Stůj při mně (1986)

“Throwback Thursday #1” - Rozhodl jsem se, že zavedu “Throwback Thursday”, tedy že si každý čtvrtek pustím nějaký starší flick, protože je poslední roky docela zanedbávám. Odstartoval jsem 80s klasikou od Roba Reinera, která mi dlouho unikala. Stand by Me je nesmírně zajímavý klukovský film, takové víc dirty Rychlé Šípy s hromadou keců o tvojí mámě, penisech a tits. Film krásně ukazuje, že k dobrodružství, na které nikdy nezapomenete stačí obyčejná cesta z bodu A do bodu B, jako dítě to asi zažil každý. Sešla se tu zajímavá herecká sestava - Will Wheaton, River Phoenix, Corey Feldman, Jerry O’Connell nebo Kiefer Sutherland. Stand by Me disponuje takovou old fashioned atmosférou, že se člověk vrátí do dob, jak zazní ve filmu: “než nás začaly zajímat holky”. Nechybí ani kouzelné dialogy jestli by Mickey Mouse porazil Supermana nebo velikosti penisu. V závěru se film nepříjemně vyhrotí a melancholický konec se do filmu hodil. V USA je film podobný kult, jako v ČR Páni kluci. // btw vůbec jsem nevěděl, že předlohou je povídka od Kinga. 5*

Cherry (2021)

Cherry je dalším příběhem o pádu na dno drogové závislosti, do kterého spadne ústřední pár. Holland je v roli junkieho přesvědčivý a po návratu z Iráku je to ukázková shitshow a downfall. Režie se ujali bratři Rusoové, kteří si od Avengers odskočili k vážnější látce. Cherry k vyššímu hodnocení chybí lepší gradace příběhu a kratší stopáž. Celkově ok drama. 3*

Tom Clancy: Bez výčitek (2021)

První Clancyovka, kde nevystupuje CIA analytik Jack Ryan, místo něho je hlavní postavou John Kelly v podání Michaela B. Jordana. Příběh je hodně velká rutina, kde není moc těžké odhadnout, co se stane a kdo je zrádce, zvlášť, když se člověk podívá na cast. Jsem překvapený, že takhle nezáživný film s nudnou akcí točil Sollima, který měl na starost velmi povedené pokračování filmu Sicario. 2*

Godzilla vs. Kong (2021)

Dlouho jsem film odkládal, protože jsem se po předešlých dílech obával, jak chtějí MonsterVerse ukončit a co bude Kong proti OP Godzille dělat. Od režiséra Wingarda jsem viděl jen nové Blair Witch a po něm jsem zase chtěl ukončit sebe. Godzilla vs Kong je to, co člověk očekává, další gigantická řežba v ulicích měst se standartním cgi a pokulhávajícím příběhem. Storyline s Mechou bylo asi jediné rozumné řešení, jak sérii ukončit. Nemohu říct, že bych se nudil. 3*

Videodrom (1983)

Druhá letošní halloweenská volba a vlastně to ani nebyl horror, ale spíš thriller. Pochopil jsem základní poselství Videodromu, které je ovšem zabaleno do velmi podivného kabátu. Z dané látky mohl Cronenberg podle mě vytěžit víc, místo toho se v poslední třetině film focusnul na bizarnosti typu VHS rekordér v břiše. Mě spíš zaujala ta myšlenka Videodromu a ten brainwashing a vytváření agentů. Cronenberg v podstatě pojmenoval virtuální realitu a upozornil na její negativní aspekty a rizikovost, a to vše analogové době, kdy teprve nastupovala digitalizace. 3*

Halloween zabíjí (2021)

V rámci letošního halloweenské noci padla moje první volba na dlouho očekávanou prostřední část nové trilogie o Myersovi. Nízká hodnocení bohužel odpovídají a tvůrci nový díl moc nezvládli, děj se nikam neposunul a jediným příběhovým pozitivem je lepší napojení na původní jedničku. Příliš prostoru je věnováno vedlejšín postavám a veřejnému lovu na Myerse. Kdo se těšil na Jamie Lee Curtis, ta je tu pár minut v nemocnici, s Michaelem se ani nepotká (zřejmě až ve trojce). Po minulém dílu to vypadalo, že Myers není supernatural a mohl by být snadno zabit, ale v tomhle pokračování to tvůrci memují a vlastně zazní, že je The Shape unstoppable, čemuž napovídá i jeho závěrečná killing spree po několika smrtelných zraněních, která v průběhu filmu utrpěl. Pokud jsem jednu hvězdu dal za propojení s původním filmem, tak druhou dávám za killy a zejména za jejich velký počet. Bohužel celkově je to velký sešup dolu oproti skvělému předchozímu dílu, na kterém jsem byl v kině. 2*

Duna (2021)

Po roce a půl jsem byl v kině a trefil jsem to, Villeneuve konečně natočil epický film, který se dočkal diváckého zájmu i navzdory těžké covidové době, která pohřbila hned několik blockbusterů (Nolan by mohl vyprávět). Příběh jsem znal jen velmi povrchně, hlavně v souvislosti s Kastou Metabaronů, která se Dunou inspiruje. Cast Duny je lahůdka, stejně jako vizuál. Villeneuvův vizuál s Zimmerovou hudbou se mi zamlouval už u Blade Runnera, ale tam ten příběh nedokázal dostatečně strhnout, což rozhodně neplatí v případě Duny. Těším se na druhý díl. 5*

Mortal Kombat (2021)

Mortal Kombat jsem samozřejmě hrál, i když jsem vždy spíš preferoval Tekkena. Dva starý Mortaly jsem taky viděl, jednička je guilty pleasure, dvojka je hrozný omyl. Nový restart MK je béčko, které má slušné fighty, ale příběh kulhá na obě nohy. Charakterů je dost, ale bohužel film není arénový (jako např první MK nebo Bloodsport), jak by divák čekal, ale spíš akční film. Vlastně tu ani Turnaj neproběhne, všechno se odehrává před ním. Film flopnul, což se dalo čekat, vzhledem k tomu, že to je látka spíš na seriál než na film. 3*

Cesta do Ameriky 2 (2021)

Bál jsem se, že to takhle dopadne, no. Na jednu stranu je fajn se znovu setkat se Zamundou a původním castem, ze kterého chybí jenom královna a motherfucker Jackson. Bohužel největším mínusem sequelu je to, že všechny hlavní postavy z jedničky tu ustoupily do pozadí a děj se točí hlavně kolem syna Eddieho Murphyho. Ten je však herecky nejslabším článkem sestavy a příběh mě popravdě moc nebavil. 2*

Mistrovská úroveň (2020)

Boss Level je béčková variace na time-loop filmy, která ale překvapivě funguje a baví od začátku do konce. Zápletka je docela blbina, ale s tím do toho jdete. Mel Gibson je tu villain a celkově se ve filmu vyskytuje cca 10 min. Grillo je docela sympaťák a je to takový filmový Oliver Giroud. Zajímavá akce, občas i humor. 3*