Climax (2018)

Psychotropná halucinogénna dráma plná tanca, opojenia a pomätených zmyslov so sexuálnym podtónom.

Favoritka (2018)

Ďalšia oskarovka roku 2019 (herečka v hlavnej úlohe - Olivia Colman), ktorá očarí úžasnými kostýmami, hereckými výkonmi a kulisami. Vynikajúce herecké výkony podčiarkuje aj dvojnominácia na herečku vo vedľajšej úlohe pre Emmu Stone a Rachel Weisz. Tvorcom sa skvele podarilo vytvoriť kontrast medzi artistokratickým prostredím Britskej monarchie a ponurou atmosférou začiatku 18. storočia, podčiarknutou nevľúdnou jesennou britskou klímou.

Kursk (2018)

Skvelá dráma o nezabudnuteľnej tragédii. Pre milovníkov 'ponorkových filmov' must-watch film. Príbeh je napínavý, o to viac, pokiaľ človek neovláda reálie tregédie, či na nich už čiastočne zabudol. Všetko neznámi herci, neruského pôvodu, no s veľmi autentickým výkonom. Na rozdiel od Colina Firtha, ktorý sa do filmu absolútne nehodil. Nepatetickému záveru iste pomohlo, že to nie je hollywoodsky trhák, ale Belgicko-luxemburská produkcia. Jedna hviezda dole za pomerne jednoducho a politicky poňatý záver. Takáto vážna tragédia supertajnej ponorky iste neponúkala okamžite jednoduché riešenia záchrany a medzinárodnej pomoci. Po následnom googlení o tragédii sa však ukazuje, že záver zaváňajúci západnou propagandou vychádza z reálií.

Studená válka (2018)

Čierno-biely 'artový' film o romance mladej speváčky a staršieho skladateľa, o láske, sklamaní, kultúre a štastí v tvrdom socializme.

Aquaman (2018) odpad!

Po Black Panther ďalšia komiksovka o Atlantíde, tentokrát pod vodou. Čakal som niečo na spôsob Waterworld, takže opäť obrovské sklamanie. Pri hereckých výkonoch ako aj dialógoch som mal pocit, že si tvorcovia až robia srandu. Vizuálne efekty mi takisto unikli, isto to chce čím väčší a kvalitnejší obraz. Škoda preškoda, podvodný svet plný neptúnov, trojzubcov, božstiev a bájnej Atlantídy by si zaslúžil lepší scenár.

Zelená kniha (2018)

Popri Bohemian Rhapsody nielen Oscarový, ale aj môj favorit roku 2019. Dvojica Viggo Mortensen a Mahershala Ali vytvorila dokonalý obskúrny cestovateľský pár, so skvelými dialógmi, na ktorý sa úžasne pozerá. Takto s nadsádzkou, jemnou iróniou, a humorom si presne predstavujem spracovanie témy 'černochov'. K tomu všetkému skvelý roadtrip a kráľ kráľov, 1962 Cadillac DeVille.

Fyre Fraud (2019)

Po fantastickom dokumente Fyre: The Greatest Party That Never Happened tu máme verziu čislo dva. Nie je to pokračovanie, len iní dokumentaristi. V porovnaní jednoznačne odporúčam pozrieť prvý dokument. Tento sa viac sústredí na tvorcu festivalu, veľká časť dokumentu je venovaná po-festivalovému rozhovoru s ním. Prvý dokument čerpá viac z autentických mobilových, či kamerových záznamov počas jednotlivých etáp prípravy festivalu. Tie sú tu rozobraté menej detailne, rovnako menej detailne je rozobratá posledná fáza dokumentu, zaujímavá najmä pre človeka z 'brandže' a to samotná logistika stavby festivalu. Tento dokument je na natočený o pár mesiacov neskôr, takže na rozdiel od prvého, prezradí aj legislatívne rozuzlenie.

FYRE: Největší večírek, co nikdy nebyl (2019)

Výborný dokument, ktorý detailne (a zdá sa, že veľmi objektívne) popisuje priebeh celej prípravy 'najväčšieho, najlepšieho, najelitnejšieho...a ešte x ďalších naj' - festivalu. Dokument zachytáva osobitú postavu autora festivalu, jeho myslenie, konanie, stretnutia, minulosť, či prítomnosť. Všetko je zaznamenané na mobily, či kamery, čo dodáva dokumentu silnú dávku autenticity. Okrem autora festivalu dokument ilustratívne zobrazuje svet marketingu zúženého do instagramu, založenom na, pre staršiu generáciu neznámom (a nepochopiteľnom) slove - influenceri. Pre človeka z 'brandže' je zaujímavá aj finálna časť dokumentu, ako im zlyháva základná logistika a ako, aj napriek neskutočnému rozpočtu, dôraz marketing prekročil samotnú realizáciu. To všetko je podfarbené legislatívnou dohrou, či sa jedná o podvod, alebo nie. Existujú dva podobné dokumenty, druhý, natočený o pár mesiacov je Fyre Fraud. Jednoznačne odporúčam pozrieť prvý.

Mírová dohoda z Osla (2017)

Úžasný dokument, škoda, že ostáva takmer nepovšimnutý. Detailne spracované náročné, spočiatku tajné vyjednávanie o začatí mierového procesu na Blízkom východe medzi Izraelom a Palestínou, doplnené o následnú politickú implementáciu, či žiaľ skôr neimplementáciu. Dôverné záznamy, dokumenty, dobové zábery, rozhovory s priamymi účastníkmi, vrátane najvyšších politických špičiek. Moment, kedy sa písala história Blízkeho východu. Dokument síce postráda dôležité historické súvislosti, no v duchu hesla vyjednávania "minulosť sa vrátiť nedá, sústreďme sa na budúcnosť", to nevadí.

Legenda jménem T-34 (2018)

Ruskí tvorcovia vedia občas prekvapiť a tak je tomu aj v prípade tohto filmu. Do 4 hviezd veru nechýbalo veľa. Zaujal príbeh, spracovanie, kamera, slow-motion, setting, občasný vtip...a v porovnaní s nemcami sú dokonca aj tí rusi sympatickí :)