Prokletý ostrov (2010)

Shutter Island je mnohem chytřejší, než se na první zhlédnutí zdá. Mysteriózní a temná atmosféra snímku je po celou dobu brilantní a film rozehrává hned několik uvěřitelných možností, jak se vše semlelo, ale pointu se s jistotou dozvíme až samotném konci; závěrečná věta, kterou pak DiCaprio "jako by mimochodem" prohodí, pak vše ještě znovu překroutí. Režie, střih, kamera, dialogy, herci - vše dotažené k naprosté dokonalosti. Trošku jsem při sledování tohoto skvostu vzpomínal na PC hru Posel smrti, která byla svého času velmi kvalitní českou adventurou - spojení detektivky a hororu. Tohle je o dvě třídy lepší zážitek.

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli dát 2 nebo 3*. Nakonec jsem se rozhoupal pro objektivnější hodnocení. Je to obrovská blbost, to víme všichni, ale kdybych byl malý kluk, do filmu se zamiluji. Tuctové (ale mnohokrát osvědčené) vyprávění, spousta triků, patosu a občas nějaký ten nadhled. Je faktem, že dát za takovou příjemnou slátaninu 250 mega je do nebe volající, ale to už je asi jiný příběh.

Total Recall (2012)

Taková škoda! S relativně průměrným rozpočtem (na dnešní poměry velkolepějších podívaných) natočil Wiseman výpravnou sci-fi, která takřka nemá srovnání; výprava je tak skutečně bombastická a relativně zajímavá. Co je to ale platné, když děj je bez vlastní invence a jen kopíruje stokrát viděné, a co hůř, hercům tu není dán absolutně žádný prostor, aby mohli hrát (jen běží, skáčou... a zase běží, střílí a skáčou) - toto je však ve výsledku možná i výhoda, protože vše odsýpá rychlostí blesku a není čas se tu nudit či se nad něčím dokonce zamýšlet (nedoporučuji). Vznikla tak plochá jednohubka, která neurazí, ale zanechá trpkou pachuť, protože mohla být mnohem, mnohem lepší.

Sinister (2012)

Dobře natočené i zahrané (včetně vedlejších rolí), ale pointa člověku docvakne už po 20-ti minutách a celé je to vlastně docela laciné (lekačky i dění jako takové), bez pořádného závěru. Masky dětí byly rovněž přinejmenším podivné.

Na vlastní kůži (2002)

Velice zajímavý kousek, který ví, co chce říct a jak to chce říct, a to pěkně v civilním a naturalistickém pojetí; co oceňuji, bez příliš velkého tlačení na brutalitu snímku, která je tak držena v rozumných mezích, tj. divákovi je ukázáno tolik, aby lépe "pochopil" / dobře si představil takovou obsesi, ale skutečně ne více. Snímek není samoúčelný a hlavní hrdinka filmu ztvárnila postavu ženy, která si našla zálibu v sebepoškozování, bravurně. Vzhledem k tomu, že zároveň seděla na režisérské židli, třikrát bravo. Film mi utekl jako voda a je natolik věrohodný, že si skutečně myslím, že jej lze brát jako sondu do života lidí, kteří si něčím takovým prošli, tj. naprosto seriózně. Proto dávám za 4*.

Lidská stonožka 2 (2011) odpad!

Čirá vypočítavost režiséra vedla ke zrození tohoto hrůzného odpadu. Zatímco jednička byla hororem, který se nebral moc vážně a jen vlažně využíval originálního, lež zvráceného nápadu, tohle už je snůška největších hnusáren, které mohou "mistra" Sixe napadnout, v domnění, že si tak zajistí mezi filmovými tvůrci slávu. Tohle už zkrátka překračuje všechna morální pravidla a já osobně bych poslal tvůrce tohoto fekálního shitu na pár let do vězení; tohle už je příliš moc - legálně natočená epopej čirého hnusu, která se nesmí dostat k dětem či k psychicky narušeným osobám. Každý máme za své skutky zodpovědnost.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Klobouk dolů, že tento seriál vůbec spatřil světlo světa. Pokud máte rádi zombie filmy, je to jasná volba. To je třeba říct hned na začátek. V každém dílu se totiž dočkáte nějaké originální scény, kterou jste v zombie žánru ještě nespatřili. Je sice pravda, že to je trošku málo, protože často se vyprávění a řešení problémů děje jako v nějaké argentinské telenovele, a že je to místy dost utahané, ale druhá série nabere dynamičtější obrátky, a ta třetí - k té zatím nemám výtky.

Úlovek (2009) (seriál)

Už jenom kvůli skvostnému Hardymu je zhlédnout tuhle mini-sérii nutností. Je cítit, že to celé mohlo být ještě mnohem lepší, že některé zvraty tlačí až příliš - a moc rychle - na pilu; že to vlastně není narativně až taková bomba... Ale ona je, právě kvůli Hardymu, díky němuž si tato podívaná těch 5* zaslouží.

Tajemství jejich očí (2009)

Přes trošku pomalejší tempo velice působivý a příjemný snímek, který není radno podceňovat (zvláště v ději a závěrečné pointě). Vyprávění jako ze staré školy, ale hned několik scén je pojatu relativně inovativně a způsobem, že si je budete pamatovat. Honička natočená na stadionu beze střihu může jít příkladem. Těžko říct, jestli Oscar pro tento film je oprávněný, ale výtečná podívaná je to bez debat.

360 (2011)

Precizně natočený shluk několika epizod, které se vzájemně prolínají. Vztah mezi mužem a ženou, reflektování zkažené morálky dnešního světa - to jsou hlavní témata snímku. Film je to povedený, ale svým způsobem povrchní, neboť nedává (a ani v případě tolika lidských osudů nemůže) prostor nahlédnout hlouběji pod povrch, přestože si asi tvůrci mysleli, že to díky šikovné kombinaci útržků ze života tolika postav lze. Nelze. Přesto si vaši pozornost 360 zaslouží.