V závějích (2013)

Skoro som z toho dostal depku. Plné zimy, chladu, samoty a zdanlivo neriešiteľná situácia pre hlavného hrdinu. Píšem pre hlavného hrdinu, pretože asi každý z nás by jeho problém (nehodu s minipluhom) riešil iným spôsobom. Zo začiatku som dúfal, že z toho bude slušná čierna komédia, nanešťastie pre mňa sa tak nestalo. Snímok sa totiž vydá cestou akéhosi psychologického sledovania poloblázna, ktorý sa vyrovnáva so svojou vinou úplne neštandardným a vlastne nemožným spôsobom. Určitý dojem to však na mňa urobilo.

Syn zmaru (2014)

Osobne sa dosť dobre poznám s človekom, ktorý je veľmi dobrý šachista. Dokonca hrá akúsi "mestskú" ligu či čo to je. Človek by si myslel, že taký človek musí byť prinajmenšom nadpriemerne inteligentný - a predsa, vždy keď sa s ním rozprávam mám pocit, že hovorím s niekým z pomocnej školy. Chcem povedať, že niekto môže byť "inteligentný" (lebo vie hrať šachy) a aj tak byť "hlúpy" v inom ponímaní - tu narážam na postavu JR v súvislosti s Tashou a situáciou, v ktorej sa ocitol po prepustení z väzenia (asi 2/3 filmu). No dobre, koľko váži jedna zlatá tehla o rozmeroch aké sme videli v snímku? Asi 13 kíl. 6x13=78. Odnesiete v obyčajnej taške 78 kíl (keď boli v bani)? A každý austrálsky policajt za volantom je profesionálny/športový šofér? Nie, nechcem to zhadzovať. Ale aj tak sa tam nájdu chybičky krásy, ktoré inak tomuto podarenému fliku uberajú body. Enyvej. Austrálčania sú vždy filmovo "iní". Takže záver je, že sa mi to páčilo, hodne. Rovnako ako záverečná pesnička. PS: Ewana mi bolo skoro ľúto...

Špinavý prachy (2014)

Na meno režiséra Michaëla R. Roskama si ešte musím kliknúť a dozvedieť sa o ňom a o jeho tvorbe niečo viac, pretože forma akou vyrozprával tento príbeh mi prišla tak realistická, až som mal po dopozeraní tohto snímku dokonalý pocit, že sa to celé presne takto (a v skutočnosti) stalo. Priznávam, že veľa filmov s Jamesom Gandolfinim som nevidel, avšak pri sledovaní jeho herectva konkrétne v tomto fliku, som ho musel obdivovať a človeku je skutočne ľúto, že ho už "v práci" neuvidí. Aj ostatní herci odviedli to najlepšie možné a dokonca mi tu nevadila ani Noomi Rapace ktorú príliš nemusím. The Drop je parádny kus filmovej práce ktorý ma chytil od začiatku do konca a vôbec som netušil, že by to mohlo byť takto pôsobivé. A ako začali rolovať záverečné titulky som sa zase raz utvrdil v tom, že žiť v krajine "úžasných možností" by som predsa len nechcel.

Krutý a výjimečný (2014)

Je na škodu filmovej veci, že podobných námetov sa moc nechytajú talentovanejší režiséri s omnoho väčším budgetom. O príbehu nechcem písať nič, pretože sa to nedá bez spoilerovania, tak spomeniem aspoň: 1. Tento flik sa celkom úspešne bráni základnému predpokladu, že čo sa raz stalo nemožno zmeniť, a 2. Prevedením sa jedná o béčkovú produkciu v televíznom šate, navyše to občas takmer pripomína divadelné javisko - tak lacno to pôsobí. Celkovo som nato ale pozeral so zaujatím a stále ma zaujímalo čo bude nasledovať v ďalšej scéne a ako to vlastne skončí. Ako som spomínal lepšia réžia a soundtrack spolu s väčším budgetom by tomu hodne pomohlo. 3½ ester za snahu.

Koule (1998)

Filmy sa stali mojou hlavnou zábavou aj vďaka tomu, že som dosť lenivý na čítanie kníh. Že má Guľa knižnú predlohu som zistil až niekoľko rokov po prvom pozretí filmu a keďže som ju ešte stále neprečítal predpokladám, že je (ako vždy) o hodne lepšia. Lenže práve vďaka tomu, že som ju nečítal, sa pre mňa Guľa - film, stáva veľmi zaujímavým kúskom. A to hlavne svojim originálnym námetom a v neposlednom rade aj dobrým hereckým obsadením. Guľa mimozemského (vari aj "ino"dimenzionálneho) pôvodu schopná zhmotňovať ľudské predstavy do skutočnej reality je vlastne splnením detského sna hádam každého z nás. Až mi je zaťažko uveriť, že takýto rozprávkový nápad prevedený do mystery/sci-fi drámy sveta dospelých v takejto podobe vidím snáď len tretí-štvrtý krát. Páčilo sa mi to, veľmi. Dobrá atmoška, zvláštna hudba, ako vždy skvelý Dastinus Hoffmanus a Šejronku som ešte takú príťažlivú a sexi nevidel. Hodne dobré ale nie dokonalé. Aj preto "len" štyri.

Miranda (2009) (seriál)

Vedeli by ste si predstaviť, že komediálny seriál môže celý stáť a padať na hlavnej postave ženy, ktorá vyzerá ako zmutovaný klon koňa, kravy a niečoho čo vzdialene pripomína človeka? Viem, že to, čo som napísal na adresu Mirandy Hart je príliš dehonestujúce, ale nemôžem si pomôcť - je mi vrcholne nesympatická. A zároveň zábavná! Nepamätám sa, žeby podobný mix dokázala ktorákoľvek filmová postava v minulosti. V seriáli sa striedajú scénky, pri ktorých som šiel naozaj "do kolien" so scénkami tak trápnymi, že som si musel doslova a dopísmena zakrývať oči! Ak to bol zámer, tak tvorcom vyšiel dokonale. Hodnotím po prvej sérii a mám v úmysle zhliadnuť aj ďalšie.

Jakubův žebřík (1990)

Už ubehol pekne dlhý čas odvtedy, ako som Jakubov rebrík videl prvý krát. A jediné čo som si o ňom pamätal bolo, že to bol celkom zaujímavý flik v ktorom hrá Tim Robbins. A tak ma napadlo, žeby nebolo od veci dať to znova a trochu si to pripomenúť. Aj keď človek pozná rok výroby, neznamená to že neostane prekvapený z tak mladistvého výzoru už spomínaného Robbinsa alebo Elizabeth Peña. Pane na nebi ale starneme. Tak čo k tomu napísať? Rozhodne to nenudí, a to ani po rokoch. Podobnú premisu alebo žáner mám rád a pokiaľ je to správne prevedené (ako tu) vždy ma to dostane. Jedného by asi napadlo, kam tvorcovia na podobné výjavy ála tanečný parket chodia. Ja mám akú-takú predstavu ale nerád by som sa o nej rozpisoval. Adrian Lyne tu odviedol obrovský kus poctivej filmariny a takáto zápletka resp. aj pointa bola na dobu svojho vzniku jednoducho pecková. Určite s tým súvisí aj omnoho menšie množstvo filmových prostriedkov ako je tomu dnes a celkom ma zaujala predstava, ako by asi mohol vyzerať taký remake, ak by to chytil do rúk opäť niekto talentovaný.

Zmizelá (2014)

Jééé, Fincher už točí aj komédie! Počkať, ale tu sa píše v popise žánru drama/triler. No vidím, že to tu všetci hajpujú preto, že to natočil Fincher, ale nevidieť pritom tú debilitu celého príbehu je z vašej strany eufemisticky povedané "zhovievavé". Iste, je to veľmi umne natočené a aj dobre zahrané (aj keď Affleck...) ale nič to nemení na tom, že film podobnej kategórie by mal mať "všetko" - teda aj minimum logických chýb. Ja som to už viac krát spravil, že som ich začal vypisovať jednu po druhej ale nie, tuná nato nemám energiu. Prečítajte si niektoré hejtové komentáre z Imdb a väčšinu z nich tam nájdete. Už som to vo svojich komentároch spomínal predtým, že triler má od slova thriller divákov napínať a nie nasierať alebo zabávať hlúpym chovaním svojich postáv. Opäť raz extrémne nadhodnotený film, ktorý byť v B-čkovej kategórii s neznámymi hercami si u mňa v rámci zábavy vyslúži aj štyri hviezdy. Prepáč Dejvide ale v tomhle nejedu...

The Captive (2014)

Ešte pred polovičkou filmu som začal byť zvedavý, ktorýžeto režisér si odhrýzol príliš veľké sústo nato, aby ho vôbec vedel požuť a prehltnúť. Atom Egoyan. OK, kto to kruci je? A po skončení ma začalo zaujímať, ktožeto tento zmätok vlastne napísal. Atom Egoyan. Oouuukéj... Tak už to dáva trochu väčší zmysel. Kruci, čo si asi myslel, že točí nejakú oskarovku? Dlhé zábery o ničom, skákanie po časovej osi, veľa nevysvetlených vecí. Ten flik nato síce hercov má (teda okrem Mireille Enos, tá pôsobila celý čas skôr nechcene komicky) ale ten príbeh... Vlastne jednoduchý únos vyrozprávaný úmyselne mätúco. Možno inšpirovaný úspechom (príbehovo aj režisérsky) Prisoners, kde to ale fungovalo celé na úplne inej úrovni. Tá snaha sa nedá nevidieť, ale nejde to ani porovnávať. Čo mňa osobne zaujalo najviac, bola Rosario Dawson. Toto nie je prvý snímok, v ktorom som ju videl, ale až tu ma začala fascinovať. Nie herecky, ale výzorom. Tá baba je jak chameleón. Jednu sekundu vyzerá doslova ako šeredná ohava a v inom zábere o päť sekúnd vypadá ako ozaj pekná, príťažlivá kočka. Neskutočné. No ništ... Mohlo to byť o hodne lepšie. Hmm. Mohlo?

Pod kupolí (2013) (seriál)

Aký seriál by tak mohol vyplniť prázdny priestor na poli mysteriózneho trileru? To bola otázka ktorú som si kládol pri hľadaní mojej novej diváckej "potravy" a siahol som po tomto menej známom výtvore. A nebol to zlý ťah - aspoň zo začiatku to tak vypadalo. Celkom zaujímavá zápletka s neskrývanou snahou aspoň druholigovo zastúpiť mojich milovaných Lost, si to v prvých pár epizódach našliapla celkom slušne. Teda dosť nato, aby ma to bavilo a dával som jeden diel za druhým. V zásade až na pár výnimiek podarený casting a dobrá príbehová niť, podporená vskutku dobrým scenárom. A tak si pri tom chrochkám blahom (a štorhviezdičkovým hodnotením) až do 9. časti, v ktorej sa z ničoho nič objavuje nová premenná v postave Max/ine. Začínajú sa tak-typické intrigy alá usa, a prvotná zápletka sa spolu s príbehom splachuje do stoky otravnosti. Síce nerád, ale "vďaka" tej piči s touto srandou končím. Irenko proč, ...proč..., Irenko já se ptám proč?!