Žena v černém 2: Anděl smrti (2014)

Kľúčovým slovom sú v tomto prípade očakávania. Pretože prvý diel svoju nespornú kvalitu mal. Dvojka prišla relatívne rýchlo a záujem je o ňu podľa mňa dostatočný. Mnoho vecí je na nej urobených profesionálne dobre, ak nie uspokojivo. Každá "dvojka" však stráca čaro a originalitu "jednotky" a spolu so spomínanými očakávaniami to ide do mínusových položiek (česť výnimkám). Hororový žáner má za úlohu divákovi spôsobiť príjemné zimomriavky alebo ho totálne vydesiť. Ľakačiek je tuná relatívne dosť ale pre otrlých fanúšikov žánru, ktorí ich čakajú, strácajú svoju údernosť. Trochu teraz odbočím, napr. prvá ľakačka v Blackwoode bola pre mňa tak nečakaná, že som ju musel chvíľku rozdýchavať. Tuná by sa jedna - dve možno tiež našli ale išli v krátkom slede medzi inými (hlavne na konci), ostatné sú divákom očakávané a ich intenzita tak vyšumí do prázdna. Vôbec to nebolo zlé a vidno, že si tvorcovia museli dať záležať na mnohých veciach, avšak, podobné filmy radím do A kategórie a tie hodnotím trochu prísnejšie. 70% by som mohol zaokrúhliť na "štyri" ale tie som dal jednotke a tá bola jak sa vraví, prvá.

12 opic (2015) (seriál)

Seriál 12 monkeys ponúka divákom možnosť užiť si žánrové "pole" sci-fi a mystery, čo ja osobne do značnej miery preferujem a cestovanie časom je pre scénaristov vďačné téma, pretože ponúka gigantické možnosti ako na rozvíjanie príbehu tak na jeho zvraty. V tomto prípade to dopadlo tak pol na pol, neviem koľko času seriál na prípravu mal, určite by sa tam našli nejaké prešľapy, ale medzi pozitívne zložky by som zaradil nápad, celkový dojem a atmosféru. Medzi negatívne casting (až na výnimky napr. Acevedo bol dobrý, Stanford mi hodne imponoval vo vedľajšej úlohe Birkoffa v Nikite, tu sa mi javil v hlavnej úlohe ako dosť nevýrazný a Amanda Schull akoby s každým dielom zostarla o rok), chýba tomu napätie v drvivej väčšine dielov a škoda aj slabšej hudby. Celkovo si ale myslím že v dnešnej dobe, keď sa filmy a seriály produkujú a predávajú ako teplé rožky, to zase nebolo až také zlé. 65%

Narušitelé (2015)

Hneď po dopozeraní tohto "veľdiela" som pocítil nesmiernu, veľmi nástojčivú túžbu dobre sa poznať s Donalom Loguem resp. s Tomom Sizemorom aby mi mohli blahosklonne prezradiť skutočný dôvod prepláchnutia svojich mien v podobnej (pi)močovine. To už naozaj nemajú žiadne peniaze? Sebaúctu? Pretože The Intruders sa radia asi k tomu najhoršiemu čo tento žáner, navyše v B-čkovej kategórii, ponúka. Panenka?!? Zase? Nové NEherecké tváre/prkná, ŽIADNE napätie, ŽIADNA atmosféra, ŽIADNY soundtrack, Žiadne... nič. Pár krát sa na obrazovke pri defčinom "vyšetrovaní" (rozumej klikanie po internete) zobrazí meno nového internetového vyhľadávača (pre nás menej vnímavých: väčšina z nás používa google) a mám silné podozrenie, že táto nemenovaná spoločnosť celý tento shit v rámci "product placement" zaplatila. Mno tak to je proste reklama jak hovado. Jednu hviezdičku dám iba preto, že z určitých dôvodov už odpad! dávať nechcem.

Černé moře (2014)

Jude Law sa po vyhadzove v práci naserie a zamieri si to na dno čierneho mora aby si z nemeckej ponorky (WW2) vyzdvihol zlaté tehličky. Jednoduchá premisa/nápad, ktorý funguje a nie je to natočené tak zle, ako som sa obával. Vyzerá to síce lacno, ale takmer všetko tam funguje. Možno to má trochu rýchlejšie tempo a tým pádom sa divák nedostane dostatočne "blízko"k jednotlivým postavám, na druhej strane vzhľadom na svoju dĺžku to už naťahovať nešlo, musel by z toho vzniknúť dvoj-troj dielny film. Na začiatku tretej tretiny sa v deji objavuje podfuck, ktorý príbehu dáva dodatočnú kinetickú energiu a z váhavých štyroch hviezd som prešiel k štyrom definitívnym. Režisér Kevin Macdonald je už skúsený harcovník takže by ma zaujímala výška badžetu a predchádzajúca práca scénaristu, pretože mám stále pocit, že sa z toho dalo vymáčknuť ešte viac, možno až na slušný cinebuster. Enyvej... kto nemá rád zlato, huh? PS: "I am not going home poor". PS2: Koniec som čakal iný ale aj tak sa dá...

Altar (2014)

Altar je čajový duchársky hororíček bez ambícií vykrádajúci všetko možné. Ale v béčkovej kategórii a v tomto žánri v zásade nič iné nečakám. Aj vďaka tomuto fliku som si uvedomil, že aj klišé môžem mať vlastne rád ak nie je otravné. Ak by som mal ja (alebo aj všetci ostatní diváci) na takéto snímky iba nadávať, prečo by som ich stále vyhľadával? A prečo by ich stále niekto točil? Znamená to, že dopyt po nich je. Isteže to nie je žiadna pecka - ale ani nechce byť. V tom je ich "čaro". Vizuálne šedé, bez ľakačiek ako aj výraznejšieho napätia sa tak stáva iba ďalšou potravou pre hladných divákov, túžiacich vidieť stále to isté a predsa "nové". Priemerný flik, na ktorý sa ale mne osobne tak nejak dobre pozeralo. Zhovievavých 60%.

Aux yeux des vivants (2014)

Patríte k fanúšikom hororu ktorí si myslia, že tomuto žánru jak sa vraví "zdechol pes" a už vás nič neprekvapí? Pre mňa nie je vôbec s podivom, že s niečím podobným musela prísť Európa konkrétne Francúzsko. Nedokážem si predstaviť ako podobný nápad, navyše takto prevedený, opúšťa akékoľvek filmové štúdio z poza mláky. Tento počin totiž nie je zaujímavý iba svojím príbehom ale je vcelku originálny aj hudobným doprovodom a má dosť napätia nato, aby ma to držalo v strehu aj keď som to pozeral cez deň a dokonca bez titulkov. Pre čistokrvný horor sa to síce nehodí ale predsa sa tvorcom chtiac-nechtiac stane, že niečo ide vo filme mimo žáner. SPOILER! Keď tí mladí chalani vyliezali z tej diery a kričali tomu tretiemu (čo ostal vonku dávať pozor) niečo vo význame aby zdrhal, tak on kokot tam zostal stáť! a celý sa zešťal zo strachu - tak ako skoro aj ja, ale od smiechu. KONIEC SPOILERA. Napriek neodškriepiteľným pozitívnym "vibráciám" sa ale ani tento flik neubránil klasickým chybám a typickým klišé a to hlavne v závere. Inak sa to rozhodne oplatí vidieť už preto, aby si človek vylepšil pomer napozeraného braku, kým sa dostane k niečomu lepšiemu.

Interstellar (2014)

Christopher Nolan je povolaním režisér. Prečo píšem to, čo je zrejmé? Pretože keď ste raz režisérom, tak sa snažíte čo najvernejšie preniesť písaný text (akýkoľvek príbeh - zvyčajne fiktívny) na plátno/obrazovku tak, ako ho vidíte vo svojej hlave, obrazotvornosti, fantázii a vlastne ho takto podávate divákovi. A keď točíte film o niečom, o čom NIKTO nemá ani potuchy (ani tí, ktorí si namýšľajú že hej) nemusíte svojej fantázii klásť vôbec žiadne zábrany. Nemusím rozumieť astrofyzike ani Nolanovi a nemusí jej rozumieť ani on (to nie je ako vedieť, že keď niekoho strelíte do nohy, tak jednoducho nemôže utekať). A pretože mám rád sci-fi a mám rád to, ako Nolan filmy "vidí"/režíruje, tak aj Interstellar sa mi po dlhšom uložení v hlave páčil. V komentároch som čítal mnoho prirovnaní k iným významným sci-fi filmom - a ani ja som sa jednému neubránil. Hlavne druhá polovica z vesmíru mi svojím svojským hudobným podmazom neustále vracala spomienky na americký Solaris. Hlavná premisa Interstellaru je ale niekde inde a po prvom pozretí sa mi snímok zdal byť jedným z Nolanových slabších. Lenže neprávom. Pretože ako celok má len málo chýb. Navyše jeho skvelým vesmírnym záberom vzala trochu vietor z plachiet o rok mladšia Gravitácia. Pre mňa osobne ďalšia pôsobivá spolupráca dua Nolan - Zimmer a výsledkom je film, na ktorý sa môžem pozerať opakovane aj niekoľkokrát.

Prokletý dům (2014)

Režisér Lluís Quílez si na béčkový TV horor nevybral zlý námet ani hereckú osádku. Čo sa v jeho prípade stáva plýtvaním materiálu, pretože hoci "oko" má, nevie príliš dobre pracovať s napätím a trestuhodne podcenil význam soundtracku v hororovom žánri - to sú všetko neodpustiteľné chyby. Hlavne preto ostane Out of the dark nudným TV priemerom na ktorý zabudnem hneď po dopísaní tohto komentára. 50%

The Frame (2014)

Režisér Jamin Winans Scenár Jamin Winans a hudba Jamin Winans kto do pekla ten chlap je?!? Génius?!? Toto predsa nie je možné! Takýto smelý a nebojím sa napísať originálny príbeh sa len tak ľahko nevidí. Keď pozerám na film takéhoto druhu chtiac-nechtiac začnem uvažovať nad hodnotením a nad všetkými tými duchaprázdnymi nablýskanými "pís-a-šit" marvelovkami, ktoré sa takmer vždy vďaka dokonalej forme a obrovskému budgetu tešia nesmiernej obľube a vysokým ziskom. A stačí im tisíc krát prevarený príbeh dobrí proti zlým vždy v inej odtieni šedej. To síce nevyhnutne neznamená že sú vyslovené zlé ale... takýto čerstvý závan niečoho nového je jednoducho úžasný. Spočiatku som si myslel, že sa jedná o popový videoklip k hodne dobrej hudbe álá Drive ale postupne mi začala padať sánka. Tomuto psychadelickému úletu bude hodnotenie lietať hore-dole o tom som presvedčený. Nedokážem posúdiť, či to malo nejaké umelecké ambície alebo nejaký presah ale ak áno, tak u mňa to na zaujímavosti netratí, resp. som ho (zmysel) nepobral (možno nezvyčajným spôsobom poukázať na fakt, že "niekoho" možno zaujíma náš život viac než si myslíme a samozrejme osud - ste fatalista? možno osud zmeniť alebo nie?) enyvej za mňa palce hore aj na nohách. Zdá sa to byť dlhé ale keď ma raz niečo baví... Po skončení som už dlho nemal z filmu taký zvláštny pocit ako u tohto a plný počet dám pretože sa mi podarilo dať 5 aj flikom, ktoré urobili na mňa menší dojem a pretože som zostal veľmi príjemne prekvapený. Herečka (pre mňa absolútne neznáma) Tiffany Mualem si týmto možno otvorila bránu k fantastickej kariére, to sa ešte uvidí, v každom prípade to musím vidieť znova, pretože po anglicky síce trochen bľabocem ale úplne všetkému som nerozumel.

The Philanthropist (2009) (seriál)

Nejdem to hodnotiť, videl som len tri časti a je to hrozná bieda. V tom seriáli je zle asi všetko. Hádam to cestovanie po svete je fajn, to by sa mi páčilo...