou vyhrou. Formu to ma zaujmavu, ale nema to pribeh. 68 %

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Pohlad do cudzieho sveta, cudzej kultury je vzdy zaujmavy, zvlast do krajiny znacne neslobodnej, akou je Iran. Toto bol ale bohuzial film, ktory ja som jednoducho nevedel stravit. Tolko zlosti, nenavisti a klamstiev. Mal som pocit, ze tu sa nikto s nikym nema rad. Akoby sa ani nechceli dohodnut, len sa neznasat a hadat sa. Preco vsetci ti ludia tak klamali ? Zo strachu, z nabozenskej obmedzenosti ? To im tam ta nesloboda v krajine tak lezie na mozog ? Bolo citit, ze reziser by chcel povedat omnoho viac, ale zrejme nesmel. Uz to, ze hlavna hrdinka chcela odist zit von, bolo asi dost odvazne. Asi je to kvalitny film, ale mne ani trosku nesadol, pravdu povediac som mal problemy ho dopozerat. 30 %

Moneyball (2011)

Pre mňa úplne nezaujmavý pribeh. Len hromada akýchsi čísiel a mien a žiadna story. Kopec prázdnych rečí, ktoré nikam nevedú. Nič co by ma strhlo, zaujalo. Hop, mýlim sa. Na 15 sekúnd sa tam objavil Joe Satriani, keď hral na gitare US hymnu. To ma bavilo. 37 %

Nebojte se tmy (2010)

Kameramansky veľmi pekne nasvietené. To je ale bohužial asi tak všetko. Nič iné tento film nemá. Príbeh je tenší ako kopirák. Ani horor, ani rozprávka (čo som mal chvílku pocit, že to bude) a ani žiadna sranda to nie je. Tento film je len na zaplakanie. Guillermo, kam si to až spadol ? 33 %

Věc: Počátek (2011)

Tento film by mohol mat podtitul premrhana sanca. Skoda, ze to nedostal do ruk skusenejsi, resp. sikovnejsi scenarista, ktory by zapletku medzi postavami viac prepracoval a vedel by lepsie vystavat napatie. Prave gradacia napatia, pocit neistoty a celkova dramaticka atmosfera, to su veci, ktore v tejto Veci chybaju a dovody preco sa tento prequel nemoze rovnat origosu z 1982eho. V "jednicke" sme mali moznost jednotlivych hrdinov trosku spoznat, predtym nez sa z nich stali monstra. Tu sa vacsina len mihla a uz bolo po nich. Zaujmave postavicky a moznost zzit sa s nimi, to v tomto filme chyba. Ale myslim, ze hanbu si tvorcovia tohoto filmu tiez nespravili. Toto je urcite vydarenejsie ako vsetky Aliens and Predators pokracovania. 63 %

Černobílý svět (2011)

Čakal som veľmi silný príbeh a nie že by som ho nedostal, ale akosi úplne uspokojený nie som. Asi to bol úmysel neukazať ten skutočný, drsný, "chlapský" rasizmus. Aj tak mám proste pocit, že tento ženský svet bol akosi rozprávkovo, sentimentálne uhladený. Jednotlivé postavy boli príliš ČB a nemám pri tom na mysli farbu pleti. Jedni boli jasní kladasi a tie druhé boli jasné kravy už od začiatku. Jedni sa malomešticky pretvarovali a druhí boli priami a uprimní. Možno jediná výnimka bola Celia. To bola jediná postava, ktorá prešla akýmsi vývinom. Všetky tie baby to ale hrali úžasne. To je fakt. A natočené je to bezchybne. Výprava, rekvizity a kostýmy sú fantastické, tie mississipské 60tky som žral naplno. Určite pekné kino. 71 %

Melancholie (2011)

Sorry, I did not get it. Bolo to len o tom, ako rôzne ľudia reagujú na rôzne situácie, napríklad na koniec sveta ? To by bolo asi príliš jednoduché a katastrofické filmy predsa vyzerajú inak. Alebo "ľudia, chovajte sa k sebe lepšie, lebo zle skončíte" ? Možno, neviem. Pravdupovediac vôbec sa mi nechce tie metafory a alegorie hľadať. Veľmi tažko sa mi hodnotí film, ktorý som pravdepodobne nepochopil. Rozheganá kamera ma rozhodne pekne srala, hoci hudba a ten úchvatne estetický koniec sveta bol nádherný, anyway. 53 %