Fate/stay night (2006) (seriál)

Zpočátku jsem k tomu byl opravdu skeptický, ale v závěru jsem nakonec neměl skoro slov. Animace i když je nižší úrovně, tak tomuhle dílu to opravdu neuškodilo. Hudební stránka nádherně pasuje, až snad na pár pasáží, kdy mi připadala nevhodně vybraná k dané situaci. Napětí začíná pozvolna až se postupně dostane do obrovských výšin. Navíc tu je pár prvků, které jsou opravdu zajímavé, protože je jen tak nikde člověk nevidí. Tím je zaprvé onen hořkosladký konec, dále snaha o vážnost (kdy tu nemáme onu dětskou naivitu a neustálé se červenání z jakéhokoliv dotyku) a v závěru pak onen schopnostní vývoj a rovnost (tím myslím v první řadě to, že začínal jako úplný začátečník a jednotlivýma soubojema se dostal schopnostně výše - ne jak tomu je jinde, že má jedny schopnosti od začátku a závěru dostane pak nějakou ultimátní schopnost; dále pak rovnost jednotlivých postav, co se týče síly, kdy každý soupeř je opravdu tvrdý oříšek a není jen vedlejší postavou - slabým poskokem, přes kterého se musí probojovat, aby se dostal k závěrečnému nadupanému bossovi). Souboje jsou dobře propracované a neskončí po pár ranách, schopnosti nejsou kýčovité a taky si dali hodně záležet na jednotlivých mytologiích. Povedlo se jim tu i propasovat nějakou tu romantiku, které nebyla přemrštěná ani úplně zanedbávaná.

Jozakura Quartet: Hoši no umi (2010) odpad!

Tohle nemůžu brát jinak, než naprostej výsměch předchozí části. Ať už se podívám na cokoliv (animaci, hudbu, příběh, postavy, skutečnosti atd.), tak vše je tu k horšímu. Jediný bezvýznamný plus jsem snad viděl ve vylepšení vzhledu města, vzhledem k tomu, že je to jakoby část Tokia.

Jozakura Quartet (2008) (seriál)

Je tu opravdu zajímavé prostředí s velkým potencionálem. Není to úplně špatně zpracovaný, ale je to takový nemastný neslaný. Je to spousta věcí, které si člověk musí domyslet, protože tu nejsou nijak vysvětlené nebo člověk nepochopí vůbec. Kdyby udělali nějakej delší úvod nebo nějaký flashbacky, který by opravdu něco říkali, bylo by to lepší. Navíc mi tam vadily hlavně zpočátku ty časový skoky, kdy tam jaksi vždy něco vynechali (co se dělo mezitím). Animace je průměrná a hudební stránka bych řekl celkem hodně dobře sedí.

Agenti S.H.I.E.L.D. (2013) (seriál)

Tak po první sérii komentář: Zpočátku to vypadalo celkem zajímavě s velkým potencionálem - říkal jsem si "konečně seriál, který bude mít vysokou úroveň jako filmy", ale postupně jsem byl zklamaný, jak jsem se mýlil. Z větší části je to jen rutinní nuda. Navíc člověk musí zasadit vždycky do určitých částí film (zpočátku všechny filmy, které byly natočeny předtím a potom v průběhu Thor - Temný svět a pak i Captain America - Návrat prvního Avengera), jinak vůbec neví o co tam jde a chybí mu spousta souvislostí. Nejzajímavější je podle mě především poslední třetina seriálu, kdy už to začíná být opravdu napínavé, ale jak tomu bývá u seriálů, některé efekty vypadají opravdu béčkově a nemluvě o posledním dílu, který byl spíše výsměchem jakékoliv vážnosti. Navíc po shlédnutí má v tom člověk ještě větší zmatek, než na začátku, kdy jedno odhalené tajemství vytvoří několik dalších. No ale řekl bych, že to byl asi účel toho.

W Wish (2004) (seriál)

Junna a Senna - dva sourozenci, kteří vedou spolu opravdu "pěkný" život na střední škole. Ale jen z hlediska, že si užívají sami sebe navzájem, protože Junna ztratil veškeré své vzpomínky při nehodě, kdy zemřeli jeho rodiče, když byl malý. Postupem času si začne vzpomínat, co tehdy stalo, a zjišťovat další jiné skutečnosti, které obrátí jeho svět vzhůru nohama. /// Tohle anime má opravdu zajímavou myšlenku, ale její zpracování je v mnoha ohledech nedotažené do konce. Je zde spousta faktických chyb a konec není úplně tak ideální, jak se zdá. Kdyby k tomu udělali několik alternativních závěrů, tak aby si divák vybral, co mu vyhovuje nejvíc, a udělali by tak nejlépe. Navíc vzhledem k tomu, že jsou to desetiminutovky, tak tu není moc prostor na pozadí, kdy většina postav pak vyzní naprosto zbytečně. Zpočátku jsem čekal nějakou romantickou harémovku, ale nakonec z toho vzešlo úplně něco jiného (což mi nevadilo), ale kdyby to zkloubili nějak dohromady, ony zbytečné postavy by začaly mít konečně nějaký význam. Animace je podprůměrná a hudební stránka není znát.

Gekidžóban Ano hi mita hana no namae o bokutači wa mada širanai. (2013)

Shrnutí seriálu, kdy se všichni sejdou a vzpomínají (na momenty ze seriálu) + pár myšlenek navíc od Menmy v určitých situacích. Jako samostatná část by to působilo lépe, než seriál, protože drtivá většina těch jalových myšlenek je tu odstraněna. Ale přesto svým způsobem tu není řečeno nic nového a to co by tu mělo být zobrazeno/řečeno, tu není (kdy každej se mentálně pořád drží z většiny toho při starém).

Ano hi mita hana no namae o bokutači wa mada širanai. (2011) (seriál)

Další dílo, které bylo z větší části iritující. Jalová logika, kam se člověk podívá. Jediná Tsuruko mi připadala, že má nějaký rozum. Co se mi opravdu na tomto líbilo, byla především hudební stránka, která se jim tu opravdu povedla. Dále pak je tu celkem i dojemný konec a zajímavé ono rozhřešení jednotlivých vnitřních neduhů každého z nich. Čekal jsem ale nějaké společné dobrodružství a posunutí se v životě dál, což je tu odbyto jen pár scénami na konci. Většina anime je o tom, že někdo štěká na někoho, jak mu závidí nebo jak řeší, zda existuje jako duch nebo ne. To vše by se dalo nacpat do mnohem menšího množství dílů. Zpracování je opravdu nepovedené. Animace je lepšího průměru. Radši si pustím Tasogare Otome x Amnesia, které je povedenější v mnoha směrech, než tohle.

Suki tte iina jo. (2013)

Navazující díl, kdy se tu objasní pár věcí (i když ne úplně) a je to hlavně o tom uvědomění té kamarádské pohody, blízkosti lidí a určitého uvolnění se v životě. I když by mohl být ještě jeden díl, kde by se dořešil ten zbytek ten nevyřčený zbytek a pár dalších událostí.

Suki tte iina jo. (2012) (seriál)

Odlehčená slaďárna, která se chová celkem vyspěle. Opravdu příjemná pohodovka, když si člověk chce tak nějak odpočinout a nemá co sledovat. Ale jedinou a hlavní chybu bych asi viděl v napínavosti. Je tu spousta situací, kde by se to napětí mohlo nádherně ukázat, ale veškeré vzniklé problémy se buď vyřeší už v zárodku nebo v krátkém čase. Neříkám, že by se to mělo natahovat, jak to dělají různá jiná anime, ale řekl bych, že to tu vše šlo až příliš hladce. Animace je super, i když u tohohle typu mi prostě něco vadí na tom zpracování očí. Co se týče hudební stránky, tak je nádherná a příjemná. Navíc řekl bych, že tu nebylo vyřčeno pár věcí, i když pak OVA to trochu naznačí, ale stejnak. Samozřejmě také nemůžu pominout onu psychologickou stránku v podobě chování mezi středoškoláky.

Onegai Twins (2003) (seriál)

Dávám tomu sice jednu hvezdičku, ale je to něco mezi odpadem a hvězdou. To vše jenom díky vtipným počátečním dílům. Co se týče zbytku, tak je neuvěřitelně iritující (kdy jsem měl kolikrát chuť hlavou rozmlátit monitor - obzvláště u OVA). Zpočátku to bylo neustálé opakování toho, co když to je/není můj příbuzný, co když jsem/nejsem cizinec (chápu, že chtěli navodit ten pocit té nejistoty, ale nemuseli to tam neustále každou chvilku opakovat). Poté neuvěřitelně pošahaná a omezená logika téměř veškerého chování všech postav (s výjimkou Maiky, který má snad jediný světlé chvilky). Hlubší myšlenka tu není žádná speciální, krom toho bezkrevního rodinného uvědomění a dilematu, kdy člověk neví na čem je a nemůže se nikam hnout. Každopádně by na tohle vše stačily tři díly. Co se týče kdo je příbuzný, tak jsem měl od začátku tušení podle několika indicií, které se ukázaly správné. Každopádně také jsem udělal dobře, že jsem k tomu přistupoval od začátku s hlediskem, že nic není takové, jaké se zdá být (i když "ten" detail s tou fotkou mi ušel). Animace pořád stejná a hudební stránka se trochu zlepšila. V celkovém hledisku to vidím oproti předchozímu příběhu jako poskvrnění toho prostředí.