Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Horor

Recenze (2 934)

Dálniční hlídka (2019)

Záporákov, o ktorých tu ide predovšetkým, Bonnie a Clydea, tu bohužiaľ skoro nevidíme, väčšinou len z diaľky, alebo sa kamera sústredí na detaily, napríklad na nohy. Scenár aj réžia sa snaží to najzaujímavejšie, okolo čoho sa film točí, schovať, asi aby sme s nimi náhodou nezačali sympatizovať. Často vidíme len vychladnutá telá obetí, tým nás ale snímka nepripravuje o drámu. Táto snímka je skvelá noir dráma, tempo je tak akurát a dialógy sú často vtipné a ironické. Snaha priblížiť nám hlavné charaktery sa stretáva s úspechom. Kochať sa retro atmosférou, autami a módou nám určite vydrží viac ako dve hodiny. Vynikne aj pár dialógov a nadhodené morálne dilemy, ktoré u krvavého a neodvratného finále stále rezonujú. Film nahliada na známy príbeh Bonnie a Clydea z inej perspektívy. Oni zostali romantickými ikonami, zatiaľ čo tí, čo ich dokázali zastaviť, upadli do zabudnutia. A to sa (bohužiaľ) práve snaží snímka napraviť celkom efektívnym spôsobom.

Brankář (2018)

Človek nevie čo ma pochváliť skôr. Či atmosféru vojnovej doby, alebo úžasnú Freyu Mavor. Tá hrala ako z partesu, neskutočný výkon hodný niekoľkých Oscarov. (Aj keď Oscarov vyhrávajú samé hovadiny, takže to je skôr urážka). Naozaj som si ju veľmi zamiloval a neviem sa dočkať na viac filmov, v ktorých hrala. Veľmi dobrý bol ale aj hlavný predstaviteľ David Kross. Pre mňa nezabudnuteľný životopisný film, ku ktorému by som sa veľmi rád po rokoch vrátil. Nie je známe, čo nám chce film povedať skôr. Či to, že život je ku*va a môže sa vám prihodiť neskutočné utrpenie, alebo že nemeckí vojaci nemali na výber a museli všetci bojovať za svoju krajinu proti komunizmu a judaizmu. Prvá polovica je skôr o tom, aké to má nemecký chlapec ťažké v zemi nepriateľov a tá druhá je o veľkom depresívnom utrpení. Pre mňa kandidát na film roka 2018.

O život (2019)

Ide o pomerne vydarený film, ktorého hlavnými ťahúňmi sú Anthony Mackie a Frank Grillo. Obaja podávajú kvalitné a výrazné výkony. Spolu potom tvoria dobrý tím a keďže sa na plátne nestretávajú po prvýkrát, tak si aj dobre rozumejú. V poslednom rade je potom nutné vyzdvihnúť aj soundtrack, ktorý je, dalo by sa povedať, jedným z nosných pilierov celej snímky. Použité skladby skvele podčiarkujú celú náladu tejto akčnej snímky a prináša so sebou aj početné odľahčené momenty. Na druhú stranu sa však príbeh stáva miestami trochu neprehľadným, pretože si postavy nedajú ani chvíľu pokoja, je ľahké sa v deji chvíľami strácať. Všetko sa vďaka tomu zdá byť tak nejako uponáhľané. Aj keď je plusom, že hodinu a dvadsaťšesť minút dlhý film ubehne naozaj rýchlo.

Niko 2 (2012)

Tak ako som si sľúbil počas minulých Vianoc, tak som si pozrel tento rok dvojku. A tak ako pri minuloročných Vianociach pri jednotke, tak aj tu som sa dosť nudil. Má to vianočnú atmosféru, celý film sa odohráva na snehu, sú tam Santove soby, polárna vlčica a tak ďalej, ale i tak mi tam niečo vianočné chýbalo. Možno hudba. Animácia rovnaká ako v jednotke, nič extra a postavy sú akoby hranaté. Pre deti je to možno fajn film, ale opäť nechápem, prečo to musí byť také "krvavé". Každý chce každého zožrať. Inak komédia toto nie je, neusmejete sa ani raz. Je to skôr film o ponaučení. Tak trojka už hádam nie je a hádam budúce Vianoce pozriem niečo lepšie.

plakát

Greenland: Poslední úkryt (2020)

Greenland ma prekvapil. Je tu jasne vytýčená cesta za potenciálnou záchranou, lemovaná dostatočným množstvom čiastkových konfliktov, skrz ktoré nám film prináša dosť znepokojivú a nesporne pravdivú víziu o konci ľudstva na sklonku života - čím ďalej zúfalejšie protagonisti ktorí boli na rozdiel od väčšiny ostatných k záchrane vybraní, narážajú na všadeprítomné besnenie a násilie zo strany tých, ktorí na spásu nemajú nárok a podliehajú všeobecnej hystérii. Je vlastne dosť osviežujúce mať v hlavnej úlohe hrdinu, ktorí nie sú vôbec hrdinskí. Aj ten Butler tu hrá obyčajného chlapa a keď už dôjde k bitke, veľmi nevie, ako sa správať. Je to projektant, nie bývalý mariňák. Greenland sa zameriava na tie milióny obyčajných ľudí, ktoré vo 2012 alebo Armageddone zvyčajne vidíme len v scénach, kedy utekajú pred plameňmi v horiacich mestách. Ich nehrdinské správanie a obyčajná snaha dostať sa včas na miesto, kde by na nich mohla čakať záchrana.

Greyhound (2020)

Greyhound nie je žiadna historická dráma, ako sa na prvý pohľad prezentuje. Je to skôr chladnokrvná vojnová akcia s prvkami drámy odohrávajúca sa uprostred druhej svetovej vojny. A na tom nie je vôbec nič zlé. Snímka ako taká má totiž náboj a napätie už od samého úvodu, ktorého sa nepúšťa až do úplného konca. Vďaka tomu hodinu a pol dlhý film nenudí ani na chvíľku a my sme zľahka vtiahnutí do akcie. To je jedna z najlepších vecí, skutočne som nečakal že bitky a budú odohrávať počas celého filmu. Áno, je škoda že film má hodinu a 15 minút ak nerátam záverečné 20 minútové titulky. Dohromady Greyhound ponúka záživnú prehliadku, ktorá skrátka baví. Ani na chvíľku sa tu nenudíme a s napätím sledujeme 75 minútovú dlhú bitku.

Boss Level (2020)

Boss Level má hrozne lákavú zápletku. Svalnatý Frank Grillo tu hrá svoj obvyklý typ - drsniaka, čo to nemá ľahké s ženskými, ale je chodiacou super zbraňou, či už ide o bitky alebo automobilové naháňačky. Ak by vás Boss Level bavil, odporúčam skvelého nízkorozpočtového Wheelmana. V tom však nenájdete zabijácke karikatúry, čo sa snažia Grilla na každom kroku zabiť - ale časovú slučku, vďaka ktorej má náš protagonista veľa výhod a môže sa ​​počas 150teho pokusu dožiť večera a zachrániť svet. Grillo kope, mláti, driftuje, strieľa a hláškuje ako o život. Toto je jeho šanca dostať sa do mainstreamu a Frank tomu obetuje maximum. Fandíte mu, pretože si to zaslúži. Vo filme hrajú aj Naomi Watts a Mel Gibson. Naomi to pristane a hrá tú onú dámu v ťažkostiach. Neviem ako to robí ale vyzerá každý rok mladšie a mladšie. Režisér z Grilla urobil ďalšieho Johna Wicka, navyše v subžánri, kde je skutočne dovolené porušovať fyzikálne zákony a požmurkáva na diváka viac, než je obvyklé. Jeden z top filmov roka.

Dokonalé repliky (2018)

Tento snímok mi odporučila priateľka a ako som videl, že tu hrá Keanu Reeves, tak som neváhal. Mám rád filmy o klonoch. Tento je jeden z top filmov o klonovaní. Navyše neskutočne smutný. A záver vám na pár minút nechá otvorené ústa. Áno. Je to taký obyčajný film, ničím výnimočný, ničím prevratný. Ale čo na tom, keď baví? Čo na tom, keď fandíte hlavnému hrdinovi aby si naklonoval svoju rodinku? Film stavia do popredia výhradne tú fantastickú časť, zatiaľ čo vedeckú de facto nerieši. Využívajú iba všeobecne známe fakty a postavy potom svoje zámery vysvetlia vždy stručne, jasne a výstižne. Tento snímok je skrátka upečený tak, aby bol v prvom rade hlavne zábavný, čomu sú prispôsobené i herecké výkony. Na jedno pozretie a zabudnutie ako stvorené.

plakát

Rick a Morty (2013) (TV seriál)

Priznám sa že som čakal niečo lepšie, prevratnejšie. Dlho som sa nevedel prinútiť k tomuto seriálu, odrádzala ma animácia. Nakoniec som sa prinútil, ale samozrejme je to veľmi podarený seriál. Len od tých hodnotení som čakal viac, respektíve som mal veľké očakávania. Nie je to American Dad ani Simpsonovci, ale stále kvalitka. Rick je absolútne skvelý. Skvelá postava. Vtipná. Treba pochváliť ako americký, tak český dabing. Niektorým častiam niečo chýba, nie v každej sa nasmejete. Ale vy proste chcete vidieť, aké ďalšie dobrodružstvo zažije Rick a Morty. Pochválim aj vedľajšie postavy a je prekvapením, že až toľko postáv v tomto seriáli nie je. A aj tak to slušne baví.

plakát

Perry Mason (2020) (TV seriál)

V prvom rade som sa bál, že to bude čisto súdny a právnický seriál. Našťastie sa boje obavy nenaplnili. Skvelá doba 30tych rokov minulého storočia. Kostýmy, účesy, hudba, vozový park. Toto všetko je na jednotku. Dokonca aj herci. Nebolo treba žiadnu hollywoodsku hviezdu. Utiahli to aj menej známe tváre. Dej je kvalitný, no i na to, že sa jedná o mini seriál, zdalo sa mi že je to aj tak dosť natiahnuté. Inak čuduj sa svete, tie posledné dve časti, ktoré boli vyložene z prostredia súdnych hádok boli hádam najlepšie. Originál z 50tych rokov min. storočia som nevidel a ani sa na to nikdy nechystám, tak to neviem porovnať, každopádne môžem odporučiť. Váhal som medzi 3 a 4 hviezdičkami. Takže za mňa 3 a pol.