Din of Celestial Birds (2006)

Atmosferické, nápadité, po zvukovej stránke dokonalé. S primeranejšou stopážou, hoci menej odvážne ako šokujúce posolstvo z roku 1991. Merhigemu to zožeriem vždy a ešte rád.

Mr. Brooks (2007)

Inteligentný a dobre natočený thriller, to musím uznať. Costnera som nikdy zvlášť nemusel, tu však podal veľmi uvoľnený a príjemný výkon, žiaden superman. Všetok obdiv ale patrí jeho alter-egu Hurtovi, tak šialeného a arogantného spratka som už na plátne dlho nevidel. Línia s Demi Moore mi skôr prekážala ako nadchla, ale mala svoje miesto a rešpektujem jej priestor vo filme. Po všetkých stránkach je to totiž dokonalé, až na... až na koniec. Ak by sa to totiž skončilo tak, ako sa to Earlovi prisnilo, dal by som bez váhania *****. Ale ani takto to nie je na zahodenie. Edit: Nemožem mať všetko :)

Králové ro(c)ku (2006)

Zbesilá jazda ako z najšialenejších heavy-metalových snov. A sakramentská sranda. Fuckovanie v každej druhej vete, geniálne miniroličky (Dio, Meat Loaf, zdrhajúci Robbins) a perfektné texty a hudba Tenacious D. A vymyslieť takúto praštenú zápletku muselo pohltiť veľa jointov. Tleskám, pánové, splnil sa mi môj gitarový filmový sen.

Zrůdy (1932)

Tod Browning snáď ešte prekonal svojho slávneho Draculu. Atraktívne lokality Transylvánie vystriedali ešte atraktívnejšie lokality cirkusu (mám úchylku) a namiesto hraného upíra tu máme skutočne fyzicky zdeformovaných ľudí. A čo je najdôležitejšie, v primeranej stopáži sa nám snažia ukázať v tom lepšom svetle a označiť namiesto seba tie skutočné Freaks. Silný, emotívny a inšpiratívny snímok. Na tú dobu šokujúce, to určite, svoj dopad na diváka však má aj dnes.

Rocky Horror Picture Show (1975)

Ty vado, čo to bolo? Nech je ako chce, chápem všetky druhy hodnotenia, sám som sa nevedel dobre rozhodnúť. Je to však taká sympatická vtákovina a songy sú tak chytľavé a Tim Curry tak na zožratie prihriaty, že inak jednoducho nemôžem. Muzikály dvakrát nemusím, pri tejto šialenosti však ešte určite párkrát spravím výnimku. Doporučujem každému.

Tenacious D: For the Ladies (2007)

Chutný predkrm k celovečeráku, resp. zákusok po filme, akurát u mňa naopak. Tim Robbins na hrad!

Podezření nula (2004)

Krimi na úrovni Sedem alebo Vraždy podľa Judáša. Začína pomaly, takmer nudne, rozbieha sa a hneď predstavuje tajomného Bena Kingsleyho v démonickej roli, pri ktorej chvíľu pochybujem, či je jeho postava vôbec ľudskou bytosťou. Potom sa to zas o kúsok posunie a odhalí teóriu podozrivého 0, čím sa pomalým tempom dostáva k šokujúcemu rozuzleniu a melancholickému záveru. Čakal som fakt všeličo, ale Merhige sa nezaprel. Zas jedno filmové podobenstvo o dobre a zle a o tom, že sú veci a ľudia, ktorí do tých definícii nezapadnú. Môžem len odporučiť, tak zmiešané pocity vo mne už dlho žiaden film nevzbudil.

Krutá rasa (2006)

Hororom by som to zrovna nenazval, skôr celkom solídny thriller. Hercov nekomentujem, v béčku sa herci hercami ani nazvať nedajú (česť výnimkám), ale musím pochváliť Michelle Rodriguez, ktorá netradične neprehrávala a bola celkom príjemná. Čakal som koninu a zmutované počítačové hafany, výsledok ma však prekvapil. V dobrom. A vyložene stupídna posledná scéna ma fakt zaskočila. Nie je to na zahodenie.

Mrtvá zóna (1983)

Ťažké sklamanie. Herci mimo misu, Walken to sám neutiahne a Sheen ako politik? Choďte s tým už niekam, prosím! Ako adaptácia jednej z najlepších kníh od Stephena Kinga to pôsobí sterilne, bez nejakých emócii, proste len suché prerozprávanie. Od Cronenberga som čakal tak trochu viac, predsa-len to nie je zrovna rutinér. Snáď nabudúce...

Harley Davidson a Marlboro Man (1991)

Ultimátne machovské béčko, ktoré sa na nič nehrá a srší z neho hravosť a filmárske nadšenie. K tomu hláškujúca dvojka Johnson - Rourke, pričom ten druhý menovaný je tu ku všetkému náramný fešák. Bezstarostná jazda v zábavnejšom prevedení, bez filozofických odbočiek, proste len bohapustá akcia pre poriadnych chlapov, s nechutným záporákom a kočkami, ktoré sú v čisto pánskom garde len na okrasu. Dôvod, prečo si "pořídit" harleya.