Terapie - Série 1 (2011) (série)

Prvý a pravdepodobne posledný dôvod, prečo mám rád pondelky. Okolo 20. časti to vyzerá byť naozaj zujímavé. Dopíšem, keď dopozerám.

Chceš pěstí? (2013)

Možno som nedával v kľúčovom momente pozor, ale celý film mi prišiel, akoby som ho pozeral od polovice. Okrem toho, že to bolo neskutočne ploché mal človek tendenciu stratiť sa v tom (len samá kopa mien) a retrospektívne bola celá pointa filmu vysvetlená v dvoch vetách. To teda žiadnu hĺbku nedodalo. Fakt neviem, či mi niečo ušlo, alebo to bolo také slabé. James bol ale úžasný tak ako vždy, Mark bol naozaj Strong (vo všetkých zmysloch), aj keď jeho postava mala prekreslený charakter asi ako kúsok syra v pasci na myši. Vedieť o hlavnom zloduchovi filmu (ktorý nie je hlavným zloduchom), že je zlý a nič viac, je trochu málo. Ani tá deva už nie je to, čo pri Jamesovi stávalo niekedy (Angelina, Keira,..). Ak nič iné, chcel by som mať regeneračnú schopnosť kolena Jamesa McAvoya v tomto filme. Zatiaľ najslabšie možné tri... like... evah. Najlepší moment: Asi scéna s babičkou. Prípadne vždy, keď James nahodí ten neskutočný výraz "som pán herec".

V zajetí démonů (2013)

Konečne film, pri ktorom som sa v určitých chvíľach skoro posral od strachu a často reagoval "whaaat the fuuuuuck", "no, noo, noooooooo". V ten večer sa zaspávalo ťažšie, s ľahkou paranojou, a to sa cení. Super, James Wan! 90% Najlepší moment: *Clap - clap* počas hry na schovku zo skrine.

Spectre (2015)

Tak isto ako je Craig dobrý herec, ale nie je Bond, je Spectre dobrý film, ale nie je bondovka. Spectre je z pohľadu bondoviek opísateľný jedným slovom: Zbytočný. Od tretieho najdrahšieho filmu v histórií by človek čakal viac, naopak, tým striedaním lokácií (Mexiko City - Londýn - Rím - Rakúsko - Londýn a potom som už aj stratil niť, kde sa to vlastne odohráva...) a celou koncepciou scén mi veľmi často prišlo, že tá scéna by tam inak ani nebola, len tie peniaze proste trebalo niekde minúť, tak sa strieľalo, lietalo a ničilo, čo je škoda, lebo to má až moc často tendenciu ísť do zbytočna. Na jednej strane plochý dej, na strane druhej snaha o doteraz najhlbšiu, najväčšiu a najveľkolepejšiu bondovku (nevyšlo ani jedno). Je veľa filmov, ktorých rozpočet je nižší o tri nuly a sú neporovnateľne lepšie. To je tá "kritická" stránka z pohľadu na film ako bodnovku - čerešničkou toho celého a akýmsi stelesneným všetkého, čo nevyšlo, je hlavná pieseň filmu. Že gayov už viac neliečime a považujeme ich za relatívne rovnocenných folks je pekné, ale aj tak, penetrovať ich do každého zadku zato hneď nemusíme - je to celosvetový trend ako ukázať, akí sme pokrokoví a kúl, ale pretláčať to do takýchto vecí proste nemá zmysel. Niekto si ale myslel, že je to dobrý nápad, Samkovi viac nebolo treba, hodil testes do zveráku a vypľul v súčasnosti tak obľúbený "hit" - typ pesničky, na ktorú si potom, ako Spectre odíde z kín, už nikto ani len nespomenie, nie to ešte aby si ju niekto dobrovoľne pustil. Prúser a urážka by to bol už ako všeobecná pieseň pre bondovku, v porovnaní s posledným Skyfallom je to blamáž. Problém som mal aj s Andrejom Scottom, u ktorého je v takejto rýchlosti veľmi ťažké si zvyknúť na niečo iné ako Moriartyho zo Sherlocka (tiež je gay a nemá potrebu to kričať cez svoje dobré výkony). Bodaj by som mal ale takýto "problém" so všetkým... Ústredným predstaviteľom zbytočnosti bola Monica Bellucci a.k.a. ukážme, že Bond si nevyberá len šupy typu Evička Zelená, ale v prípade potreby nemá problém ulakomiť sa aj na kúsky kúsok za zenitom. A vraj bondgirl, tss, veď Monča len ukázala 50 ročnú chacharu a bolo po paráde! Skutočná bondgirl bola samozrejme tá francúzska Mademoiselle, a bolo super ju vidieť opäť v jednom filme s Herr Waltzom. A tým prejdime k tomu dobrému - hudba, okrem tej gayish rýchlokvasky, teda to, čo vyprodukoval Newman, bola úžasná. Herci skvelí, veľmi potešil Ralph a na vrchole všetkého, tak, ako klasicky v každom filme, v ktorom sa objaví, Christoph opäť všetkých a všetko absolútne preWaltzoval. Ak už nič iné okrem tých fancy boom scén, tak kvôli tomuto pánovi hercovi sa tento film oplatí vidieť vo veľkom (keď sa v kine z okolia ozvalo: "Hrozná angličtina, čo?" poukazujúc na britskú angličtinu, želal som si, aby som mal licence to kill...). Zakončenie s popcornovým happyendom patetické a zbytočné ako celkový duch filmu (ten bol mŕtvy možno už od začiatku, aspoň by to sedelo s tou scénou a veľa vysvetľovalo). Celé to vyzerá veľmi kriticky, ale je to z pohľadu bondovky. Z pohľadu filmu ako takého je to dobrý film s pár kúl scénami, skvelou filmovou hudbou, obstojnou réžiou, vtipnými momentmi (vďaka kjú), dobrými hercami a perfektným Waltzom. Rovnako sa mi páčili aj odkazy na predošlé tri filmy a film ako taký sa mi PÁČIL. Proste obstojný film, ktorý človek neľutuje, že videl v kine, ale o nič by neprišiel, kým by si chvíľu počkal a poctivo si ho ukradol z internetu. Nehodnotím bondovku, hodnotím film, ktorý si požičal bondove postavy a z tohto pohľadu mu to celkom išlo. 80% je málo, 85% veľa. Najlepší moment: Pravdepodobne Christoph Waltz pchá Bodovi ihly kade-tade.

Drž hubu! (2003)

Dokážete si predstaviť lepší film počas cesty do Paríža? Jediná škoda, že to bolo až neuveriteľne krátke.

Mrtvý muž přichází (1995)

Filmový ukážka dôkazu toho, že trest smrti nie je dobrým riešením. Už len to klasické - zabijeme niekoho, kto niekoho zabil, aby sme ukázali, že zabíjanie je zlé. Totálny nonsens. (Naj)lepšie sa na túto tému aj tak vyjadril Dostojevskij v Idiotovi, tu mi navyše vadí ten náboženský crap. Na druhej strane sa mi páči aj to, že okrem hlavnej myšlienky (trest smrti je zlý) tam bola aj myšlienka mne blízka - nikto, nech spravil čokoľvek a nech je akýkoľvek, si nezaslúži byť sám. Každý by mal mať niekoho. Horšie ako zomrieť je prežiť život sám... Iritovali ma len dokonalé vlasy Seana Penna, to, že tá puška nemala spätný ráz a spomínaný náboženský crap. Určitým pohľadom môže byť, že pred strachom zo samoty sa človek uchýli aj k tomu, čo ho inak nezaujíma/ čomu neverí. 85% Najlepší moment: To, čo sa dialo okolo 00:00

Hra o trůny (2011) (seriál)

Predlohu som nečítal. 1. séria: Prvých 6 dielov to bol pomalší, ale kvalitný rozbeh - pripravenie pôdy. Od siedmej časti to začalo byť veľké a hlavne to skutočne začala byť Hra o tróny. 95% Obľúbená postava: Khaleesi - čo si budeme klamať, obľúbená postava aj doslova. Seriously, dá sa do Emilky nebuchnúť sa?

Tři dny ke svobodě (2010)

Obsahuje rozmaznanca, alebo aj SPOILER. Naozaj napínavé od začiatku až do konca, mohlo byť viac Olifči, Russell perfektný a asi by som bol radšej, keby to urobila. Bolo by to síce blbé, ale svojim spôsobom dosť cool, takto to bolo trošku patetické do sladka. Slabých 90%. Najlepší moment: Letisko a zistenie, prečo našli vrece.

Insomnie (2002)

Trochu slabé na Nolana. Trochu slabé na Al Pacina. Trochu zbytočné. Trochu nuda. Každý by chcel byť taký slabý ako Nolan alebo Al Pacino tu, takže je to stále dobré. Veľmi sa mi páčilo, že to skončilo, kedy malo a nebol tam nejaký trápny a zbytočný epilóg. U mňa medzi 3 a 4 *, štvrtá len za trojku Pacino, Williams, Swank, aj to s ťažkým srdcom. P.S.: Neprehľadáva sa najskôr vždy celý byt, či je "clear" každá miestnosť a až potom sa robí ostatné? Takto tam mohol byť aj ten mladý a aj keď neprávom obvinený, mohol sa vypariť niekam, kde Slnko zapadá častejšie ako raz za pol roka. Na Nolana a jeho chytrosť až neodpustiteľne okatý kix... Najlepší moment: Al pod vodou.

Zápisník jedné lásky (2004)

Come on people, progresívna demencia sa volá preto progresívna, lebo hľadí len dopredu, žiadna regres, žiadne ohliadnutie späť... Gosling môže byť fešák aký chce (aj tak je v porovnaní s Pittom, Deppom a pod, ktorí sú skutoční páni herci, čo sa týka vzhľadu, čajový), ale je mizerný herec. To, že neherectvo skrýva za tajomno môže vyjsť v jednom, dvoch filmoch, ale nie stále... Rachelka vyzerala v prvej polovici ako bez obočia a čo vám budem rozprávať, obočie je dôležité... Inak bola fajn. A to je asi tak všetko, koniec tak patetický, že to mohlo radšej skončiť o tých 10 minút skôr. Neveril som tomu ani to, že sú tí ľudia starí... Najlepší moment: Stará Rachelka pozerá von oknom, starý Ryan pozerá na ňu: - " I've never seen anything so beautiful." - " Neither have I."