• Krátkometrážní

Skála (1996)

Tohle je dost možná nejlepší a nejvážnější Bayův snímek. Duo Connery + Cage je neskutečně skvělé a jejich dialogy jsou suprové! Scénaristé odvedli skvělou práci, protože tohle je svým způsobem velice originální příběh. Hlavní záporák není vlastně záporák, ale pouze požaduje spravedlnost, bohužel se to zvrtne. Výborný odkaz na americkou natvrdlost, protože kdyby zaplatili, peníze by nebyl problém sehnat, tak je po problému :) Na druhou stranu děkujme za touhu po penězích a nadutost, jinak by tenhle výtečný snímek asi nevznikl. Po akční stránce skvělé a atmoška by se dala v mnoha chvílích krájet. Naprostá spokojenost.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Edgar Wright je magor a tohle je možná už moc velká konina. Takovou šílenou ujetinu, jsem už dlouho neviděl. Tenhle film mi přišel jako pokračování něčeho už dávno rozjetého, protože tu vlastně vůbec neexistuje nějáký úvod, který by diváka do této byť velice kreativní, ale přesto nehorázné kraviny, lépe uvedl. S první půlkou jsem měl celkem problém, protože tak nevyvážený koncept jsem už dlouho neviděl. Film si hraje na osobitý nášlap, ale bohužel zde najdem spoustu podobností s jinými komixovkami. Navíc byla první půle částečně nepřehledná a zmatená. Souboje byli v pohodě, ale asi nejsem zastánce těchto automatových copyrightů. Navíc na to, jak je film šíleně překombinovaný a kreativně ojedinělý, tak zde chybý scéna, která by mě přišpendlila k sedačce, nebo mi vyloženě zůstala v paměti. Přiznám se, že jsem to postupem času přestal vnímat a konec jsem si i v rámci mezí vychutnal. Hodně mě bavily záporné postavy, neboť jejich protagonisté byli very crazy (Evans, Routh a spol.). Neubráním se ale ani pocitu, že se Wright snažil natočit něco jako Vaughn Kick-Ass . Jenomže na Kick Ass mu minimálně 2* chybý. Pro mě snad nejslabší Wright.

Zelená zóna (2010)

Paul Greengrass je výborný režisér, který v tomto snímku nešel naplno, protože závěr mohl mít větší grády, čekal jsem krapet větší válečný akt. S Bournem bych vůbec neporovnával, tam měl Paul mnohem větší prostor pro kreativitu. Válečný film má přeci jenom ohraničenější rozpětí. Ožehavá tématika dění v Iráku je nám přiblížena velmi dobře a hlavně nadrzo, kdy za veškeré nepokoje může samo USA, ba co víc, spravodajství USA. Jednu chvilku jsem se i lehce ztratil v ději, protože ty arabské jména jsou šílené. Celkově ale spokojenost. Napínavý a svěží váleční počin. Sestřelení vrtulníku pomocí RPG je chuťovka pro které miluju tenhle žánr.

Jak vycvičit draka (2010)

Tak tohle je BOMBA , jeden z nejlepších animáku co jsem kdy viděl. Vizuální stránka a animace skvělá, výborná hudba Johna Powella, ale hlavně krásný a ORIGINÁLNÍ příběh. Na tenhle film jsem čekal hodně dlouho, protože v kině mě unikl a na dvd to byla dlouhá cesta, ale dočkal jsem se a jsem velice rád, že jsem to nedával v žádném kinoripu, které mě dříve lákaly! Bezzubka je nejhezčí drak co jsem kdy viděl. Návíc konec s godziloidním drakem a úplný finiš se Škytákem....luxus, tohle nemá žádný animák!! Pánové DeBlois a Sanders měli vymyšleno s naprostým respektem. Dabing je na jedničku, což není obvyklé, ale u animáků se daří. Jediné co bych možná vytkl, jsou ti ostatní moc ujetí a barevní draci směřováni pro to nejmenší publikum. Každopádně to nemění vůbec nic na mém hodnocení, protože tohle bylo opravdu velké! PS: Scéna kdy se Škyták učí na Bezzubce jak na fechtlovi, tak tam jsem měl solidní husinku. S Toy Story 3 špička na letošního poli animovaných filmů.

Iron Man 2 (2010)

Jon Favreau zvládl tohle pokráčování dle mého na výbornou a od prvního dílu neupadlo! Robert má coby Tony Stark nehorázné charisma, díky kterému mě bavily i neakční scény a prostě celý film. Ten film nemá hluchá místa. Obsazení Mickeyho jako záporáka byla skvělá volba, protože tenhle 60tník nemá zdaleka odzvoněno. Celkově je tenhle díl pojat osobitě s kvalitním scénářem. Scarlettina sólovka byla solidní a finální boj na úrovní. Jinak Favreauova vedlejší rolička s pěstním soubojem je velice dobře cílená :)

Wanted (2008)

Po Denní a Noční hlídce je tohle obstojná režisérská záplata hodná Hollywoodu. U tohohle filmu je velice důležité, jak moc si ho divák pustí k tělu. Bekmambetov natočil akční nátřesk, který diváka nenechá v klidu. Buď tím, že kroutí hlavou nad nesmyslností děje, nebo si (jako v mém případě) užívá solidní akční jízdu vyšperkovanou střílením do zákrut, ketrá mě v tomto případě dost bavila :)

Penelope (2006)

Taková moderní pohádka, na kterou se vcelku v klidu divá a která uteče. Bohužel tu nic nenadchne, je to strašně předvídatelné, zábavných prvků velice málo, do drama to má daleko a druhá polovina film je dost ujetá. Pro mě to byla taková blbůstka s povrchním a strohým dějem na max. jedno podívání.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Tento Spielbergúv počin ve mě hned po shlédnutí vyvolává rozporuplné pocity. Film začiná velice zajímavě a osobitě s parádní atmosférou, posléze se ovšem film dostává do řekl bych dětské úrovně, kdy se hlavní hrdina vydává na cestu za modrou vílou. Film skýtá spoustu zajímavých náznaků, ovšem většinou s následným pádem do dějové křižovatky, kdy film neví, čím přesně chce být. 2000letý posun a mimozemšťané bylo už zbytečné, navíc je film zbytečně dlouhý a částmi nudný. Přijde mi, že Spielberg scénář vytvářel během natáčení, nebo se do toho sám zamotal. Každopádně skvělé herecké výkony jak Osmenta tak Lawa. Nejlepší postavou pro mě ale zůstává medvídek Teddy :)