Páni kluci (1975)

Páni kluci je ten typ dobrodružného filmu pro kluky na motivy Marka Twaina. Režisérka Plívová-Šimková vytvořila příjemný příběh na nedělní odpoledne, složený z menších epizodek z klukovského života v počátcích 20. století. Část filmu jsem viděl jako dítě. Za zmíňku stojí Karel Augusta v roli výpravčího, postava Štrůdla a Lohniský jako školník. 4*

Top Gun: Maverick (2022)

Náborářská pohádka o stíhačích pokračuje, první Top Gun mi nikdy krom soundtracku nezaujal a z 80’s mám jiné favority. Režisér Kosinski ve druhém díle hraje na nostalgii, kdy se ve filmu prohloubí gay-relationship mezi Maverickem a Icemanem (scéna s jejich setkáním působila hrozně komicky, i když to nebyl záměr) a zároveň je tu jakýsi konflikt mezi synem zesnulého Goose a Maverickem. Příběh je jednička, jen s vyměněným castem, ale co určitě zaujme každého diváka, je vizuál a technická stránka filmu. Zbytek je ale 55%, tj. dohromady s vizuálem 65%. V kinech je od covidu tak sucho, že podobný film se stane overhyped a půl roku se nemluví o ničem jiném. To zdejší hodnocení je úplný úlet. Do kina bych na Top Gun šel asi jen za peníze. A to za hodně.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Občas je znát Raimiho hororově laděmý vizuál, ale Feige s hlavouny z Disney ho nenechají naplno vyřádit, takže ve finále je druhý Strange opět generická family friendly komiksovka pro rodiny s dětmi. Akorát je tam navíc PG-13 likvidace jednoho superhrdinského týmu v alternativní realitě a cameo Bruce Campbella z Evil Dead, kterého stejně nikdo ze zoomerů nezná. 3*

Zlouni (2022)

Myslel jsem, že animák roku 2022 pro mě bude Lightyear, ale musím přiznat, že Bad Guys se mi líbil o trochu víc. A to hlavně kvůli humoru a vtipnému příběhu. Co se týče animace, tak se tento animák pixarovskému Buzzovi rovnat nemůže. Animák z dílny DreamWorks byl poměrně levný, takže se bez větších problémů zaplatil. 4*

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Zbytečně natahovaná nuda, kde kdysi zajímavý režisér Harryho Pottera tento svět zabíjí snad už posledním příběhem o Fantastic Beasts. Že se série o magických zvířatech WB a Rowlingové rozpadla pod rukama nemůže být pochyb. Už jen ta změna názvu u třetího filmu a upozadnění zvířat na úkor Brumbála dala tušit průser. A taky že jo, Secrets of Dumbledore jsou jeden z největších propadáků roku, který sérii pohřbil, a ta pokud bude dovyprávěná, tak už jen na HBO Max. 2*

Spiderhead (2022)

Klasická mdlá produkce Netflixu, Hemsworth měl všeho všudy 3 dobré role, Thor, Cabin in the Woods kde hrál v podstatě Thora a Extraction. Ve Spiderhead Chris opět ukazuje, že vážnější role opravsu nejsou pro něho. Jak je možné, že Kosinski natočí technicky zajímavý Top Gun a pro Netflix céčkovou záležitost Spiderhead. Děj odhadne po 20 min prakticky každý, kdo někdy viděl podobný thriller. 2*

Nene (2022)

Jsem rád, že jsem na Nope nešel do kina, ačkoliv jsem měl volňásek, hodně meh Peele. Mysteriózno a disturbing atmosféra tu tentokrát nefunguje a převažuje spíš nuda. Když se v poslední třetině z filmu stanou regulérní Akta X, tak se to rozsype jako domeček z karet. Po nápaditých Get Out a Us velké vystřízlivění. 2*

Ježek Sonic 2 (2022)

Druhý Sonic přinesl opět stejnou porci rodinné zábavy, ale přiznám se, že začátek mi moc nebavil. Jak se to rozjelo, tak z toho byla ok oddychovka. Knuckles i Tails jednoznačně příběh oživili. Paramount zažil na jejich poměry velmi solidní rok 2022 a připsal si hned několik hitů, včetně modrého ježka.

Memory (2022)

Neeson jde dolů a měl by hodně rychle zatáhnout ruční brzdu, aby nedopadl jako Willis, Cage nebo Van Damme. Memory točil kdysi áčkový režisér Martin Campbell a je to asi nejbéčkovější zlehčování Alzheimer nemoci. Neeson sice hraje hlavní roli, ale v příběhu není až tak podstatný, akce je málo a není ničím zajímavá. Záporák je herecky strašlivý. Lepší Neesonovka než Blacklight, ale to je velmi chabá náplast. 2*

Hellraiser (2022)

Příjemné hororové překvapení od Davida Brucknera. Od druhého Hellraisera odehrávajícího se v pekle nejzajímavější díl z téhle série, a to hlavně proto, že nemilkuje a zase o něco rozšiřuje tu mytologii. Příběh má zajímavé twisty, napětí i gore. Já jsem byl filmem uspokojen a nepotřeboval jsem k tomu ani ten LeMarchandův lament. 4 s klidným svědomím.