Hodiny (2002)

Jednu hvězdu dávám za hudbu! Ta byla super! Druhou hvězdu dávám za herecké výkony! A ta třetí hvězda? Za film - ano, ten film si zaslouží jen jednu hvězdu! Zdlouhavý a nudný! Možná to je tím, že jsem nečetla knihu. Ale jak se pozná kvalitní film podle knihy? Že není¨důležitostí si předtím přečíst knihu. A zde to zřejmě důležitostí je.

Manželské etudy po dvaceti letech (2006) (seriál)

Bez nějakýho přehánění musím říct, že podle mě se jedná o nejlepší a nejunikátnější dokumentární filmy, který kdy u nás byly natočený. Helena Třeštíková je asi nejoriginálnější česká režisérka, co se dokumentů týče. A Manželský etudy jsou to nejlepší z její tvorby. Ačkoliv se mi líbí i další od ní - René, Katka atd., tak opravdu Manželský etudy jen tak něco nepřekoná... Ale dost chvály, teď bych ráda rozebrala jednotlivý díly, jelikož mají kolísavou úroveň a trochu mě mrzí, že tu na ČSFD nejsou rozdělený jako jednotlivý filmy. Nepovažuje za nejšťastnější čsfd rozhodnutí, že je to rozděleno jako "Manželské etudy" a "Manželské etudy po dvaceti letech", jelikož snad nelze hodnotit druhou část bez ohledu na první a naopak... Nevím, jak šly přesně díly za sebou, takže to vezmu náhodně. Ivana & Václav Rozhodně jeden z nejzajímavějších dílů (Tuším, že v pořadí byl až poslední). Oba dva manželé mi přišli inteligentní, pracovití a snad i celkem sympatičtí. Překvapil mě počet dětí. A hlavně mě naprosto šokovalo, jak se jim pomalu v druhý části začal úspěšnej život hroutit, ačkoliv dělali, co mohli. Ale chyba byla samozřejmě ve výchově dětí - všechno muselo být geniální, nejlepší a bez chyby. Achjo. Rozhodně jsem Ivaně nepřála, aby dopadla psychicky tak, jak dopadla... A ten jejich vyvedenej synáček, no prostě hrůza. Každopádně znovu opakuji, že šlo o jeden z nejzajímavějších a nejpoučnějších dílů. Hodnotím * * * * * Zuzana & Vladimír Hrozně se mi v první části líbilo, jak oba dva byli děsně nadšení do bydlení, vše si postavili doslova svýma rukama, nestěžovali a práci přijímali. Fandila jsem jim. A hlavně jsem doufala, že se Vladimír dostane na svou vysněnou FAMU. V pokračování po dvaceti letech se mi Vladimír doslova zhnusil. Opravdu jsem měla problém s tím se na něj dívat, což je celkem blbý vzhledem k tomu, že ta druhá půlka je téměř jen o něm. Neustálý výmluvy o ateliérech, výstavách atd. Pochybuju, že ten chlap měl někdy v tom svym New Yorku nějakej fungující ateliér. Možná tak tejden, měsíc, ale dýl ne. Naštěstí pak natáčení opět povolila i jeho žena, která mi byla celkem sympatická a naprosto nechápu, jak mohla s Vladimírem vydržet... a to ani nekomentuju jeho vzhled. Ten člověk se mi hnusil prostě vším. Hodnotím jen * * *, protože mi opravdu dělalo problém se na tu druhou půlku kvůli panu "umělci" dívat. Marcela & Jiří Nejlepší a nejpůsobivější díl Manželských etud. Když jsem je viděla poprvé, viděla jsem právě tento díl... a můžu říct, že po skončení jsem při závěrečnejch titulcích naprosto oněměla. Úplně si pamatuju na tu poslední větu "Marcela poslala parte, ale Jiří se neozval." - Hrůza, prostě hrůza. Ta ženská mohla mít celkem fajn život a místo toho má tohle. Následně jsem po pár měsících viděla i film "Marcela", který byl trochu jinak sestřihán a doplněn o další natáčení, ale ten už se mi tolik nelíbil. Každopádně hodnotím * * * * * a znovu opakuji, že jde o nejlepší díl z celého cyklu Manželských etud. Mirka & Antonín Asi nejslabší díl z celý série. Mirka mi byla děsně nesympatická, nechci jí teda křivdit, ale na první pohled mi přišla hloupá... a vlastně i na ten druhej pohled :). Moc mě to nechytlo, snad i kvůli ní. Hodnotím * * *. Ivana & Pavel Snad na nikom z účastníků nebyla tolik vidět zamilovanost jako na Pavlovi. Neuvěřitelně pozitivní člověk plný energie, odhodlání, chuti pracovat a něco dělat... Myslim, že takovej člověk se jen tak v ČR nenajde. Bylo vidět, že i Helena Třeštíková si s ním vytvořila užší vztah než s ostatními z manželských párů. A ani se nedivím, ten člověk snad každýho kolem sebe musí donutit nějakym svym "pracovnim charisma", aby se do něčeho aktivně pustil, něco dělal.... Jen škoda, že nedostala víc prostoru v druhé části jeho manželka Pavla, která ačkoliv byla jen prodavačka, tak mi rozhodně hloupá nepřišla. Plus vtipné scény s vybírám "taneční partnera" pro Růženku :-). Hodnotím * * * *. Zuzana & Stanislav Tenhle díl jsem viděla celkem 3x, a to jednou v televizi, jednou na DVD a jednou NEZAPOMENUTELNĚ na MFF v Karlových Varech, kde byla přítomna i sama Třeštíková a následovala s ní nejméně hodinová diskuze, která jen tak mimochodem byla naprosto super :-) Ale zpět k tomtu dílu... Ačkoliv mi byl Stanislav v první půlce dost nesympatickej, tak ve druhý se ukázalo, že jde o velmi inteligentního člověka, po kterém naštěstí byly i jeho děti. Kdežto Zuzana uvízla v maloměstském způsobu života a naprosto u mě skončila tím, když zakazovala svý dceři, aby studovala VŠ! Neuvěřitelný! Opět hodně dobrej díl, kterej hodnotím * * * * *. Manželské etudy po dvaceti letech ovšem mají i drobné chyby. Konkrétně mi jde o značení roků. Zatímco v první části natáčené v 80. letech se dozvídáme vždy o jaký konkrétně rok jde, tedy např. "rok 1986 - 5 a půl roku po svatbě", tak v nově natočených částech vždy jen "o půl roku později" apod. Takže nejenže nevíme přesný rok (a počítat každou chvíli další půlrok a tak neni zrovna nejpraktičtější), tak ani nevíme, jak dlouho je to od svatby. Taky se mi neíbí, že nějaký díly jsou soustředěny téměř jen na jednoho z manželů, ačkoliv v první půlce to vždy bylo tak 50:50. Jinak celkově hodnotím všechno dohromady plnym počtem hvězdiček a doufám, že za pár let se setkám s pokračováním, který budu určitě s nadšením sledovat!

Kdopak to mluví (1989)

Nikterak dobrý film. Málo gegů, u kterých se upřímě zasmějete i po tom, co fïlm vidíte po druhé. Celkem vtpný začátek, kdy spermie závodí. Určitě i dobrý nápad - mluvící dítě. John Travolta také není nejlepší. Celkově film však za moc nestojí.

Jak jsem ti slíbil (1987) (TV film)

Velice zajímavý a dojemný film, který se v ČR vysílal snad jen 3x. Děj je podle pravdy, o to je smutnější. Muž, který ztratí všechny syny, ačkoliv se snažil po smrti své ženy být dobrým otcem. V druhé polovině vidíme, co s člověkem dokáže udělat výchova v ústavu. Pokud vás film zaujal, doporučuju komentáře na IMDb, píše tam vnučka jednoho ze synů (tedy ze 4 chlapců), co si myslí o hercích, kteří byli vybráni atd. Poprvé jsem film viděla tak před 12 lety, když mi bylo asi 10. Byla jsem nemocná a ráda jsem se přes den dívala na filmy na ČT2. "Jak jsem ti slíbil" mi utkvěl v paměti, snad proto, jak je působivý. Nejhorší samozřejmě je, že je podle pravdy, a snad každému je jasné, že takto neskončili jen tito 4 chlapci, ale další desítky, stovky, ne-li tisíce dětí, které jsou zcela nepochopitelně zavřeni do zařízení, kam vůbec nepatří. Jedinou útěchou je konec, který v žádném případě není "happy endem", ale přináší alespoň nepatrnou naději. + super hudba, + dobře vybraní herci, + atmosféra. Tenhle snímek byl možná jeden z mých osobních přelomových filmů, díky kterým jsem začala mít ráda v dětství filmy. A to myslím bez nadsázky. Nepamatuju si, že by mě v dětství nějaký film víc "vykolejil". Jméno hlavního hrdiny (Richard) jsem si někam zapsala a řekla jsem si, že hlavně nikdy nesmím zapomenout jméno snímku. A to jsem vážně nikdy nezapomněla. Od tý doby jsem se začala dopoledne, když jsem byla nemocná, pravidelně dívat na filmy a Jak jsem ti slíbil je jeden z těch, na který nikdy nezapomenu.

Trhala fialky dynamitem (1992)

Strašný film, a to miluju Slunce, seno... Kdyby tenhle film viděl nějaký cizinec, tak ani nechci přemýšlet nad tím, co by si pomyslel nad českou kinematografií.

Columbo - Odpočívejte v pokoji, paní Columbová (1990) (epizoda)

Teda! Na začátku jsem vážně myslela, že je paní Columbová mrtvá! Říkala jsem si, sakra jak to? To snad nemůže bejt pravda! V rostředku filmu mi začalo docházet, jaká je to nejen na vražedkyni, ale i na nás udělaná finta :) Velice dobrý díl.

Želary (2003)

Zprvu jsem se ani nechtěla dívat, nakonec však ano. Film mě uchvátil, dojemná hudba, dojemný děj... Hezky sfilmované, mnohem lépe než ostatní české filmy z poslední doby. Želary je velmi povedený snímek, trochu mi na konci vadí, že nedali přesný rok kdy se geislerová s trojanem jeli podívat do želar. Velmi dobrý film, jsem ráda že jsem se na něj podívala. Ukápla mi slza , hlavně ke konci když Jozo zemřel. Smutné.

Telefonní budka (2002)

Je to velice originální fil, nápad ještě, myslím, nebyl zfilmován. I když že se téměř celých 80 minut odehrává v telefonní budce, určitě se nebudete nudit. Halvní herci jsou také dobří a konec překvapí (nebo spíš vám vyvolá úsměv na rtech).

Časové pásmo bylo změněno