Sex, lži a video (1989)

“Throwback Thursday #9” - Dnes jsem přišel z procházky a přemýšlel jsem, jaký film si v rámci throwbacku dnes pustím. Na Netflixu jsem viděl prvotinu Soderbergha - Sex, Lies and Videotape a dál jsem nemusel ani koukat. Jde o klasiku z 80s, kterou jsem znal, ale nikdy jsem ji neviděl. Dřív jsem si myslel, že jde o erotický film typu 9 ½ Weeks a až později jsem zjistil, že jde o konverzačku, i tak mi ale dlouho film unikal. Snímek je zajímavou studnicí lidského chování, vztahových stereotypů a sexuality, herecké výkony ústřední čtveřice jsou velmi přesvědčivé. Děj vás vtáhne prakticky ihned a divák hltá každý rozhovor mezi postavami. Zajímavé je, že všichni čtyři herci v devadesátých letech postupně uvadli, což je největší škoda hlavně u Jamese Spadera, kterého jsem viděl snad pokaždé v jiné roli. To Petera Gallaghera jsem viděl v roli dickheada snad pokaždé, když někde hrál. Sex, lži a video byl velký hit, který Soderbergh pořídil za milion dolarů a v kinech utržil takřka 30ti násobek budgetu a stal se kultem mezi konverzačními filmy a filmy na téma sexuality a vztahů. 4*

Luca (2021)

Luca je bezesporu lepší pixarovský snimák než Onward, ale horší než Soul. Příběh je celkem prostý, bez jakýchkoliv zvratů nebo invoscí a animace na Pixar spíš průměrnější, přesto nejde o špatný animák, jen je člověk Pixarem rozmazlený a už od Coco čeká rok co rok jednu pecku za druhou. Nejblíž k tomu měl Soul a Luca je hned za ním. 3*

Válka zítřka (2021)

Tomorrow War je průměrnou variací na všechny možné filmy o invazi mimozemšťanů, kterou do těch průměrných vod vytáhlo drahé CGI a (ne)herectví Chrise Pratta. Po krátkém úvodu diváka režisér McKay vrhne rovnou do akce. Ta městská připomíná Battle: Los Angeles, a ta arktická zase The Thing. Monstra jsou dobře vypadající, ale vyloženě wow efekt tady nečekejte. Celkově ok sci-fi, znovu už to ale asi neuvidím. 3*

Králíček Petr bere do zaječích (2021)

Ve stejném duchu jako první díl, vrací se všechny postavy z jedničky a přibudou nové zvířecí i lidské postavy. Příběh obsahuje vtipný zvířecí heist na farmářském trhu a predictable twist v samotném závěru filmu. Za mě ok rodinný film. 3*

Zabijákova žena & bodyguard (2021)

Patrick Hughes mi zklamal Expendables 3, aby mi o pár let později udělal radost buddy komedií Hitman’s Bodyguard s Reynoldsem a motherfuckerem Jacksonem. Sequelu jsem se trochu bál, ale i ten se naštěstí povedl. Ústřední trojice je neustále ve slovní přestřelce a když ne ve slovní tak v klasické. Přestřelek a akce je stejně jako v jedničce požehnaně. Chemie mezi trojicí funguje a je vidět, že je to baví. Reynolds mi poslední roky hrozně baví, prakticky od prvního dílu Deadpoola, kdy se sám pasoval do role ukecaného overthinking týpka co balancuje na hraně cringe, ale vždycky je vtipný. 4*

Všemu navzdory (1984)

"Throwback Thursday #8" - Film Against All Odds je remakem poválečného filmu Out of the Past zasazený do života v L.A. 80. let, což už je pro mě v podstatě jedna hvězda. Bridges hraje odepsaného hráče amerického fotbalu, který se zaplete do podvodů v americkém fotbale. James Woods v klasické roli slizouna. :D Tempo vyprávění je pomalejší, docela bych film přirovnal k Scottově Pomstě s Costnerem, kde je podobný styl vyprávění i motiv, akorát v Hackforodově Against All Odds je víc politiky a podrazů. Za mě slušná 80's krimi s pečlivým castingem, pěknými exteriéry a překvapivým koncem, známá především písničkou Against All Odds (Take a Look at Me Now) od Phila Collinse. Kasovně to tenkrát moc nezabodovalo. Viděno na Netflixu. 3*

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz (2021)

Odchod Wana z pozice režiséra Conjuringu 3 bohužel filmu uškodil. Chaves prostě neumí strašit, což ukázal už v La Lloroně. Přitom námět není vůbec zlý, ale film má hrozně pomalé tempo vyprávění a žalostně tu chybí výraznější hororové momenty, protože poprvé je v této sérii záporákem médium, takže strašení démony výrazně ubylo. Wan v předešlých dílech dokázal skvěle pracovat se scénami a divák byl celou dobu v napětí, kdy přijde lekačka. Chaves nedokázal tohle napětí u diváka vůbec vyvolat a těch pár lekaček je opravdu slabota. Finále v katakombách bylo rovněž bez jakéhokoliv tvůrčího nápadu, což je škoda, protože z mé strany to byl nejočekávanější horor roku 2021. Smutné je, že po uvadání spin-offů, které mi sice nikdy k srdci nepřirostly, šla vinou trojky kvalitou dolů i hlavní série Conjuring. 2*

Invaze U.S.A. (1985)

Poslední film, který jsem viděl v roce 2021, byl Invaze U.S.A. od béčkaře Josepha Zita (Friday the 13th Part 4, Missing in Action). Jde o reaganovskou propagandu z produkce Menahema Golana, kdy se oddíly sovětských milic vedených Richardem Lynchem vylodí na Floridě a formou sabotáží terorizují celou USA a zabíjí bezbranné civilisty. To nemůže Chuck nechat jen tak, vyrazí do akce a vždycky se zrovna spawne tam, kde je potřeba a s uzinama u pasu likviduje zástupy padouchů. Hlavní záporák se kvůli Chuckovi budí ze spaní, Chuck bez náznaku jakéhokoliv herectví sype jednu hlášku za druhou, na padouchy hází trhaviny, v ulicích jezdí vojenská technika Národní gardy a finální souboj s padouchem je s bazukami. Vidět to jako kid, tak je to hned za Komandem a Missing in Action, jenže tenkrát mi to minulo. Jelikož mám rád tyhle military filmy z 80s rád, jakkoliv jsou debilní, dávám 3*

Endless Love (1981)

“Throwback Thursday #7” - Endless Love je známý film kvůli dvěma skutečnostem, kvůli kterým sem si film pustil. Prvním z nich je stejnojmenný duet Lionela Ritchieho a Diany Ross, který je ústřední melodií tohoto filmu a druhým je 1st movie appearance Toma Cruise v kariéře. Scénář je přepis knihy Endless Love od Scotta Spencera a režie se ujal Franco Zeffirelli. Film je v podstatě melodramatické vylíčení destruktivního vztahu, které ale místy působí sebeparodicky a je sráženo hroznými hereckými projevy zejména Martina Hewitta a Brooke Shields. První polovina je o středoškolském vztahu ústřední dvojice a v polovině je vztah rodiči zakázán. Poté následuje jeden fuckup za druhým a story je víc a víc nevěrohodné a fakt přepáleně melodramatické, třeba smrt otce Brooke Shields je úplný meme. Film vyfasoval kromě nominace songu Endless Love na Oscara i hodně nominací na Zlaté Maliny - hlavní herecké duo, režie, scénář. Btw toho hlavního hrdinu by z toho blázince nikdy neměli pustit, jeho “láska” byla opravdu maniakální posedlost. Proč film vidět? Tom Cruise vám řekne, proč je dobrý zapálit a uhasit mokrý noviny. Shlédnuto na Netflixu. 2*

Cruella (2021)

Cruella ani Dalmatíni nikdy nebyli mojí oblíbenou Disney pohádkou, přesto jde o zajímavý prequel, který mapuje počátky ďábelské Cruelly. Její origin i motivace jsou napsány smysluplně a Emma Stone se její role zhostila s grácií. Škoda jen, že je film opravdu docela dlouhý a místy trochu ztrácí tempo. Cruella je zajímavý mix dramatu, komedie i krimi podaný zábavnou formou. Kdyby se tvůrci úplně odvázali, tak to mohla být bomba. 3*