Parasomnie (2008)

Sakramentsky veľké prekvapenie. Čakal som absolútnu pi*ovinu, ktorú by som tu akurát tak dobre zvozil, ale ono ti to je celkom dobré! Čo celkom dobré, parádne! Originálny nápad, záporák s charizmou jak hovado, nádherné dievča ako predstaviteľka čistého Dobra, Maloneovo obľúbené monštrum z Masters of Horror a totálne nepredvídateľný scenár. Zabudol som na niečo? A jo, sakra, Jeffrey Combs! Čo môže byť lepšie pre hororového fanúška, ako prítomnosť jednej z najväčších ikon žánru? A ešte v tak perfektnej roli, hmm. Toto si ešte dám, ako hovorím, veľmi príjemné prekvapko.

Antikrist (2009)

Silné kafe... Najprv sa hodinu nudím a potom mám vo finálovej polhodinke hubu otvorenú tak, že by sa mi tam napratali všetci Cigánski diabli. Dobre, na Dafoeho riť a vtáka nie som zvedavý, pri tej obstarožnej ženskej je to podobne, ale kurva, to čo predvádzajú obaja vo finále, rozuzlenie podivného zvieracieho spoločenstva a naturálne scény, to je hardcore. Podobné ako Begotten, akurát trochu ľahšie strávitelnejšie a menej komplikované. Ako prvé stretnutie s Trierom veľmi uchádzajúce.

Podzemka (1985)

Bessonove prvé filmy sú proste neodolateľné. Volanie po slobode, nezávislé zmýšľanie, nihilistické existencie žijúce každý deň na hrane. K tomu peroxidový Lambert, z ktorého sa nedajú odtrhnúť oči a pri pohľade naňho sa človek až pýta, že kam sa ten klučina podel, punkáčisko ako repa Jean Reno, nádherná Isabella Adjani a roztomilo plachý Jean-Hugues Anglade. Film, po ktorom mám chuť zvlietnuť a odletieť preč od bežných nudných ľudí a ich hlúpych problémov. A to bol hádam Bessonov zámer. Krásne kvázipodobenstvo s prekrásnym záverom a pohodovou hudbou. Ja hovorím áno.

Ukradené Vánoce (1993)

Tim Burton mi splnil sen. Nápadito spojil dva najkomerčnejšie americké sviatky, pripojil chytlavé piesne a množstvo bizarných postavičiek a morbídnych scén. Po výtvarnej stránke je to úžasné, to sa nedá s dnešnými sladkými sračkami z Pixaru ani len porovnať. Za spomenutie určite stoja sobí kostlivci, šialený Boogieman, psí duch Zero (ktorého ňufák neskôr zohral dôležitú úlohu) a samozrejme "pumpkinking" Jack Skellington so svojou milou Sally. Nightmare Before Christmas je dokonalou esenciou Burtonovej fantázie a nemala by chýbať v zbierke každého aspoň trochu potrhlého diváka.

Doktor Smrt (2010) (TV film)

Odhodlaný, no tak trochu zvláštny Jack Kevorkian, sa mi v Pacinovom podaní viac než len páčil, preto nechápem, ako ho niektorí môžu považovať za jedného z najhorších sériových vrahov v Spojených štátoch, ak je to naozaj takto, tak to bol skôr najväčší humanista. Pacino má svoju iskru aj ako starý zhrbený páprda, to je isté. Najviac ma však dostala scéna, v ktorej Jack v mučidlách a dobovom kostýme prirovnáva svojich oponentov k inkvizícii. No skvelé! Takisto mi nedá spomenúť sekundantov Goodmana a Sarandon, dobrý výber. Veľmi pekne spracovaný áčkový životopis, ktorý však má priam neúnosnú stopáž, čo je jeho jedinou chybou. Záverečný zákerný ťah Jackových katov / žalobcov v poslednom jednaní je za plný počet. Silná snímka.

Obvyklí podezřelí (1995)

Hromada najlepších béčkárov (Byrne, Greene, Pollak), jediný schopný z baldwinovského klanu Stephen, výborný Kevin Spacey, extravagantný a takmer nespoznateľný Benicio Del Toro, tradične neprehliadnuteľný Chazz, skvelá hudba, chladná a drsná atmosféra, napínavý dej a koniec, patriaci do kategórie nezabudnuteľných... Málo? K tomu réžia Bryana Singera, a s tým jedna z najlepších kriminálok, aké kedy vznikli. Nedá sa šetriť superlatívmi. Dokonalé.

Žena ve vodě (2006)

M. Night Syamalan ma vždy vedel šokovať (Šiesty zmysel), poriadne zmiasť (Osada), vystrašiť (Znamenia) a nakoniec tiež ohromiť (Vyvolený). A tentoraz, aj vďaka žánrovému posunu od temných thrillerov k dojemnej rozprávke, sa mu to ale prepieklo len tak tak. Obsadenie plné mojich drobných obľúbencov (Giamatti, Howard, Rodríguez) režisér nezabudol okoreniť o svoju tradičnú miniroličku, ktorá je však v príbehu ďaleko dôležitejšia, než sa môže na prvý pohľad zdať. Vzhľad scranta celkom ušiel, horšie je to už so scenárom, ktorý mi chvíľami pripadal ako narýchlo dokončovaný. Našťastie je dostatočne nepredvídateľný, a tak som sa ani na chvíľku nenudil. ak si však do budúcnosti môže niekto dovoliť robiť plnohodnotné rozprávky pre dospelých, tak len Guilermo Del Toro (no, a Rocco Siffredi, samozrejme :))

Tahle země není pro starý (2007)

Možno práve preto, že som od tohto filmu nečakal nič, dal mi všetko. Sympatického hrdinu Josha Brolina, skvelého Woodyho Harrelsona a absolútne nezabudnuteľného Javiera Bardema. Zvlášť posledný menovaný bol priam dokonalý, či už charakterovo, alebo v rôznych drsných situáciách. Preto pri obsadení tak trošku zamrzí nevyužitý a nevýrazný Tommy Lee Jones. Napínavý a inteligentný thriller s hromadou brilantných hlášok, absurdných scén (všadeprítomné biele ponožky) a charizmatickými (anti)hrdinami, ktorých nie je možné neobľúbiť si, ma príjemne zarazil a zdvihol hladinu adrenalínu. Coenovci na hrad!

Manson (1997)

Po otrasnom Helter Skelter som nečakal zrovna bombu, ale toto?! Charlie musí metať blesky, ak to náhodou videl. Film je natočený prevažne formou dokumentu, a to dokumentu zvlášť nudného, čo si budem klamať. Čo ma však nasralo najviac, je priveľké zameranie sa na Rodinu na úkor samotného Charlieho. To by však ani tak nevadilo, dobre, ale ja vážne nie som zvedavý na kopu chlpatých genitálii, kôz a tripov zrejme dosť prevretého režiséra. Navyše predstaviteľ Charlieho Marcelo Games je skôr čudný a smiešny, než charizmatický. Takže tú jednu * dávam len za titulkovú sekvenciu, udalosti s uchom a Sharon a vynikajúci koniec s mladými pseudosatanistami.

Město Ember (2008)

Asi prvý film po Shawshank Redemption, ktorý som s Timom Robbinsom videl. A veľa sa veru nezmenilo, stále je to skvelý herec. O filme sa však už to isté povedať nedá. Zápletka takmer nijaká, predvídateľnosť by nezaregistrovali asi len detskí diváci a naivita priam bije do očí. Ani ten Bill Murray netradične v nie veľmi kladnej úlohe moc nezaujme. Potešia niektoré napínavé scény a hlavne gigantický krt. Celkový dojem tak nakoniec nie je úplne zlý, ale vyššie hodnotenie si nezaslúži.

Časové pásmo bylo změněno