• Krátkometrážní

Smrt černého krále (1971)

Výborné krimi! Tehdy jsme uměli, dnes nám to chybí. Samý skvělý herec a plno starobních hlášek a výrazů, které člověk v dnešní češtině marno hledá. PS: „Je to případ zapeklitej a čert nám ho byl dlužnej“! :-)

Spása (2014)

Stýská se Vám po westernech jako takových a Eastwoodových starých kusů jste nabaženi? Potom s tímto kusem neváhejte ani vteřinu. Salvation je tichý, nemilosrdný, atmosféricky ponuře hutný a skvěle obsazený! Příběhově potom oprašuje klasické témata pomsty a jde mu to náramně. Mads Mikkelsen je ve své roli skvělý, vlastně všechny role včetně Evy Green jsou paráda. Pro mě velké potěšení. 4,5*.

Divoké historky (2014)

Exceletní, místy až absurdní a přitom tak trefné. Tak trošku jako 4 pokoje. Myslím, že každý divák se stotožní s alespoň jedním příběhem. Bavilo mě to velice! 4,5*

Hasta la vista! (2011)

Příjemný, přirozený a maximálně reálně zpracovaný road trip třech handicapovaných kámošů. Úsměvné a smutné zároveň.

Equalizer (2014)

Denzel Washingtov v poloze, která mu náramně sedí! Žádná divoká přetažená jízda, nýbrž uvědomělá práce s dějem a hlavní postavou, kde každý tah má svou logiku a preciznost. Denzel má obličej a charisma, že mu žerete všechnu jeho tvrďáckou mimiku i v 60 letech a ani na vteřinu nezapochybujete, že by jeho postava dělala cokoliv špatně. Podobně jako Neesonovi. Akční sekce naprsto s přehledem a pan režisér vyblejsk i několik velice efektních, ale přesto decentních a padnoucích vizuálních lahůdek. Děj samotný je sice průstřelný, ale to podání je prostě skvělé. 4,5*

John Wick (2014)

Akčňák de guste! John Wick rozdá chutňučkých headshotů a přijme pár bolestivých zářezů za 101 minut víc, než hráči za celou hru Call of Duty. A to já rád. :). Odkaz na oldschůly je nepopřitelný. Osobně v tom vidím velkou dávku Gibsonovi Odplaty, ale proč né. Vždyť v té jednoduchosti a přímočarosti děje je velká krása. Navíc Keanu má chrisma a tvrďácký charakter postavy jako ulitý. Trvalo to 6 let, ale comebacku jsme se dočkali. Choreografie akcí a všech bitek je vypiplaná a s jistou dávkou "prkenosti" vyzní velmi reálně. A ponaučení? Nekraď Mustangy a hlavně nezabíjej psa, pokud nevíš, komu patří! Chci víc tohoto čirého akčňáctví! 4,5*. PS: pokud hledáš hloubavé sondy, odlož nosič na jindy :))

Slídil (2014)

Slídil v průběhu děje zbořil veškeré mé sympatie k postavě Loua, byť byly už od začátku velmi křehké a popravdě mě nepotěšilo to závěrečné dělení chleba. Na druhou stranu je to syrová a nelítostná stránka byznysu reportéra v ulicích L.A., kde si zločin tyká s každým rohem ulice a prachy si každý, ať už na straně dobra, či zla musí secsakramentsky vydobýt. Aneb sledovanost je třeba si hýčkat. Gyllenhaalova postava pak excelentně podtrhává tu špinavost a machinaci děje. Kamera a dynamika je hlavně při závěrečném reportu parádní a napjetí v celém filmu graduje výborně.

Kód Enigmy (2014)

Kdo ví, co všechno okolnosti kolem 2. světové války ještě skrývají, když tahle nesmírně důležitá skutečnost byla utajena po půl století. Zpracování v čele s brilantním Cumberbatchem je intenzivní, rozhodně baví, ale v konečném důsledku tomu něco schází, možná větší hloubka a tah na diváka, abych dával 5*.

Železná srdce (2014)

Dejvida má každý rád :). Velmi solidní dramatická sonda do události 2. světové války a osudu posádky přeživšího tanku. Válečný film z kapoty tanku se nevidí každý den a já si ho náležitě užil. Je to možná ne uplně konzistentní a slabší místa se najdou. Pro mě je tím místem moc dlouhá část u děvčic ve městě. Jako celek je to ale velice atmosférické a osobité. Na herecký kádr měl David taky šťastnou ruku a s klidem můžu říct, že po nevydařeném Sabotage, je opět v sedle.

Žena v kleci (2013)

Dánové umí a my jim v několika ohledech můžeme tiše závidět. Vystavění dějové linky pojednávající o znouotevření 5 let starého případu v depresivním a syrovém dánském světě zločinu je podáno s velkou gradací a vývojem nemajíce žádné velké kopance. A to vše za 95 minut, to je opravdu na pochvalu.