Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Myslím si, že pátý Indy je úctyhodným zakončením. V dnešní době to mohlo dopadnout mnohem hůř. Jsem rád, že to do svých rukou vzal právě Mangold, sice to není Spielberg, ale i tak to je vynikající režisér. Začátek dal hezky vzpomenout na první díly, ale poté to postupně sklouzávalo do moderních dobrodružných filmů. CGI tomu taky nepomohlo ( i když mladý Ford vypadal hodně dobře). Potěšily staré i nové postavy. Mikkelsen pro mě byl výborný záporák. Celá zápletka okolo Archimeda se mi líbila, i když ten konec byl trochu přehnaný. Plus ta stopáž by tomu slušela kratší. Ale vzhledem k tomu kolik je na světě dobrých dobrodružných filmů, tak je i pátý Indiana Jones nadprůměr. 8/10

Invalida (2023)

Pro mě úžasné překvapení. Netušil jsem, že na Slovensku vznikne tak výborná komedie. Čeští tvůrci by se měli inspirovat. Film šlápne na začátku na plyn a jede až do konce. 8/10

Cool Girl! (2023) odpad!

Film dostál své pověsti. Ale cílovka v podání dívek ve věku 10-15 let bude asi spokojená. Natočit film v hlavní roli s influencerkami byl asi jediný způsob jak dostat mladé holky do kina. Tohle ale byl velký omyl. 0/10

Pavučina (2023)

Letošní hororové překvapení. Něco jako loňský Barbar, v tom smyslu, že je lepší si předem nic nezjištovat. Napínavá a tajemná atmosféra, herecké výkony obou rodičů vynikající. 7,5/10

Oppenheimer (2023)

Biografie jak od Rona Howarda, soudní drama jak od Aarona Sorkina, a to celé v monumentálním kabátě tak jak to umí jenom Christopher Nolan. Musím vyzdvihnout vynikající práci zvuku. Co se týče kamery, díky tomu, že Nolan nepoužívá CGI, je zážitek o to intenzivnější. Všechno od štěpení až po výbuch je brilantně natočeno. Tím ovšem nesnižuji konverzační scény, které jsou také výborně nasnímány. Přechod mezi barevným a černobílým formátem byl hodně zajímavý. Nepamatuji film, kde by hrálo tolik světových herců. A všichni podali vynikající výkon, ale Cillian Murphy a Robert Downey Jr. si doufám dojdou pro Oscara. Celková stopáž 3 hodiny se sice zdá přepálená, ale i přesto, že se vlastně celou dobu jenom mluví, tak film zaujme a rychle uteče. Bohužel si ale nemyslím, že to tak bude i při dalším shlédnutí. Nolan sice natočil jeden ze svých nejlepších filmů, ale určitě si ho nebudu pouštět jednou nebo dvakrát do roka jako například Inception nebo Interstellar. 9/10

Nimona (2023)

Netflixu se jednou do roka povede vypustit výborný animák. A v roce 2023 je to právě Nimona. 7,5/10

Vyproštění 2 (2023)

Příběhově horší než jednička. Akcí tak nějak podobné, místy trošičku lepší. Výsledkem je, že dvojka Extraction je na stejné úrovni jako první díl. 7,5/10

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Totální audiovizuální masterpiece, který povyšuje po jedničce na ještě větší a mohutnější animovaný zážitek. Tohle je prostě nejlepší filmový Spider-Man. Ten rok bude dlouhé čekání. 10/10

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Tady musím dát plný počet, protože takhle dobré fantasy tu hodně dlouhou dobu nebylo. Vynikající zábava, která šlape po celou svoji delší stopáž. Humor, akce, emoce, postavy, všechno tu funguje. Osobně doufám, že se dočkáme nějakého pokračování. 8,5/10

Rychle a zběsile 10 (2023)

Nejlepší díl od sedmičky. Když vypnete mozek, budete se dobře bavit. Hlavním tahákem je zde Jason Momoa, jeho záporák je tu takový krásný "Jokerovský" šílenec. Akční scény ani není třeba řešit, to už je pár dílů klasika sci-fi žánru. Postavy jsou tu snad všechny, co se kdy objevily v téhle sérii. Je to ale dobrá kino zábava, která se nebere vážně a taky to o sobě ví. 7/10