Sunshine (2007)

Co je to za seznam žánru u toho filmu? :D Kde je horror? :D Tak se v poklidu usadím a myslím si, že mě čeká oddechová cesta ke slunci. A v půlce filmu se začnou zjevovat podprahové tváře a nedlouho poté se zjeví jakási příšera snad z Outlastu, která začne terorizovat všechny na lodi. To jsem teda nečekal, na druhou stranu musím uznat, že strach je zde budován velmi dobře, kde člověk nemá tušení o co vůbec jde. Ale má tendenci držet ten ovladač v ruce div ho nerozdrtí, připraven v době útoku jumpscaru zasáhnout záchranným tlačítkem na ubrání hlasitosti. Naštěstí tlačítko není ani moc třeba, protože jakýchsi jumpscaru je tu pramálo a film buduje spíše pocit nejistoty. A to je právě ta paráda. Nakonec to fakt ušlo, až na ten opravdu do oči bijící low-budget kde divák pomalu někdy neví co se děje. Scény rychle přeskakují, různě se kroutí a záběry se deformují v záměru ušetření. Bohužel někdy to dojde tak daleko, že divák mírou deformace může pochopit pasáže úplně jinak, než byly zamýšleny. Například jsem se začal na konci smát tomu konci. Při tom low-budgetu nevíte jestli je ten efekt tak špatný, nebo se snaží ukázat na nějakého boha :D No myslím, že aspoň na tom závěru se zas tak šetřit nemělo :D Každopádně dobrý soundtrack a celkově mi film tak nějak připomněl 28 dní poté. A jak se dívám není se čemu divit. Stejný režisér a Cillian Murphy :D A po tomto zjištení musím pochválit lepší výběr zvukaře. S 28 dní poté se to nedá srovnávat v kladném slova smyslu. Nakonec se film nemůže hodnotit podle toho kolik stál, ale jak hospodařil se svými prostředky a co vše přinesl. A proto to v tomto ohledu podle mě dopadlo velmi dobře.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Nevím no, určití lidi kteří mají rádi filmy se superhrdiny si v tom asi najdou své. Já se tomu snažil dát šanci protože jsem nevěděl do čeho jdu, ale po půl hodině jsem to vzdal, když jsem viděl jaký to má formát a na co je to asi cílené. Plus ty divné situace jak dělané pro děti. Nevím jestli to je cílené na děti nebo ne, nezajímá mě to. Podobné s prominutím slátaniny jdou mimo mě, a docela se divím, že je to od Spielberga. A to jsem prosím velkým fanouškem VR.

Interstellar (2014)

Možný spoiler Na druhé shlédnutí jsem konečně asi pochopil, proč jsem to nepochopil. Prostě mi tam vrtal hlavou furt ten bootstrap paradox, který tam prostě ale je, bude a nikdo ho nevykoumá. Buď ho prostě ignorujte a přijměte to, nebo v tom viďte nějakou nadpozemskou nepochopitelnou věc, kterou zatím nechápeme, ale jednoho času možná budeme moct. Nemá smysl ztrácet čas hledáním v tom nějakého pochopení, protože na toto vysvětlení prostě neexistuje. A pro mudrlanty kteří by mi tvrdili, že v tom paradox není a že lidstvo vlastně poslalo posádku až ke Gargantui, kde vlastně tento čin spustil tu počáteční událost, dobrá. Proč by ale lidstvo v prvé řadě posílalo posádku do úplně cizí galaxie do černé díry, kde by místo toho mohli poslat posádku k nějaké jiné černé díře alespoň v naší galaxii. Pokud by to bylo takto, pak by se ale jednalo o dost razantní díru v příběhu, který následně nedává smysl. Tím neříkám že paradox smysl dává, ale spíš dovoluje větší místo pro abstrakci věcí mimo naše chápání, než prostě jen "lazy writing". A možná i v tom je to kouzlo, kde si lidi myslí že film nepochopili, kde oni ho vlastně opravdu nepochopili, protože ho nepochopil nikdo. Nicméně můj názor na hodnocení filmu se nemění a zůstává stejný. Jedná se o výbornou výpravu vesmírem s naprosto úžasným soundtrackem.

Forever (2014) (seriál)

Epizodní kriminálky nemusím. A je to taky hlavní kámen úrazu zde. Ale jedná se vlastně o hybrid, epizodních kriminálek a propracovaného background příběhu, originálního scénáře a jednoho z nejlépe vyřešených vývinů postav v kriminálkách kterého jsem viděl. Epizodní styl kriminálek a ještě stupidní poznámky hlavně asistujicího M.E brzdí seriál od mé vize dokonalosti. Teď z druhé strany. Příběh v pozadí je originální, velice poutavý a divák se snaží ho nahltat co nejvíce může. Nevím jestli tak málo těch smrtí pomohlo, nebo ne. Každý by asi čekal, že se to jima bude u Henryho jen hemžit, ale překvapivě zjišťujeme, že seriál spíše než na mysterióznu smrti stojí na jakémsi obrazu nadčlověka v kůži člověka. A je to překvapivě lahůdka. Dívat se na ty intuitivní nápady, které se vždy mohou vysvětlit tím, že je Henry 200 let starý a že zná vše :D Na to se fakt dobře dívá. Do příběhu jsou i zahrnuty pečlivě budované vztahy mezi postavami, které jsou opravdu výborné a všichni herci zde odvedli dobrou práci. Seriál zde právě řeší i případné možné nedostatky, kde víme, že Henry nemůže umřít, právě tím, že můžou umřít jeho blízcí na kterých nám záleží. A toto je ten nejlepší způsob jak mohl být problém vyřešen a spousta seriálu by si z takové dobře vložené improvizace mělo vzít příklad. Pak je zde zase samotná kapitola s hercem Ioan Gruffudd, kterému zde věřím opravdu vše, protože svůj charakter ztvárnil opravdu na výbornou a to do sebemenších detailů. Ať už je to styl oblékání, kde pořád můžete vidět historické kousky křížené s pokračující dobou, jeho způsob vystupování, držení těla nebo prostě jen styl mluvy a jeho přízvuk. Všechno perfektně pasuje. Dále flashbacky, které mě vždycky upoutaly do křesla, které zde nebyly jen na obtíž kvůli příběhu, ale spíše jakýsi bonus pro diváka. ZAČÁTEK SPOILERŮ Nakonec mě jen mrzí, že jsme se nedočkali nějakého revealu nějaké osobě, protože to by mě opravdu zajímalo vidět. Hlavně jak by to bylo promyšleno, jak budou ostatní reagovat atd. Seriál je v té části utnut. Někdo by řekl, že v nejlepším je třeba skončit. Možná :D Ale fakt bych ještě rád viděl pár doplňujících epizod poté. Možná by to ale ztratilo své kouzlo, kdo ví. A poslední díl? Změnil bych název spíše na Last Death of Adam {vlož příjmení}. Protože jak to Henry vyřešil zde, to mě opravdu pobavilo a překvapilo :D Jak efektivní, jednoduché a logické řešení, že? Abych to shrnul. Seriál se mi velice líbíl, je velmi pěkně udělaný. Osobně jsem hltal každou další epizodu. Ale trochu mu škodí styl epizodních kriminálek a hlavně konstantní proud stupidit z Lucasovy huby.

10 konců světa (2016) (seriál)

Některé scénáře zajímavé, zpracování bídné. 20x za díl nám zopakují větu ve stylu "Země bude do dvou týdnu pohlcena černou dírou/sluncem. Přežili by jste?" A těmito stupidními otázkami se to v každém díle jen hemží. Seriál je navíc zpracován úplně komerčním stylem, kde to bylo zřejmě plánované prošpikovat skrz na skrz samou reklamou a proto nám některé fakta omílají jak kolovrati. Navíc každý díl obsahuje většinu scén typu : {křik} "Pomoc pomozte mi někdo, katastrofa je tady" {hromadný křik} . A díly neobsahují skoro žádné informace, kromě toho že asi na 100 způsobu řeknou podobně, že je to hrůza. Navíc zde máme plno lidí kteří v seriálu vystupují, a to asi z nějakých finančních důvodu, kteří tam nemají co dělat a ti melou své hypotézy jedna za druhou, ačkoliv vůbec nemají kvalifikaci se k danému tématu vůbec vyjadřovat. Doplním, že z nudnosti jsem v každém dílu usnul. Ano opravdu. A některé díly jsem byl nucen přeskočit, protože odlišnost oproti předchozího dílu byla jen v jedné změněné věci a scénář zůstal stejný (btw dobrá dojička na peníze aneb prodlužovat co se jen dá). A posledně bych ještě nezapomněl zmínit prima dabing a otřesné obsazení Filipa Švarce, kterého jednak vůbec nemusím, ale který je zde zase typicky obsazen na člověka kterému vůbec nesedí. A toto jsem si všiml, že je u dokumentů klasický trend. Asi cena, ale ten hlas je naprosto otřesný. Na chlapovi co vypadá pomalu jak dřevorubec to nesedí a je to děsné. Shrnuto a podtrženo, komerční brak, který nepřináší žádnou hodnotu a který je tak natahovaný, že diváka spíše uspí, než aby v něm evokoval nějaké myšlenky.

Arctic: Ledové peklo (2018)

Slušný film. Na druhou stranu tu máme 70 kilový kus závaží, který ještě přidají na záda chudáka Mikkelsena, který už má tak dost starostí o své přežití. A ten kámen nežbleptne ani anglicky, ani nic. "Pilot" to zázračné slovo je jediné co Číňanka zná. Takže Mikkelsen táhne za sebou kámen, který jen přeměňuje O2 na CO2. Docela by mě zajímalo co později i jedli, protože s těmi 4-5 pstruhy co se pouštěli na několika denní výpravu, potěš. Spoiler! A po zhmoždění Mikkelsenovy nohy, vůle zachánit ten kámen se nemění."Dostanem se do střediska chce nechce! Je jedno že táhnu 70 kilo se zhmožděnou nohou a jsem možná tak v půli cesty". Měl vzít ty sáně a zkusit to upravit pro sebe, aby byla naděje aspoň pro přežití jednoho. Holt jde do tuhýho a na hrdninství už nezbývá sil. Ale hej, Mikkelsen věděl, že Hollywoodský konec příjde.

Westworld - The New World (2020) (série)

Jak moc jsem měl strach jak se to celé zmrví už z tak špatné druhé série. Seriál mě opravdu překvapil. Zmrvil se ještě víc než byly má nejčernější očekávání. Zdá se mi, že tvůrci si absolutně zpletli buď název, nebo přišli točit nějaký jiný seriál a omylem se dostavili do štábu Westworldu? Jako toto je asi premiéra. Přeměnit tak úžasnou první sérii v nakonec tak zhovadilou akční slátaninu bez příběhu, kde postavy lítají z jednoho koutu do druhého, kde všichni kromě Dolores jsou vykresleni jako tupci a Dolores bez dívání kosí Seracovou armádu jak masomlejnek, toto se fakt musí umět. Opravdu toto by se mělo asi zapsat do učebnic jako návod, jak kompletně se vším absolutně anihilovat dobrý seriál. Já se opravdu nestačím divit těmto hodnocením. Připadá mi to tak, jak kdyby se lidi dívali na Westworld úplně kvůli něčemu jinému a pak ,,Jo něco tam líta. Roboti kosí zástupy tupců, jóóó! Hustý výbuch! Dávám pět hvězd, toto je hustýý!". Hodnocení na IMDB mě ale už tuplem znepokojuje. Kompletní Shift žánrů. Původní Westworld měl označení Sci-Fi,Thriller,Western,Drama, Mysteriózní. Co z toho zůstalo? Možná tak to Sci-Fi+ přidalo se Akční. Ani Thriller už to není, všechno přešlo do čisté akce a k bezhlavému kosení armád jednotlivci. Ohledně nových postav, použiji mou oblíbenou frázi. I skákající supermario je více 3D, než nově vytvořené charaktery, které jen střílí a občas žbleptnou nějakou blbost typu "Do boje! Teď ti ukážu", úroveň konverzací jak u NPC u Bethesdy. Docela smutné je, že tvůrci seriál prostě asi nenechají na pokoji a asi se bohužel dočkáme zase pokračování. Ale zase, kdo ví. Možná se zas chtějí překonat a dokázat světu, že to může být ještě horší. Čas seriálu dávno vypršel a zdá se, že nikdo z tvůrců si to prostě něchce přiznat. A tvůrci dusí a dusí. Vývar z první série se změnil na vodu bez chuti a zápachu, která je pořád advertisována a prodávána jako série Westworldu. Pokud chtěli tvůrci jít na dlouhou trať, neměli si vyčerpat všechny esa v první sérií, nebo to mělo být po první sérii utnuto. A jméno by zůstalo zachováno. Někdo tu dokonce psal, že jsou oznámeny snad další dvě série. No tak toto si už opravdu nemůžu představit, z čeho dalšího brát. Na sérii jsem našel jen jednu pozitivní věc. Nové soundratcky Ramin Djawadiho, který má pár pěkných předělávek starších ale i úplně jiných songů. Netušil jsem, že to někdy řeknu. Ale je to asi poprvé kde mě něco od Nolana opravdu zklamalo. A to i jak první díl jím režírovaný, který se vůbec nelišil od ostatních. Tak i směr a příběh který v podstatě dělal hlavně Nolan a Lisa Joy. Celá série přetrpěna a to čistě jen kvůli doznívání památek na první sérii. Ty památky jsou teď ale úplně pryč a zůstalo jen znechucení. Bravo! Dokázali jste to.

Zpráva o Europě (2013)

S hodnocením jsem docela v rozpacích. Film se mi velmi líbil po všech stránkách a nemám vůbec co vytknout, ale zase 5 hvězd si představuji krapet jinak. Prostě možná nějaký final touch a bylo by to. Ale zase film zde nemá nějaké extra slibné hodnocení a myslím, že si rozhodně zaslouží víc. Prostě na hraně mezi 4-5 hvězdami a to se moc často nestává. SPOILERY Docela se mi zdá, že se tvůrci tak nějak inspirovali příběhem Crysis 1 ale s tím rozdílem, že naštěstí zde stejně vypadající potvůrky kompletně neanihilovali celou zemi :) A za ten nostalgický feeling jsem velice rád. Takže pro zlepšení filmového hodnocení.

Westworld - Parce Domine (2020) (epizoda)

Ach. Kde se podělo to kouzlo WestWorldu z první série. Jediné co vidím, že zůstalo jsou asi soundtracky. A proto by jich měli využít alespoň co nejvíc :D Ale potitulková scéna mě docela navnadila. Tak uvidíme.

Ve jménu vlasti - Série 8 (2020) (série)

SPOILER! Musím se přiznat že tato sezóna mi konečně velmi sedla. Těšil jsem se na každý další díl. Hádám, že je to díky vypuštění zbytečných elementů a naplno zaměření nového prostředí které je velmi zajímavé a jsou v něm velmi zajímavé charaktery. Co ale nemusím a nemusel jsem nikdy je hysteričnost Carrie. V našem světe by takový člověk s tak výbušných charakterem prostě nemohl na tom postě existovat. Ať už se tvůrci snaží dát sebevíc důrazu jak je Carryina postava důležitá a že lepší agent neexistuje. Zajímalo by mě kdyby to někdo počítal, kolikrát napočítal ty naprosto nelogické výbušné výjevy, které vždy zarazil někdo poblíž. Kdyby se tak nestalo, byla by Carrie nejméně 10x mrtvá. Viz, Výbušná část s infiltrací k Jalalovi který drží Maxe. Ano, rozkopni dveře a začni pálit hlava nehlava. To fakt dává smysl. Ale néé, v poslední sekundě se zase někdo zjeví, který zase jako vždy situaci zachrání. Ten díl si jde všimnout, že všichni říkají, že komplex je v otevřeném prostranství a tichá infiltrace je nemožná. A pak tu máme Carrie s Gromovem, kteří tam naběhnout, Carrie skoro zase spáchá sebedestrukci, Gromov tomu zase zabrání.. Pak si v pohodě povídají a vzdálí se na původní pozici bez odhalení. Opravdu neproniknutelný komplex. A Carryina cukající brada mě taky vždy srala. Tak kurde je situace na brečení, nebo já nevím. V každé emoci jí cuká brada, jak kdyby se někdo třásl strachem. Nevím k čemu tento projev emoce kdy v seriálu sloužil. Asi něco jako ""Diváku, vidíš tu třesající se bradu? Tak to se jedná se o důležitý moment! Dávej proto pozor!" Aneb něco jako umělý smích v Sitcomech :D