• Krátkometrážní

Pašerák (2018)

Eastwood je tak trochu istota. Vie čo od príbehu chce a nebojí sa byť citlivý, hoci nikdy citovo nevydiera. Jeho postavy sú v prenesenom zmysel akýmsi morálnym vyobrazením spôsobu života o ktorom nepochybujem, že je životným mottom aj samotného Eastwooda. The Mule nie je akčný, nie je prekvapivý ani emocionálne rozbíjajúci. Je úprimný, milý a ľudský. Natočený poctivo a dbajúci na drobné herecké nuansy s prekvapujúcou detailnosťou. Všetky emócie tam sú. A sú medzi rôznymi ľuďmi. Aj tými čo sú na zlej strane aj tými čo sú na tej dobrej. Bolo to veľmi príjemné pozeranie. Eastwood bol vždy môj hrdina. Je celkom smutné vidieť, ako zostarol aj s faktom, že si ho budeme užívať aj s príbehmi, ktoré má chuť prerozprávať už len chvíľu. O to viac si cením každý jeden z nich. Poctivá filmárčina. Zaváňa to starými časmi. O to viac mi je to sympatickejšie. Aj napriek tomu, že tam niekoľko načrtnutých motívov uzatvorených nie je.

Malé ženy (2019)

Neberie ma to. Snažil som sa aby sa mi to páčilo, ale asi som viacej zaťažený na kostýmovky od Joe Wrighta. Tam mi funguje takmer všetko. Pričom Malé ženy nie sú zlý film. Gerwig vie čo chce a myslím si, že v rámci žánru a prevedenia to funguje. Len to nie je skrátka môj šálok kávy. Oceňujem scény ako prvá tancovačka s Chalamentom, scény v Paríži, bruslenie alebo scény u vydávateľa, ale ako celok mi to nedokázalo sprostredkovať potrebné pocity. Jediný kto mi tam fungoval perfektne bola Florence Pugh. Tá žena to má v sebe. Takú tú charizmu, ktorá sa bude predierať cez obraz do človeka, dokým ho neučaruje. Jej premena z uvrešťanej soplane vo vyzretú a inteligentnú ženu bola nádherná a kvôli nej ma to bavilo veľmi. Inak či už vo fázach prehnanej nehy alebo rodinnej tragédie ma to nechalo chladným. Osobne som veľmi prekvapený tou nomináciou na Oscara.

Lady Bird (2017)

Ak už niečo na tento štýl tak idem radšej do Japonska alebo Číny. A čo sa týka Ameriky, tak Olivia Wild minulý rok debutovala lepším filmom ako je Lady Bird. Je to príjemné a v zásade nenásilné ale toto sme videli hádam už stokrát. Stále tá istá hrdinka, stále tie isté vzťahové problémy, bez ozvláštnenia, možno len s inou atmosférou, ktorá niekomu sadne a niekomu nie. Je tam všetko. Ale zároveň nič natoľko silné, aby ma to chytilo za srdce a ani nič natoľko úsmevné, že sa viem s niekym stotožniť. Typický žánrový štandard. Celkom nechápem tie oslavné ódy. Ale to nevadí. Svoje kvality to určite má a kto ich vie nájsť, tak videl skvelý film. Ja by som bez neho dokázal žiť aj ďalej. Ronan je ale dosť v pohode. P.S. Nevidel som ešte všetky ale zatiaľ tie, ktoré som videl mi len potvrdzujú, že Chalamet je pre mňa ako herec neznesiteľný a pózerský.

Králíček Jojo (2019)

Príjemné a úsmevné. V odľahčenej rovine funkčnejšie než vo vážnejšej. Nepôsobí to konzistentne. Dokonca nám to prezentuje pre príbeh zbytočnú postavu Scarlett Johansson. Zároveň vzťah medzi Jojom a židovským dievčaťom by som posunul do tej ľudskejšej roviny. Ich vzájomný vzťah bol síce pekný kvôli hlavnému duu ale žeby som zrovna ich emóciám veril sa nedá povedať. Rockwell ako postava vyhráva. Skvelá hudba a vtipy - hlavne hajlovačka. Waititi je rozhodne zaujímavý tvorca. Prvá hodina funguje tak ako má. Ku koncu kedy sa aj Hitler zjaví, len aby sa nepovedalo mi ale potvrdila roztrieštenosť celého príbehu.

Le Mans '66 (2019)

Mangold má momentálne silné obdobie. Tento film je pravým americkým dojákom o malom veľkom hrdinovy, ktorý zvládne to, čo iní pred ním nie. Tento priekopnícky štýl mám rád. A tu je ho na rozdávanie. Nielenže je to dynamické, vtipné a ľudské ale je to aj natočené perfektne. Nesnaží sa to citovo vydierať. Čo je obrovské plus a je to postavené na skvelých charakteroch. Bale znova podáva výkon na ktorý sa nezabúda a Damon mu skvelo sekunduje. Čo je celkom prekvapujúce vzhľadom na to, v akých priemerných filmoch sa objavil v poslednej dekáde. Ono keď si to čítam po sebe tak sú toto všetko strašne prijebané slová chvály. Ale ja som naozaj úprimne rád ak je niečo takéto. Ak vo mne niečo vzbudí chuť a lásku k filmu ako takému. Pre mňa jedna z najlepších vecí čo som mal roku 2019 možnosť vidieť.

1917 (2019)

Nie je to o tom hype, čo je teraz všade okolo toho. Mendesa mám rád od Americkej krásy. Aj tie filmy o ktorých sa už až tak veľmi nehovorí. Dalo sa u neho vždy spoľahnúť na dobré charaktery, kvalitných hercov a na formu, ktorá pomaly vťahovala. 1917 sa asi neubráni porovnávaní s Dunkirkom. Pre mňa funguje ale lepšie. Neukazuje síce príšernosti vojny, tak ako vylodenie v Normandií u Spielberga, ale je akousi road movie po svete z ktorého sa vytratilo veľa pekného a o to viac tam rezonuje ak ho hlavní predstavitelia stretnú. Deakins znova dokazuje, že jeho kamera tancuje fikčným svetom a prináša nám zážitok ktorý je intímny, vťahujúci a iný. Útek z horiaceho mesta, farma alebo finále rezonujú a vytvárajú silný emočný presah. Ten príde veľmi neočakávane. A vďačíme za neho práve jeho kamere. Línia príbehu je inak jednoduchá. Netreba očakávať premyslený príbeh. Ale spôsob akým je komponovaný vytvorí medzi divákmi a hlavnou postavou Schofielda puto, ktoré nás ku koncu krásne odmení. Aspoň mne sa tak stalo. Európa a Ázia robí takéto filmy lepšie a aj osobnejšie. Ale buďme radi, že aj mainstreamu sa občas takto zadarí. Dielo ku ktorému sa budem s radosťou vracať.

Jeho temné esence (2019) (seriál)

His Dark Materials považujem za výborne vymyslené fantasy. Nielenže má teologický, filozofický a fyzikálny presah ale postavy a udalosti v nej obsiahnuté vo mne rezonujú doteraz a to som dielo nečítal vyše 10 rokov. Po fiasku s prvým filmom( pre ostatných - mne sa celkom páčil) tu máme seriál, ktorý by mohol celé epické dobrodružstvo Phillipa Pullmana nejako uzatvoriť. Prvá séria tohto dobrodružstva od BBC má niekoľko chýb. Cítiť tam slabší rozpočet - ten sa prejavuje hlavne v davových scénách - kde nie každý má svojho viditeľného démona( hoci sa ho seriál snaží priznávať kde sa len dá) ale zároveň sú démoni veľmi šablónovitý,( pes, mačka, lasica, sokol, líška, zajac, had, jašterica). A to je asi tak všetko. Mimo hlavné postavy to vyzerá, ako keby nikto z tých vedľajších nemal veľkú osobnosť alebo charakterovú črtu. Ale zase aj o tom sa dá polemizovať a preto je to skôr osobná výtka. Zároveň je dielo v mnohom rozvláčne a opatrné. Znova to prikladám rozpočtu, kde skrátka tvorcovia ťažia z toho mála čo majú. Skutočnú epiku nečakajte. Ale ak tomu dáte šancu rozvíja sa pred vami zaujímavý koncept, ktorého gro a silá spočíva práve v druhej a tretej knihe. To či to seriál splní je ešte hudbou budúcnosti ale ja dúfam, že áno. Magický nôž by mal každú chvíľu začať krájať medzi svetmi a môže to priniesť zaujímavé dobrodružstvá. Najväčšia devíza filmu sú herci a atmosféra. Tá hlavne na severe a po stretnutí s Iorekom je absolútne zapamätateľná. Som hooked, hoci v poslednej scéne v anglickom parku som mal každú chvíľu pocit, že sa zjaví Winnie the Pooh a zvolá na Ewana McGregora svoje povestné: General Kenobi!" 1.séria - 80%

Jeho temné esence - Série 1 (2019) (série)

Russell Peters: Deported World Tour (2020) (pořad)

Stand up, ktorý je viac menej pre Indov. Peters šaškuje a predvádza sa ako je u neho zvykom. Ale jeho vek sa nezaprie. Indovia z toho môžu byť potešení o poznanie viacej. Mne celkom chýbajú jeho cestovateľské zážitky. Na spríjemnenie večera je to okej. Ale mám taký pocit, že čím sú komici starší tým mi svojim materiálom neprídu už tak vtipný ako kedysi.

Russell Peters: Notorious (2013) (pořad)

Tradičný Peters. Cestovanie, rodina, zbytočné prehrávanie. Ale v rámci stand upu na vysokej úrovni a zábavné.