Lola běží o život (1998)

Vyslovene zlé to nie je, ale už prvá varianta ma moc nenadchla a sledovanie ďalších dvoch už bolo vyložene nudné. Franka Potente ako Lola je skvelá a sexy, ani ona to však nezachráni. Ani podarený houmlesák a packal Manny. A to mi bolo odporúčané ako najlepší nemecký film. Hm, asi nie.

Brutální Nikita (1990)

Ďalší klenot z Bessonovej zlatej éry. Našlapaná rebelantka Anne Parillaud, drsný mentor Tchéky Karyo, tradične sympatický a skvelý Jean-Hugues Anglade (tu je fakt na zožratie!) a nezabudnuteľný Jean Reno. Príbeh som už síce poznal takmer naspamäť, ale len Besson mu dokáže dať takú podobu, ako nikto iný. Jeho podpis je citeľný - anarchisti, hudba, rozvíjajúce sa vzťahy. A takisto večná túžba po slobode a koreňoch. *****

RoboCop (1987)

Nečakane dobré! Triky sú síce ešte z tých topornejších a niektoré scény sršia sebaparódiou a čiernym humorom (reklamy), ale béčkoví herci na čele s Peterom Wellerom sú skrátka báječní, dusivá atmosféra temného mesta jedničková a dokonca to má aj akúsi filozofickú paralelu s mojim obľúbeným Clockwork Orange (človeku nemožno vštepiť, ako sa má správať). Nečakal som ani priemer, toto si však určite ešte dám. Jeden z mála filmov, pri ktorých som si želal, aby boli dlhšie.

Clownhouse (1989)

Príjemný oldschoolový počin s kvalitne vybudovanou gradujúcou atmosférou a dobre zvolenými hercami. Zvlášť ten najmladší Casey (Salva mal z neho určite "radosť" hehe), debutujúci Sam Rockwell, ktorý mi takpovediac v tomto filme splnil sen a perfektný zlosyn Cheezo s démonickým kukučom. Dokonalé to nie je a skôr by sa to hodilo ako krátka epizóda Bojíte se tmy? alebo iného hororového poviedkového cyklu, ale atraktívne prostredie cirkusu ma vždy navnadí, nehovoriac o prenasledovaní bandou maniakov v dome hlavných hrdinov. Veľmi podarené.

Chata v horách (2012)

Od skvelého Behind the Mask najoriginálnejší námet hororu (?), aký som mal možnosť zhliadnuť. Dokonca aj tradičný zhúlenec, ktorý k chate v lesoch patrí ako príborák k maslu, je výborný a jeho hlášky sú samá perla. Herci sú nadmieru sympatickí, takisto áčkové stvárnenie a prekrásne lokality. Tak trochu som však dúfal, že si partia vyberie inú variantu, ale čo už. Pointa a záverečné cameo ikony žánru ma ohromili a netypický koniec mi privodil nečakaný úsmev na tvári. K dokonalosti chýba len kúsok, ale už len to, že za týždeň som si Cabin in the Woods pozrel s rozličnými ľudmi trikrát, hovorí za všetko.

Crash (1996)

Cronenbergov problém spočíva v tom, že rád otvára každú kontroverznú tému a potom necháva na divákovi, aby si utvoril názor. Alebo je to jeho prednosť? Neviem, ale sere ma. Sere ma, že tak skvelé obsadenie je nútené do opakovanej j*bačky bez poriadneho príbehu. Sere ma, že výborný Elias Koteas tu pôsobí, navzdory zjazvenej vizáži, tak placho. A najviac ma sere to, že je to tak sakramentsky nudné a jednotvárne. Toto nie je moja šálka kávy, David, snáď nabudúce pri silnejšej.

Gothika (2003)

Príliš rutinérske, príliš priamočiare. Halle Berry inak nemusím, tobôž nie Penélope Cruz, no tu sa im však obom darilo, nehovoriac o tradične skvelom Downeym Jr. To, čo zo začiatku vyzeralo ako príjemná zmena nakoniec vyústilo v obyčajnú televíznu kriminálku s pár fajn scénami, no to je všetko, čo sa dá o Gothike povedať. Od Kassovitza som čakal trochu viac.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Kto čítal knihu, je pripravený a obrnený, kto nie, chápem reakcie. Kým však markýz de Sade si len vylial svoje zvrátené chúťky na papier, Pasolini cielene zasadil dej do obdobia nacisticko-fašistickej okupácie, aby ukázal, čo všetko je možné, keď má človek moc vo svojich rukách. Nepochybujem, že aj takéto zvrhlosti sa diali a dokonca ešte dejú. Bezpochyby je to ale silné dielo, čo sa psychického ale aj fyzického teroru týka. Diváka zasiahne po svojom, a kým niekto v tom vidí úchylovu bibliu, iný sa rád aj zamyslí. Kniha aj film však majú spoločné jedno - stačí raz.

Za ginipiggu 6: Peter no akuma no joi-san (1990)

To má byť japonská pobočka Tromy? No už je to tak, že celá katastrofálna séria sa dočkala svojho konca, a to akousi rekapituláciou všemožných zvráteností v rádoby vtipnom šate. Ale jo, nebudem klamať, na pár fóroch som sa zasmial aj ja (vybuchujúce hlavy, bábika v úvode, rigor mortis). Inak nič moc, možno, že majú Japonci iný humor, ktovie, ale takých 75% skečov som mal otvorenú hubu a nad hlavou bublinku wtf?! Bože, vďaka ti, že to už skončilo...

Za ginipiggu 5: Notorudamu no andoroido (1988)

Trpasličí Re-animator a to takmer doslova, ešte aj tá hlava Kato-sana nato akoby odkazuje. Inak celkom podarené, masky vyzerajú skvelo, trpaslík je dostatočne odporný. Scény sa takisto prekvapivo podarili (snový masaker, Katove nohy), dokonca ma potešil jeden malý detail, a síce, že post mortem už telo nekrváca. Absolútny odklon od koreňov Guinea Pig. Uchádzajúce.