Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Doctor Sleep je úplně jiný film než The Shining, protože v Kubrickově díle se divák o "záření" nic moc nedozví, tedy pokud pominu rozhovor Dannyho s Dickem Hallorannem (kuchař z hotelu), film je totiž hlavně o hotelu Overlook. Doctor Sleep se rozjíždí pomalu, většinu děje Doctor Sleep vůbec nevypadá jako sequel The Shining, ale spíš jako nějaká temná verze X-Menů nebo Highlandera. Film jde svojí cestou, rozvíjí mytologii kolem "záření" a ukazuje lidi, kteří mají podobné schopnosti jako má Danny v podání Ewana McGregora. Díky skvělému finále, kde se divák podívá opět do hotelu Overlook navíc Sleep téměř po 40 letech vysvětluje i jedničku. Škoda že film zapadl v podzimní konkurenci a výrazněji se v kinech neprosadil. Herecké osazenstvo a režisér Mike Flanagan by si to jistě zasloužili, protože každý hororvý fanda musí ocenit, že na to Flanagan svojí režií šel jinak, bez laciných lekaček a duchů, přesto zábavně a s místy mrazivou atmosférou. Škoda, třeba film bude za léta doceněn, jako tomu bylo u Shiningu. Musím říct, že se mi tohle Kingovo Shining universe velmi zamlouvá a rád bych do něho nakoukl ještě alespoň jednou. 4*

Bitva u Midway (2019)

Bitva u Midway je takový ten učebnicový spotřební blockbuster, který nemá větší ambice než Hollywoodsky odvyprávět jednu z klíčových bitev v Pacifiku. Kdo viděl některý z předešlých Emmerichových filmů, ví co ho čeká, strohé dialogy o nejnutnější taktice nebo představení postav a velký důraz na akci. Ta je tentokrát (i díky reálné předloze) zábavnější než tomu bylo u pokračování Independence Day z roku 2016. Casting se taky povedl a září hlavně vedlejší postavy Evans, Harrelson nebo Quaid. Patos, tolik typický pro Emmericha byl hlavně nakonci a ne v takové míře, aby to diváka otrávilo. Díky tomu, že Lionsgate opět předprodal práva, tak z propadáku nejspíš udělal lehce ziskový film, protože jim z tuzemských tržeb stačilo velmi málo. 3*

Králíček Jojo (2019)

Od Waititiho se mi líbil Thor: Ragnarok, ale do Jojo Rabbit se mi moc nechtělo. Čekal jsem, že to bude cíťárna a nespletl jsem se. První půlka uspávací, vtipy off. Druhá polovina byla výrazně zábavnější a celkově to bylo ok. Z herců na malém prostoru nejvíc zaujal Sam Rockwell jako vojenský důstojník. Naopak Scarlet Johansson opět herecky toporná, to už je takový standart. Celkově to jako satira moc nefuguje a Waititi zůstal s tímhle filmem rozkročen mezi nevtipnou satirou a dramatem. Ale v jádru tenhle film není podle mě ani jedno. 3*

Parazit (2019)

Nečekal bych, že pro mě, jakožto milovníka Hollywoodu bude v roce 2019 bude nejlepším filmem jihokorejský Parazit. Takhle má vypadat satirická artovka, která se nebojí rozkročit se do víc žánrů a celou dobu (hlavně ve druhé polovině) a neustále diváka držet v napětí. Největším plusem Parazita je dobře vypointovaný námět, který pracuje s jednoduchou premisou konfliktu zcela odlišných sociálních vrstev. Tvůrcům se ovšem z banální zápletky o podvodníčcích udělat zcela nepředvídatelný film plný zvratů a v poslední třetině i násilí. Zasloužený Oscar v kategorii cizojazyčný film. 5*

Stáhni a zemřeš (2019)

To je tak, když se démon rozhodne přejít online. Film by se měl jmenovat zkoukni a zemřeš, protože tohle byla hrozná bolest. Chtěl jsem dát dvě hvězdy za pár povarů, ale za ten debilní konec jsem ještě jednu sundal. Nejlepší scéna byla, jak ten prodejce mobilů programoval ten kód té aplikace Countdown. To byl meme film.

Ospalá díra (1999)

Musím říct, že Sleepy Hollow je stylová a vcelku brutální fantasy pohádka pro dospělé od Tima Burtona. Nabitý casting ve vedlejších rolích, detektivně laděná zápletka s dostatkem akce a hlavně ponurá atmosféra. Legenda o bezhlavém rytíři ze Sleepy Hollow asi nikdy nemůže být natočena lépe. Z castingu překvapil hlavně (ne)herec Casper Van Dien, kterého jsem přežil jenom ve Starship Troopers. 4*

Jen blázni spěchají (1997)

Kus téhle komedie jsem viděl před pár lety v noci, když jsem chodil na vejšku, ale opravdu jen fragment. Režisér Andy Tennant v roce 1997 využil Matthewa Perryho, který byl na vrcholu kariéry díky seriálu Přátelé a kolygyni mu dělala začínající Salma hayek. Film je klasická limonáda no, pár dobrých vtipů, ale jinak se jede podle klasického scénáře. Škoda, že film nemá nějakou známější tvář ve vedlejší roli. 3*

Eli (2019)

V hororové bídě roku 2019 je Eli spolu s IT 2 světlým bodem naděje. Tahle Netflixovka mi ani minutu nenudila a i když lekačky nepatří mezi ty extra okázalé, atmosféra a finální twist dělají z filmu vcelku originální látku. S lepším castem a lekačkami z Insidious nebo Conjuringu by to byla pecka. Zajímavá příběhová duchařina. Ciáran Foy jako režisér složil reparát za strašlivý Sinister 2. 3*

Zloba: Královna všeho zlého (2019)

Maleficent pokračování prostě mít nemělo, protože byl příběh uzavřen. Sequel se tak jeví jako nastavovaná kaše, která už nevypráví příběh o Zlobě, jako spíš o Růžence a princi Filipovi. Zloba v podání Angeliny je hlavní tahoun dvojky, která sice nebolí, ale na jedničku ztrácí dva parníky. První díl byla zajímavá příběhovka, která rozvíjela story o Růžence, zatímco dvojky vypráví story o svatbě Růženky a prince Filipa z Ulsteadu. Je tam samozřejmě i další backstory, ale nosný příběh je narozdíl od první Zloby hrozně předvídatelný. Cenu nejzbytečnějšího pokračování za rok 2019 asi Zlobě vezmou Angry Birds 2 nebo Secret Life of Pets 2, ale bylo by to fakt jen o kousek. A tržebně Zloba taky underperformovala, nebyl to vyloženě flop, ale jednička vydělala o nějakých 250 mil $ víc. 3*

Zloba - Královna černé magie (2014)

Tak za mě nejlepší hraná pohádka od Disney, co jsem zatím viděl. Posadil bych jí ještě o stupínek výš, než moje hrané favority Aladina a Lion Kinga. Hrozně mi sedla Maleficent a její morbidně vřelý humor a její opatrování Růženky. Životní role Angeliny Jolie. Nádherný vizuál a neotřelý příběh, který je zároveň úpravou příběhu Růženky. Kasovní bomba Disney v roce 2014. 5*