• Krátkometrážní

Bota jménem Melichar (1983)

Je to natočeno celkem divácky, pravděpodobně to nikoho neurazí a v rámci žánru dětského filmu tomu asi nejde nic moc vytknout, ale když se zamyslíte nad celou tou zápletkou, tak je to neskutečná normalizační sra*ka s naprosto banálním dějem. Námět k tomuto filmu koloval po Barrandově docela dlouho a není divu, že to nikdo nechtěl točit. Troška z toho nakonec dokázal vytřískat i jakousi poetiku a roztomilost, takže věřím, že tehdejší dětské či dospívající publikum na tento film dnes vzpomíná v dobrém, avšak jeho přínos československé kinematografii je nulový.

Cartouche (1962)

Z tempa úvodní expozice a kolize to sjelo docela rychle v pouhý průměr a samotný film bych tedy zpětně po zhlédnutí mohl zařadit do kategorie „neurazí, ale ani ničím nevyniká". Belmondo je uspokojící, režie de Brocy standardní. Oba dva svůj talent rozvinou a naplno prokážou až Mužem z Ria.

Ikarie XB 1 (1963)

Obsahem je to sice trochu poddajné netradičnímu žánru, ale herecky je to skvělé a technická stránka a výtvarné detaily jsou na rok 1963 nevídané.

Podivné vyšetřování (1970)

Odvážný italský mindfuck, jemuž dominuje perfektní Gian Maria Volonté a jako vždy luxusní soundtrack od Morriconeho, který jsem měl tu čest slyšet naživo. Nebýt silného zážitku z koncertu, nejspíše bych se o tomto filmu nikdy nedozvěděl.

Řád (1994)

K mému překvapení je to kvalitně zpracované kostýmní komorní drama, které, ač se odehrává v jedné lokaci s omezeným počtem aktérů, netrpí tím, že by se bezradně motalo kolem ústřední zápletky a nic dál nevymýšlelo. Scénář je celkem dobrý, i když mi připadá, že jsem něco podobného už jistě viděl, a Petr Hvižď si to jen vypůjčil a zasadil do prostředí kláštera v období 18. století. Jediná výtka: Nevím, kdy scénář k filmu vznikal, ale obsahem na mě působí dost antikomunisticky a kdybych nevěděl, že je tento film z roku 1994, myslel bych si, že sleduji československý film z konce 80. let. Herecky mě překvapivě nejvíce potěšil Saša Rašilov. Filmu nemůžu dát čtyři hvězdy, na to je málo strhující, ale rozhodně je to film dobrý a můžu jej doporučit každému, kdo má rád historická dramata, anebo rád brouzdá ve vodách zapomenuté české kinematografie 90. let.

Tomb Raider (2018)

Scénář buďto ležel 30 let v šuplíku a teď jej někdo odvážnější než samotná Lara vytáhl ven a rozhodl se jej zrealizovat, anebo jsou jeho autoři žáky základní školy. Je to patetické od začátku až do konce, každý zvrat už jsme viděli v milioně jiných akčních filmech a předvídatelnost scén je všudypřítomná. Hudba v pozadí, černobílý záporák (vlastně i celá zápletka) a samozřejmě tupí nohsledi do počtu se samopaly, kteří sice střílí po hlavní hrdince, ale nikdy ji netrefí... Jak takovýto film mohl vzniknout v roce 2018 a jak sakra ukecali Alicii Vikander?

Leviatan (2014)

Současná ruská kinematografie je, co se týče kvantity, ale především i kvality, na vzestupu a Andrej Zvjagincev je nejspíše tím hlavním hybatelem této kulturní vzpruhy. Je škoda, že se podobná obroda neděje i v Česku. Letošní rok přináší o něco větší počet kvalitních snímků než ty minulé, ale přesto se k úrovni špičkové evropské kinematografie současnosti blížíme jen velmi pomalu. A když už se blížíme, tak nastává náhlé zvedání laťky a my jsme zas o pár let pozadu...

Konvoj (1978)

Pořád je z toho cítit Peckinpah, ale v kontextu mistrových mainstreamově úspěšných filmů je tenhle snímek nejspíše nejslabší. Nebavilo.

Swingtime (2007) (TV film)

Téma, dialogy a celá ta swingovská paralela - to jsou tři výborné třešničky na dortu, kterými tento lehce pozapomenutý televizní film disponuje.

Čest a sláva (1968)

Hrušínský by za svůj výkon zasloužil Oscara, samotný film bohužel není nikterak extrovní. Mnohem více mě zaujal film Poslední propadne peklu, budeme-li mluvit o filmech s podobným časoprostorem.