Kód (2014) (seriál)

Austrálčania občas majú svoje chvíľky a v žiadnom prípade by som ich nepodceňoval, ale... V tomto hackersko-novinársko-politickom seriáli sami seba strčili do pozície čínskeho automobilu na európskom autosalóne. Ten tiež môže vyzerať dobre, ale výkon, materiál a bezpečnosť je niekde o dva levely nižšie. Aby som to upresnil, je tu určitá snaha o vytvorenie príbehu, ktorý si veľa berie z Dievčaťa s dračím tetovaním, trochu z Borgenu a celkovo som mal pocit, že majú asi veľa napozerané z trilerovej Škandinávie, no a práve tu vzniká paralela s Čínou. Hoci sa im podarilo dostať do projektu talentovaných hercov, nie najhorší scenár a natočené je to zručne, režisér Blake Ayshford vôbec nevie vytvoriť atmosféru, udržať divákovu pozornosť a navyše to korunovali veľmi nevhodne zvoleným hudobným doprovodom. Ani nie, žeby bola hudba zlá, ale k jednotlivým scénam úplne nešťastne zvolená, niekedy až rušivá. Preto je celkovo seriál zaujímavý iba austrálskym prostredím, námetom a Lucy Lawless vo vedľajšej úlohe, ktorú som už dlho nikde nevidel. Myslím, že aj amíci (tí správni) by vedeli z tohoto námetu urobiť omnoho pútavejší "output". Škoda.

Hvozd (2015)

Fimfárum Jana Wericha na britsko/"hororový" spôsob bez hlasového doprovodu Jana Wericha. Paralela sa vzťahuje hlavne na "masky", čo sa týka ostatného, Fimfárum je jednoznačný víťaz. 50%

River (2015) (seriál)

Aké milé, vskutku, že keď už vymieranie ľudí nejde tak rýchlo pomocou otráveného jedla, vody, vzduchu a vojen, tak je tu ešte televízia, ktorá pomôže všetkým ešte nerozhodnutým, potencionálnym samovrahom sa konečne rozhúpať a streliť si tú zasranú guľku do hlavy. Fantastický Skarsgård spolu s hudbou vás totiž počas sledovania tejto zvizualizovanej melancholickej depky donútia pomaly si na stehnách začať šúľať vlákno, z ktorého si v priebehu ďalších častí upletiete povraz, aby ste si ho na konci mohli navliecť na hlavu a s úplne pokojným výrazom na tvári v očakávaní niečoho ďaleko lepšieho, než je to, čo je v tomto patetickom, nespravodlivom a smutnom matrixe, si bez váhania podkopnete taburet (každý podľa možností, tí menej majetní aj polorozpadnutú stoličku). Bez ohľadu nato, že mnoho divákov má podobný štýl medzi svojimi obľúbenými - niečo tam chýba. Cieľ. Ten akoby bol nepodstatný, skoro až prekážajúci. Je to iba cesta, cesta ktorá bola taká pekná napr. vo Wallanderovi ale tam bol omnoho jasnejší a zaujímavejší cieľ - uzavrieť v každej časti prípad. A to je to, čo tu chýba a zato hviezda dole.

Tommy a Pentlička (2015) (seriál)

Veľmi príjemná mini-séria z dielne BBC, ktorá je rozdelená na dve polovice. Prvá polovica (prvé 3 diely) bola z môjho pohľadu lepšia. Aj keď sa na prvý pohľad javí ako jednoduchšia, nie je to tak. Má prepracovanejší a zaujímavejší scenár, viac napätia aj zábavy. Mladý manželský pár sa nevedomky stáva doručovateľom tajnej nahrávky na ceste z Francúzska do Londýna a následne aj (ne)chtiac tajnými agentmi svojej krajiny. Veľmi pozitívne ma tu prekvapila Jessica Raine, ktorá keď sa ocitla v zábere, tak si ho vždy celý ukradla pre seba. Rozhodne jej však pomohli aj tvorcovia, ktorí do úlohy jej manžela obsadili nevýrazné herecké poleno. Druhé tri diely pokračujú s postavami špiónov na vlastnej pôde avšak kvôli prebytku postáv a slabšiemu scenáru je príbeh trochu vágnejší, menej pútavý a vašu pozornosť si už tak neudrží. Celkovo je to krásne, atmosféricky zobrazené staré Anglicko tesne po 2SV, výborná výprava s tradične (Poirotovsky) presnými kostýmami a tomu všetkému zodpovedajúca réžia. Ja som sa s celou sériou parádne zabavil počas skoro celej nedele. Jo a, ... idem hľadať nejaké ďalšie filmy s Jessicou Raine.

Mrtvý bod (2015) (seriál)

Potetovaná babenka v cestovnej taške na time square, ktorá si nanič nepamätá? To nemusí byť zlý nápad... Ide o to, že podobné seriály, v ktorých sa vyšetrujú kriminálne prípady (oficiálny zástupca FBI + niekto "z vonka") sú vždy! závislé na hereckej posádke hlavných predstaviteľov a ich vzájomnej chémii. Príkladov kde to fungovalo je mnoho, takisto ako príkladov kde to nefungovalo. V tomto prípade sa mi zdá hlavná mužská postava po pilotnom dieli ako ľahký fail (nesedí mi tam), ženská je síce v pohode ale oscara dostane jedine tak od svojho nabijaka vo forme robertka. Takže, skúsim ďalšie časti, ale ak sa to začne točiť v kolotoči schémy a neposunie sa to k zaujímavejšej premise, tak tomu dám ľahko vale. Edit: 17.11.2015 Tak nie, po 9. časti mám toho už plné zuby, je to slabé, bez atmosféry a napätia, pozerať, ako sa všetci protivníci postavia našej hlavnej dvojici ako terče na strelnici aby následne mohli byť odbachnutí je jedna z najväčších trápností tejto mydlovej opery. To si radšej pozriem NCIS celé od začiatku.

Schimanski - Tajemství Golema (2004) (epizoda)

Včera večer som nato narazil na ČT1 a čo vám budem hovoriť ja som sa proste príjemne zabavil. Starý nemecký televízny formát z toho sála cez obrazovku až do ksichtu ale Schimanski bol, je a bude skrátka ikona. Ikona, ktorú robí nezameniteľnou aj fantastický český dabing, ktorý je bezkonkurečný. Navyše tento diel si do seba "vtiahol" zápletku zo židovskej komunity a mne to jaksik padlo do nálady a veľmi razantne by som bol schopný poslať akýkoľvek "holýúd" do svojho náprotivku. Takže... spokojných 70%.

Howl (2015)

Boh mi je svedkom, že mám vlaky rád. Takéto skvelé umiestnenie hororu - do vlaku a hustého lesa za tmavej noci "osolenej" hmlou a takto lacno to celé zahodiť... Všetky postavy s beznadejne sebevražednými sklonmi vychádzajúce v ústrety smrti, snažiace sa maximálne zjednodušiť prácu svojim "zabijakom", a herectvo študujúce v kine s rýchlym občerstvením. Tomuto hovorím predať výherný tiket za polievku. Pozrieť sa to dá, ale... tie možnosti a tá škoda! 50%. PS: Stavím kilo, že nejaký šašo pôjde aj do dvojky.

Přeludy (2015)

Visions vnímam ako pokus o povýšenie obyčajného, klišoidného a béčkového scenára na áčkový mysteriózny triler. Bohužiaľ sa to podarilo len remeselne - režijne a castingom. Teda - dobre sa nato pozerá, čo je rejžova a kameramanova zásluha a herecky to taktiež obstálo. Takže pieskom medzi ozubenými kolesami je príbeh samotný. Mladý pár sa po autonehode manželky nasťahuje do nového domu s vinohradom a žena začne mať vidiny... blá, blá. Aké originálne! Celý flik je tak priemerný, ničím nezaujímavý a utlmený, že nebyť veľmi krátkej stopáže (76 min.) tak sa začnem nudiť. Navyše som mal neustále pocit, že všetko čo sa vo filme odohráva (najmä záverečné "vysvetľovanie"), som už niekde inde videl a nemôžem si spomenúť kde. 50%. PS: Tí dvaja chytráci na konci si so sebou priniesli všetko vybavenie, chirurgické náradie a žiadne sedatíva?

Červená světla (2012)

Výskum parapsychologických schopností vedie za tzv. skeptikov totálne vypatlaný debil bez mozgu, ktorý skúša schopnosti tzv. mentalistov tak, že ich nechá hádať karty s obrázkami ktoré sám vybral, a to pri umelom osvetlení a nosí pritom okuliare. Koxo, to snáď... na to by nenaletel ani tinečer, a ten "inžinier" to tam celé vedie, koxo. Film je to inak dobrý, atmosférický, herci ma presvedčili a pred koncom som bol správne "našpanovaný" na záverečné odhalenie, mno a potom prišiel koniec. Koniec, za ktorý musím dať 20% a celú hviezdičku dole.

Poslední nepřítel (2008) (seriál)

Koľkí z vás sa už stretli s možnosťou pozrieť si seriál celý naraz - v jednom kuse? Je to podľa vás výhoda alebo naopak? Podľa mňa je to rozhodne výhoda a rovnako rozhodne to ovplyvňuje moje konečné hodnotenie. V tomto prípade som musel nechtiac urobiť asi týždňovú prestávku pred posledným dielom a na moje prekvapenie mi dobrú chvíľu trvalo, kým som si spomenul o čom vlastne boli predchádzajúce časti. "Na prekvapenie" spomínam preto, lebo dovtedy som seriál v duchu hodnotil o jednu hviezdičku vyššie. A podľa mňa je to pre nevýraznú, lacnú a minimalistickú (všetky tri artribúty také charakteristické pre Anglicko) réžiu. Skvelé obsadenie, celkom dobrý scenár a predsa vás to nijako neohúri. Nemôžem si pomôcť - ak by tento projekt mali na starosti určití Dáni, tak z toho mohla byť IMO pecka.