• Krátkometrážní

Noc oživlých mrtvol (1968)

Romero vytvoril neskutočne pôsobivý film, kde naplno využil fenoménu živých mrtvol. Film ktorý je priekopníkom vo svojom žánre. Dodnes si pamätám ako sa mi tá plíživá atmosféra dostávala pod kožu a ako som sa potom krásne vyspal. Romero ktorý vytvoril túto hororovú sociálnu kritiku nám načrtol pár postáv , ktoré sú skrátka hodení do situácie totálnej skazy a strachu, bez vysvetlenia a objasnenia. Jediné v čo dúfajú je že ich niekto zachráni ale tú jednu noc budú musieť skrátka prežiť odkázaný sami na seba. A Zombie vedia že sú tam. Romero režíruje svoje scény pomaličky a necháva vyniknúť atmosféru a vy do konca neviete aký to bude mať všetko koniec možno aj keď sa vám niečo črtá. Čiernobiela farba tomu dodáva správnu temnosť a atmosféru. Scéna s dievčatkom v pivnici alebo pokus o útek sú natočené zručne a sú fantasticky pôsobivé. O tomto filme môžem hovoriť len v superlatívoch pretože si na ňom Romero dal sakra záležať a je to vydieť s každého políčka. U tohoto filmu sa snažil vzbudiť strach bez výrazných nechutností a práve preto je podľa mňa najlepší. Koniec keď je zastrelený aj posledný hrdina ktorý prežil, armádou ktorá ho má za Zombie je jasným odkazom na zbytočnosť celého úsilia hlavných protagonistov prežiť a zachrániť. Všetko totiž bolo od začiatku stratené.

Kletba bratří Grimmů (2005)

Bratia Grimovci sú to najhoršie čo americká produkcia na poli fantasy vyprodukovala. Gilliam bol pre mňa vždy zárukou fantastických svetov, krásnych postáv a atypického príbehu. Tu je všetko strašne klišoidné a neuveriteľné a miestami až neskonale hlúpe, čo si film s takou zápletkou a ani samotný Gilliam s toľkou predstavivosťou nezaslúžil. Zakopáva na úplne normálnych veciach, a len preto, lebo mu scénar, ktorý by mu normálne padol ako riť na šerbel tentokrát nesadol. Damon je afektovaný, Ledger nevyužitý a ostatný len chodia z miesta na miesto bez väčšej epickosti alebo zapamätateľnosti. Pre mňa veľké sklamanie, ktorému dávam dve hviezdičky len preto, lebo to má aspoň fantasy atmosféru. Inak je to niečo čo vám vyšumí z hlavy tak rýchlo až je to na tvorcu Gilliamovho formátu škoda.

Smrtihlav (1998)

Problém tohto filmu je v tom že je priveľmi komplikovaný na to aby bol straviteľný pre obyčajného diváka ale jeho plus je práve v tom. Proyas tu využíva určité motívy aj z jeho predošlej vrany a servíruje nám maniodepresívnu a ultra temnú podivnosť a jednom meste v ktorom sa toho deje viacej ako je bežné. Neskutočne ma dostal úvod a tiež samotné scény keď rufus sewell sa snaží pochopiť zmysel toho všetkého čo sa okolo neho deje. Takisto postava Williama Hurta, ktorý je v úlohe takého mierneho buddy do dažda naozaj pôsobivý ale podľa mňa najdémonickejšou postavou tohoto filmu je Jennifer Connely ktorá ako barová speváčka a láska rufusa podáva ďalší zo svojich perfektných výkonov ktorý celý speje ku finálnemu rozuzleniu a poslednej scéne na móle ktorá svojou hutnosťou podkopáva celý film z jeho krčovitej temnosti a ukazuje nám úsvit nového začiatku.

Táta na plný úvazek (2004)

toto je film venovaný zosnulemu otcovi kevina smitha preto si myslim že je sentimentalny pretože podla môjho nazoru je nevhodne venovat najdrahsej osobe film v ktorom sa prdi a kritizuje americku kulturu a vyzdvihuje niektore prvky ktore bavia tridsiatnikov v new jersey . rozhodne najslabsi smithov film tentoraz bez jaya a mlčanlivého boba.nemôžem tento film ale odsudzovat lebo ako filmovy všežravec sa mi ten film páčil a keby to natočil iný režiser preferujuci tieto snimky mohlo o to dopadnut omnoho horsie. každopadne krasny film oslavujuci rodičovstvo v tej najčistejšej forme a hlavna myšlienka že rodina musi držat neustale pokope je tu krasne dojimava. poteši will smith ako dava rodičovske rady Affleckovi

The Flying Car (2002) (TV film)

7 minut krasnej spomienky na dvoch naj kamosou s toho užasneho malého obchodiku. tentoraz rozoberajuci strašnu otazku na ktorej zavisi blaho vsetkých flakacov ked su v dopravnej zapche . Stoji za to useknut si nejaku nohu aby sme mali lietajuce auto? Hmmmm ? dilema co?

Jay a mlčenlivý Bob vrací úder (2001)

neviem prečo tento film nezaujal tak ako mal zaujať ale čo som ja kritik ja som len obyčajný filmový fanúšik ktorý si pozrie všetko od vytahu na popravisko, upira nosferatu , krasu divokých koní, spice world , austina powersa a ostatne filmy ktore možno že nemaju nejake vyššie posolstvo ale aspon pobavia a a ked nie tak aspon mate na čo nadavat. preto si myslim že toto je ta naj komedia mierne parodujuca celý hollywoodky system a filmových kritikov aku som kedy videl , exceletný ferrell a jason mewes a kevin smith v ulohach ktoré ich urobili jay a silent bob tentoraz v samostatnom filme v ktorom stretávame staré zname postavičky ale aj uplne nové. naj je hlavne comeback carrie fisher ako mnišky a marka hamilla ako lovca vtakov opet sa to toči okolo komiksu blantman a Cronic ktorý vam okrem zabavi ukažu aj nejake tie hviezdne vojny. za 5*

Dogma (1999)

Tento film si robi uplne največsiu prdel z celeho krestanstva. je trinasty apostol ale v biblii neni spomenutý lebo je čierny, ježiš je čierny a boh je vlastne žena. jay a silent bob su tu za prorokov, mame tu alana rickmana v dalsej zo svojeich charizmatických úloh " METATRON" , Salma Hayek ako " SERENDIPITY" ocenena za túto ulohu zlatou malinou a affleck a damon ako dvaja anjeli snažiaci prekabatit boha s tvarou alanis morissette to cele zavedene do absolutne blaznivej ak možem použit to označenie road fantasy komedie pretože hlavny hrdinovia niekam cestuju a na päty im sliapu golgotan a iné potvory dost nevdacna uloha pre jasona leeho ktorý vie hrat aj lepsie ale stale za 5*. zaujimavostou je že za tento film bol cirkvou odsudzovaný ( čuduj sa svete ) na ktorý boli protesty a director smith sa prezliekol za protestanta a odsudoval svoj vlastny film . no čo už srandista sa nezaprie a každa situacia sa da viužit aby bola sranda.

Hledám Amy (1997)

Uplne iný smith ako ho pozname samozrejme najde su tu veci z ktorých hned spoznate že tento film je od pana smitha ale tímto filmom ma skutočne dojal . za jeho naj film považujem clerks a flakačov ale ked som videl toto tak som si to pozrel dvakrat za sebou. Silent Bob tu je naozaj len na chvilu ale rozprava tu najviac s celých jeho doterajších filmov. Jay je kupodivu tichši. lauren adams ako lesbička exsceluje len ma tu troška stval aflleck ktorému som ten citový prejav nejak moc neveril ale stale je to lepšie ako jeho daredevil. v každom smithovom filme sa spominaju postavičky s iných jeho filmoch takže nadobudnete poznanie že ten svet je vlastne celkom mali aj ked je pravda že vascinou sa pribeh odohrava v new jersey a new yorku. každopadne poteši par postavičiek ktore si zahrali hlavne ulohy myslim halloren a suplee ale tiež nových ako matt damon. neni to uplne smithovske ale je to aj tak genialne. Nezklamal

Flákači (1995)

Nádych výdich ste pripravení tento film je este lepši ako clerks a to z 3 dôvodov. Objavuju sa tu pani Lee a Afleck ktorý už budu sprevadzat pana Smitha všetkými jeho filmamy , Silent Bob začína konečne dačo na plátne robit( pokúša sa o jedi trik , ktorý sa mu nakonci so Supleeho momocou podari) a je farebný. Smith dokazuje že dokáže natočit aj film kde vystupuje už viacej postáv, ktorých charaktery tak pomiešal a našiel s toho cestu von že som nemohol inak len tlieskat. dalsi klad tohto filmu je že sa zaobera dvoma naj vecami čo nam america dala a to hviezdnimy vojnamy a komiksami. Určite poteši vidiet Stan Leeho v užasnom dialogu s Benkim o superhrdinskych pohlavných organov. Zaujimavostou tohto filmu je tiež že tu vystupuju dve baby s ktorými chodil director smith a su to mrs. Doherty a Lauren Adams. za 5*

Mladí muži za pultem (1994)

Kevin Smith. Najkultovejší režisér všetkých čias. Scenárista ktorý priniesol svetu také dialogy ako "na svete je milion ženských ale ktorá z nich ti uvarí lasagne. väčšinou ti ich zožeru.". Jeho prvý film ale určite stoji za pozornosť tiež. aj ked je kompletne čiernobiely vôbec to filmu neubližuje naopak je zasadeny do mierne depresívneho hávu s ktorého na vase prekvapenie vôbec nesála depresia ale fantasticky napísane dialógy, ktoré Vás ak sa aspon trochu považujete za vtipného človeka , rozosmeju k plaču. Po prvý krat sa tu objavuju dnes už kultové postavičky Jay a Mlčanlivy Bob a Dante a Randal, ktorý riešia problemy tipu čo je lepšie imperium vracia uder alebo navrat jediho, svoje vztahy a kamaratstva a otravných zakaznikov. Tento film zaručene stojí za pozornost takže ak mate možnosť ho vidiet nevahajte a tí čo ho videli tim nemusim hovorit nič. už to vedia.

Časové pásmo bylo změněno