Renfield (2023)

Príbeh: Pozrieme sa na príbeh Renfielda, pomocníka lorda Draculu, ktorý sa má postarať o všetky jeho potreby. Čo ale ak sa služobník pokúsi vzoprieť svojmu pánovi? Herecké obsadenie: Vidieť hviezdu môjho detstva Nikiho Cagea v tejto úlohe bolo pre mňa zničujúce. Extrémne trápna úloha ale ak sa poohliadneme čo Cage v poslednej dobe točil tak sa asi niet čo čudovať. Houltov výkon na druhú stranu prekvapivo sympatický. Prevedenie: Tvorcovia sa idú hrať na drsnú krvavú ale groteskne zábavnú akčnú rúbanicu. Bohužiaľ mi to do konceptu celého príbehu moc nesedelo a skôr ma to miatlo. Miestami inteligenčný rozkol medzi dobrom a zlom bol v zapätí zabitý akčnou sekvenciou v ktorej lietali črevá a ruky. Pocity: Prekvapivo mi film nesadol tak, ako by som čakal. Nemám vo svojej podstate problémy s brutalitou a do nej vtesnaným humorom ale tu som si na to jednoducho nevedel zvyknúť a tak sa mi cesta k vcíteniu sa do Renfieldovej kože zdala empaticky nemožná. A ak sa ja neviem stotožniť s hlavným hrdinom ide v mojich očiach ku dnu celý film. Pridaná hodnota: Príbeh Drakulovho sluhu v modernom a drsnom svete. 55%

Tajná centrála (2022)

Príbeh: Na začiatku sa dozvedáme, že mimozemská entita si vybrala otca rodiny aby sa stal strážcom zeme - super hrdinom. presúvame sa o niekoľko rokov ďalej kde je svet strážený super hrdinom, ktorému sa ale rozpadla rodina a on márne nadväzuje vzťah so synom, ktorý mu už neverí. Až do chvíle keď sa dozvie kto je v skutočnosti jeho otec. Táto informácia jeho aj jeho kamarátov dostáva do smrteľného nebezpečenstva. Herecké obsadenie: Tvorcovia si odškrtli rasovo diverzifikované detské herecké obsadenie, ktorému iba na pár minút na začiatku a pár na konci sekunduje Owen Wilson. Prevedenie: Tuctová zlátanina o superhdinoch v ktorej sú do popredia dosadené deti. Nemá to ani štipku inovácie alebo snahy urobiť niečo inak ako sme to už milión krát videli. Efekty boli celkom na úrovni čo oceňujem jednou hviezdou. ďalšiu som predal za miestami veľmi dobe zvládnutý humor. Pocity: Asi som na podobné filmy už starý ale dosť ma to nudilo a vedel som 10 minút dopredu čo sa bude diať. (Teda až na scénku s fontánkou v škole - tá ma rozsekala). Pridaná hodnota: Film o super hrdinoch, ktorých je už na svete viac ako veľa. 29%

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Príbeh: Príbeh troch mušketierov a mladého D´artagnana, ktorých osudy sa prepletajú s kráľovskou rodinou ako aj s podlím zradcom kardinálom Richelieu a podlou Milady. Herecké obsadenie: Čo by to bolo za francúzsky film, keby sme v ňom nevideli Vinca Cassela? Vážne on je od začiatku 90-tych rokov všade. Ale na druhú stranu dáva mladíkom vysokú hereckú alebo ostatný na mňa pôsobili akoby si prišli film iba odbiť. Prevedenie: Francúzi si zobrali späť svoj najepickejší príbeh a ukázali Amíkom ako sa to robí. Jedná sa totiž o najvernejšie spracovanie Dumasovho diela aké som mal možnosť vidieť a videl som ich už celkom dosť. Dobové prevedenie či už kostýmy, hudba alebo výprava boli excelentné. Krásne dotvárali atmosféru renesančnej doby. Pocity: Najviac sa mi páčilo, že tvorcovia nepoňali film ako akčný blockooster ale ako vyrozprávanie príbehu a akčné a bojové sekvencie točili na jeden záber čo vytvorilo autenticitu akú som už dávno nevidel. Green nám toho veľa nepredviedla ale nakoľko pokračovanie nesie podtitul jej alterega tak verím, že to ešte roztočí. Pridaná hodnota: Perné pretvorenie Dumasovho veľdiela. 88%

Úsvit (2023)

Príbeh: Na pozemku novej továrne pod Tatrami sa stala vražda novorodenca. Okolnosti sú o to závažnejšie, že dieťa malo oba reprodukčné orgány. Manželka šéfa továrne sa snaží prísť veci na koreň. Herecké obsadenie: Slovenský herci rozprávajú po slovensky, čomu sa nenormálne teším. Ústredná dvojica je sympatická a nikto mi tam nijako zvlášť neprekážal. Prevedenie: Mladý iba 29 ročný režisér si ukusol sústo, ktoré si netrúfnu kinematizovať ani zvučnejšie mená a síce gender - rodovosť - pohlavnosť. Je to o to zaujímavejšie, že dej filmu je zasadený do obdobia kontroverznej Prvej Republiky. Preto je celkom ťažko uveriteľný a verím, že to bude dôvod prečo si nájde viac odporcov ako fanúšikov. Pocity: Mne sa gradácia páčila, detektívna pasáž ma celkom bavila a potom prišlo na drámu, kde oceňujem že z manželky šéfa neurobili Iron Woman a aj ona dostala pekne naložená ako sa na tú dobu patrilo. Táto téma mi vôbec neprekáža ak je film priamo na to situovaný. Prekáža mi iba ak je násilne vtláčaný do žánrovo nesúvisiacich filmov iba aby sa povedalo, že sú medzi nami aj rozdielny ľudia. Jediná vec, ktorú by som vytkol je nuda. Film ide melancholickým tempom a niektoré pasáže balansujú až na hrane uspania diváka. Inak palec hore. Pridaná hodnota: Film o ľudskom porozumení v dobe ktorá tomu ešte nerozumela. 76%

Dark - Dvojí životy (2017) (epizoda)

Príbeh: Bližšie sa pozrieme na nie príliš idylické manželstvo Sharlotte a Petra, kde jedna je vorkoholička a druhý má homosexuálne nutkania podvádzať svoju ženu. Najhoršie je, že majú dve deti kde staršia díluje s drogami aby sa dostala z dedinskej diery a mladšia sa stratí po tom ako ju zabudnú vyzdvihnúť zo školy.  Tajomná postava, ktorá unáša deti a o ktorej rozprávajú pomätení starci dostáva svoje meno - Noah. Prevedenie: Príbehu viac svedčí táto detektívna kulisa. Či už Charllotte a jej pátranie po pravde alebo Jonas, ktorý sa vydáva podľa mapy svojho mŕtveho otca do tajomnej jaskyne. Zatiaľ sa luxusne bavím. 92%

Euforie - Útrapy a strasti při čurání v depresi (2019) (epizoda)

Príbeh: V úvode si bližšie predstavíme Kassie a jej eskapády s rodičmi a neskôr s novým zistením čakajúceho potomka. V pozadí je Jules a Ruth, kde jedna ide na lezbovýlet a druhá opäť podľahne drogám z dlhej chvíle. Našťastie tu máme začínajúcu Onlyfans modelku, ktorá ukáže trocha pikantností anonymnému notebooku z ktorého sa ako tak tento seriál pozerám, vykľuje Tylerov foter. (To je ale iba čisto môj tip) Prevedenie: Sám sebe sa čudujem, že ma ešte baví pozerať sa na osudy tejto adolescentnej americkej vyššej triedy z ich debilnými problémami. Ale lepšie ako drátom do oka. 71%

Malý Sheldon - Nášivka, modem a Zantac (2017) (epizoda)

Príbeh: Sheldona urazil vedec z NASA a tak sa malý Shelly vydal na cestu teoretického fyzika. Starká si spisuje závet a rodinka si urobí výlet do Hustonu. Prevedenie: Konečne zábavná časť. Či už časť so závetom alebo Sheldonove triky ako sa dostať k počítaču alebo mravné ukončenie. 90%

Dark - Minulost a současnost (2017) (epizoda)

Príbeh: Mikkel sa ocitol v minulosti v roku 1986 a stretáva sa so všetkými známymi postavami. V prítomnosti zatiaľ jeho otec Ulrich nevzdáva hľadanie. Pozrieme sa aj na tajomstva atómovej elektrárne, ktorých bude ešte veľa. Prevedenie: Celý diel sme sa pohybovali s Mikkelom po minulosti aby sme si na konci mohli v spoločnom obraze overiť, či sme trafili správne postavy. To bolo od autorov múdre, aby divák netápal a vedel o ktorej postave je vlastne reč. prepojenie časov cez jaskyňu navádza až zimomriavky. 91%

Brooklyn 99 - V přestrojení (2014) (epizoda)

Príbeh: Jake sa vracia zo svojej fušky pre FBI vo veľkom štýle ale jeden gangster je na úteku a musí ho nájsť. Tak sa vracia znova do prestrojenia. Oddelenie zatiaľ prechádza školením priamo na pracovisku, ktoré je povedzme to tak - extravagantné. Prevedenie: zas som sa vynikajúco bavil a o to mi pri tomto seriály asi ide najviac. 90%

Malý Sheldon - Solární kalkulačka, trofej a poprsí roztleskávačky (2017) (epizoda)

Príbeh: Sheldonova matematická dedukcia pomôže školskému futbalovému teamu vyhrať zápas a zo Sheldona sa stáva celebrita. babička chce jeho geniálnu myseľ použiť na výhru v stávkach. Prevedenie: Celkom milé poňatie delenia obľúbených detí na obľúbené v podaní otca. Škoda, že je to na úkor humoru, ktorý tu dosť absentoval. 67%