Manželská historie (2019)

Někteří lidi si tak rádi komplikují život... Přitom by stačilo, kdyby si na sebe udělali čas a v klidu si promluvili. Ne, jsem už velkej kluk, vím, že to není takhle jednoduchý. Navenek to může vypadat, že stačí jediný slovo a všechno bude zase fajn, ale jen sami hlavní aktéři cítí, že už je to v háji a nepomůže vůbec nic. Ale to jsem asi zapomněl hodnotit film... Ten je famózní. Famózní scénář, famózní herci. Jasně, není to žádná řachanda, ale připravenej divák dostane ten nejhutnější výcuc z odhadem dvou let života každého rozvádějícího se páru. Míra autenticity je nevídaná. Tak jednoduchá, přitom tak silná věc. Proč to takhle nejde i u nás?

Ženy pro měny (2004)

Dávám tomuto dokumentu plnej kotlík, protože i po 15ti letech je to jeho poselství srozumitelný a možná dokonce i aktuálnější, než v době jeho vzniku. Nabyl jsem dojmu, že pro jeho kvalitu tehdy Erika Hníková udělala fakt maximum možného. Navíc se jí některé miniportréty podařilo výborně vypointovat. Diktát krásy je neúprosnej a neubližuje pouze ženám. Prošel jsem si takovou krizí středního věku, o jaké se mi v mých minulých mužských životech určitě ani nezdálo.

Louise-Michel (2008)

Totální divnofilm, na kterým se mi líbilo, že z tohoto módu ani na vteřinu neuhnul. Všechno je tady v podstatě normální, přitom tady ale není normální vůbec nic. Musím se tomu smát, přitom je to pravda. Takovej manifest všech sexuálních menšin, lidí, které na okraj společnosti vyhnala chudoba, nedostatek vzdělání, nějaký kriminální delikt... Je to vtipný, zároveň je to celou dobu hrozně smutný a docela depresivní. Hlavně je to ale naprosto svébytný a originální. A řádně nekorektní, což mě fakt rozesmává celou dobu, co píšu tenhle koment. Třeba sestřenice s rakovinou- bože, bože 😁.

Je třeba zabít Sekala (1998)

Je to fakt moc dobrý. Trochu tendenční a zjednodušující, ale má to dokonalou výpravu a kameru. Pro oči pastva a to mi utkvělo už z prvního zhlédnutí v době uvedení do kin. Vyzdvihl bych taky výkon Vlasty Chramostové a představitele Záprtka. Všichni dobří rodáci jsou u mě o level vejš, snad že chci věřit na existenci dobra, který Sekal popírá. Přesto uznávám a oceňuji jeho kvality.

Máma má raka (2016) (amatérský film)

Lepší než Jehova a Život, to každopádně. Konečně to trochu připomínalo film.

Skleněný (2019) odpad!

Příšerný! Opravdu nudná, odpudivá, stupidní, přitom nabubřelá věc. Odpad! bez mrknutí oka, o jiném hodnocení vůbec nepřemýšlím.

Třetí poločas (2012)

Tady se mi nedostala pod kůži ani ta úžasná makedonská topmodelka, krerou obsadili do hlavní ženské role. A to už je co říct. Sladkobolnej film bez pořádnýho náboje, kterej nabízí jen dojetí pro dojetí. A jak jsem se dočetl v zajímavostech, Levski tehdy Makedonii vyklepli, tak se nedělejte lepšími, než jste. Jste jen další balkánskej nacionalistickej národ odmítající kompromisy, což ve výsledku znamená, že nad váma zůstává viset Damoklův meč věčnýho nesváru a genocidy. Přitom by stačilo, abyste dostali rozum a potlačili to svoje sporný makedonství a třeba byste pak mohli točit pořádný filmy a hrát lepší fotbal.

Cesta do zatracení (2002)

Ne, tohle není Americká krása. Nemá to tu její neskutečnou sílu. A s Americkou krásou jsem to srovnával i v době vzniku a tehdy to u mě propadlo. Dnes se mi to asi líbilo víc, ale stejně se mi to vykouří z hlavy. Nevybavím si nic, kvůli čemu bych si to měl pamatovat. Právě narozdíl třeba od Americké krásy, která je pro mě kultovním, možná dokonce jistým způsobem iniciačním filmem. A co tomu nejvíc vytýkám? Mate mě příběh s odkazy na skutečné historické postavy vystavěný na podkladě komiksu. Nevěřím, že by Sullivana nechali v hotelu odpravit mladého Rooneyho a nechali ho odtud odejít po svých- už jen proto, že jim z bank kradl jejich peníze. Nevěřím, že by se Sullivan dokázal skrýt za prázdnou bednu, aniž by mu ublížily střepiny z brokovnice. Jsou to prkotiny. Ale v některých filmech se jimi vůbec nemusím zabývat. A jen takovým dávám nejvyšší hodnocení.