Apokalypsa (1979)

Apokalypsu už dávno preveril čas. Stala sa pevným pilierom zlatého fondu svetovej kinematografie a s Lovcom jeleňov, Olovenou vestou alebo slávnou "vietnamskou trilógiou" Olivera Stonea (v Čate hral Charlie Sheen) jedným z najvýznamnejších filmov o Vietname. Niekedy, kvôli desivej výprave, čudnej hudbe a krvavostiam, býva prirovnávaná dokonca k Deodatovým Kanibalom. Tak či tak to nie je "ľahko stráviteľný" film. Je to strhujúce, obnažené, surovo úprimné dielo, ktoré nevezme vietor ani čas. 85%

Walk the Line (2005)

Walk the Line nie je film určený pre široké spektrum divákov. Veľké množstvo z nich možno odradí, že ide o speváka country hudby. Ja osobne country nemám v láske, doslova ho neznášam, ale hudba Johnny Casha sa nedá šablónovito označiť ako obyčajné country. Je to hudba plná bolesti, smútku, ale aj radosti zo života. Cítiť v nej divokosť, ale aj nežnosť v srdci muža, ktorý miloval čiernu farbu. Hoci to môže znieť ako klišé, Johnny Cash žije ďalej vo svojej hudbe. Walk the Line nám ukáže, ako sa Cash stál slávnym a ako veľmi miloval ženu, o ktorú bojoval dlhé roky. Mangold sa nesnaží nasilu moralizovať, chce iba ukázať, akú dôležitú úlohu v živote Johnnyho Casha zohrala láska a hudba. A to stačí na to, aby sme Walk the Line mohli zaradiť medzi kvalitné filmy, ktoré si určite zaslúžia našu pozornosť. 78%

Pod vodou (2020)

Po záverečných titulkoch mi napadla trojica super-hrdinských epizód seriálu South Park, kde sa vŕtalo do dna oceánu a tiež to narobilo kopec zloby. Pod vodou pripomína hranú verziu tejto udalosti, len smerovanú do temnoty, atmosféry a bohužiaľ aj otrepaných schém. Skrátka klišé jednohubka, ktorej kvality začínajú na kamerových spomaľovačkách, pokračujú zopár solídnymi hercami a končia hudbou Marca Beltramiho. Plusom však je, že ani výraznejšie neurazí, i keď hlbinné hlasy príšer by v podobných filmoch už mohli znieť aj inak ako genericky. 47%

Skála (1996)

Skala je mnohými považovaná za jeden z najlepších akčných filmov vôbec. A je rozhodne nemôžem nesúhlasiť. Režisér Michael Bay spravil v tomto prípade všetko na výbornú a vzišla z toho nezabudnuteľná pecka s parádnymi a nápaditými akčnými scénami, výborným humorom aj skvelým ústredným triom. Po vizuálnej stránke Skale jednoducho niet čo vytknúť, pričom ten úžasný soundtrack sa dá počúvať donekonečna. 97%

Vládce knih (1994)

Máme hlavného hrdinu, ustráchaného chlapca, ktorý putuje s oživenými fiktívnymi postavami, zažíva nejaké dobrodružstvo a prekonáva nástrahy knižného sveta. Pri pozeraní filmu si však uvedomíte, že tých zastávok je pomerne málo a po hodine sme na konci cesty a späť v realite. Napriek svojmu rýchlemu spádu a jednoduchej línii Strážca kníh ponúka príjemný zážitok s literatúrou a roztomilými postavičkami, akými sú Horor, Fantázia a Dobrodružstvo. Nájdete v ňom aj viaceré posolstvá a ponaučenia. Príbehy rozvíjajú našu fantáziu, vyvolávajú v nás pocity a pomáhajú nám zdolávať prekážky každodenného života. Na chvíľu unikneme z reality a necháme sa pohltiť dobrodružstvom. Aj napriek silnej detskej nostalgií si nemôžem dovoliť dať viac ako priemerné hodnotenie. 58%

Enola Holmesová (2020)

Aj keď ide o detektívku, film je vhodný takmer pre celú rodinu a ladený takmer až tínedžersky. Ak si odmyslíme 2-3 brutálne scény, samozrejme. To nie je výčitka, jednoducho je cieľovka asi o čosi mladšia, než zvykne byť pri filmoch o Sherlockovi Holmesovi. Výčitka by sa však našla. Napríklad tá, že film je pridlhý. Skrátenie o štvrťhodinku by hádam neublížilo, finále nemuselo byť tak rozvláčne a deja nemuselo byť tak veľa. Nečudo, že sa niekoľko línií príbehu nepodarilo tvorcom úplne uspokojivo ukončiť. Odhryzli si priveľký kus koláča a ja mám pochybnosti, že by ho stihli dojesť, aj keby sme sa dočkali ďalších filmov. 55%

Bastardi (2010) odpad!

Ak film niečím skutočne vyniká, tak svojím amaterizmom a prílišnou vulgaritou. Ako odzrkadlenie nefunkčného systému školstva absolútne zlyhal, neponúka žiadne riešenie či racionálny apel. Vraždiť nezvládnuteľných žiakov rozhodne nie je relevantným riešením problému. Na Slovensku sa film stretol s očividným neúspechom, u rodných susedov však naň chodia desaťtisíce divákov. Magnusek tak s klamlivým pocitom dobre vykonanej filmovej práce začína s tvorbou pokračovania. Ktovie, možno vo svojom tvorivom záchvate zájde ešte ďalej a natrie to agresívnym deťom v materských škôlkach. Predsa len je to špeciálny pedagóg s neortodoxnými praktikami. 5%

Mamma Mia! (2008)

Niektorým divákom určite bude vadiť do neba volajúci gýč, ktorý sála z tohto filmu ďaleko za hranice Egejského mora. Každopádne si myslím, že ani obrazový, ani scenáristický gýč tomuto filmu vyslovene neublížil. Skôr naopak, posunul ho definitívne do skupiny filmov, nad ktorými netreba premýšľať a nechať ich plynúť tak voľne ako plynie čas. Niekto sa na chytľavé piesne chytí, niekto nie. A v podstate o nič iné ani nejde. Mamma Mia! je najmä o piesňach. Na to ostatné za pár minút zabudnete. 52%

Ctihodný občan (2009)

Spočítané a podčiarknuté, divák dostane priemerný film, ktorého pridanou hodnotou sú práve herci na čele s charizmatickým Butlerom. Nemá iba dobre vyzerať, ale aj dobre hrať. V jeho očiach badať hnev kombinovaný s faktom, že nemá čo stratiť. Nie je to psychopat, iba človek posadnutý túžbou po pomste, ktorý „keď chce aby ste boli mŕtvy, tak ste mŕtvy.“ Hoci nakoniec som mal pocit, že stratil všetok zmysel svojho konania a zmenil sa na neľudské vraždiace monštrum. Foxxova postava ťahá za kratší koniec. Pripúšťa, že právny systém nie je dokonalý, ale je to najlepšie, čo ľudia majú. Scenár sa snaží poukázať na nefunkčnosť súdnictva za Veľkou mlákou. Niečo v zmysle: aj keď budú ľudia robiť svoju prácu najlepšie ako vedia, stále bude odsúdená na neúspech. Hoci je film výrazne krvavý, za posledné obdobie je to jedna z tých lepších „vyvražďovačiek“ (a konečne bez vysokoškolákov). 75%

Pařba ve Vegas (2009)

Nedá sa povedať, že vo filme všetko dokonale funguje, príkladom je postava dosť divného Číňana alebo dvojica policajtov. Tieto dva prvky trochu rušia inak vynikajúco napísaný príbeh. Okrem tohto aspektu ide o vynikajúcu komédiu, aká tu už dlho nebola. Komédia, ktorá je zároveň mainstreamová, zábavná a aj vcelku inteligentná. Inteligentná nie v tom smere, že je to zábavu len pre “intelektuálov“, ale inteligentná v zmysle, že nerobí zo svojho diváka hlupáka. A to je v prípade hollywoodských komédií vec nevídaná. Navyše, ak ste aspoň raz v živote mali poriadnu opicu s oknom ohľadom nočných udalostí, tak sa budete takmer určite kráľovsky baviť. 77%