The Reckoning (2020)

Na úvod si je potrebné uvedomiť čo v preklade znamená názov THE RECKONING. A tento jeho najpresnejší preklad znie - v prípade tohto filmu - ZÚČTOVANIE (dúfam, že si to za uši zapíšu aj naši "kreatívni" distribútori a neprekrstia tento titul na niečo "údernejšie"). A samozrejme nejedná sa o horor. Hlavnú hrdinku navzdory svojmu nepriaznivému osudu nezlomí ani inkvizítorský fanatik v podaní perfektného Seana Pertweeho a jej "čarodejnica" si pre svoju pomstu dokráča cez peknú kôpku mŕtvol. Je poľutovania hodné, že Marshall sa napriek svojmu talentu držal pri zemi a nerozpútal v závere poriadne pomstiteľské inferno. Za mňa osobne si ale štyri poctivé inkvizičné tortúry určite zaslúži. (A netreba zabúdať ani na aktuálny "lockdown-joke".) (13.2.2021)

Dokud nás svatba nerozdělí (2020)

ČESKOSLOVENSKÁ VOD PREMIÉRA: VAPET = 12.2.2021, réžia českého znenia (Studio GRANT pro VAPET 2020) = PAVEL POKORNÝ - Pohodová romantická crazy komédia s veľmi sympatickým ženským hereckým obsadením. (12.2.2021)

Blaženost (2021)

Zaujímavý príspevok na tému paralelnej reality, ponúkajúci divákovi - ako inak - viac otázok než odpovedí. Dosť to pripomína štýl Jonzeho a Kaufmana. (9.2.2021)

Hitšaráda (1978) (pořad)

Česká televize milostivo siahla do svojho archívu a ponúkla nám po rokoch aj reprízu tohto programu. Samozrejme zasa si vybrali len to čo sa im hodilo "do krámu", ale vďaka aj za to. Aspoň som si po rokoch pripomenul, prečo som to kedysi sledoval. A pesničky to teda neboli. Naopak, Šíp s Uhlířom tu defilovali v rôznych humorných spojovacích scénkach a musím povedať, že sú vtipné aj po rokoch. Dokonca by som sa nebál použiť aj výraz nadčasové. Hudobná produkcia ale ponúkla - česť zopár výnimkám - naozaj obskúrnosti tvrdého rangu. Na Slovensku do hudobných relácií boli fakt vyberané väčšie hity. Navyše produkcia Hitšarády tvrdo presadzovala najmä českých interpretov, čím chcem povedať, že ak sa tam už predral aj nejaký slovenský, s veľkou pravdepodobnosťou sa jednalo o skutočnú osobnosť našej populárnej hudby. (9.2.2021)

Muž na radnici (1976) (seriál)

V dobe svojho vzniku som bol nastavený na tvorbu kapitalistickej cudziny a apriori som odmietal podobné propagandistické pamflety, nakoľko im chýbala remeselná zručnosť "majora zemana". Po rokoch poplyšákovej televíznej tvorby bolo ale zhliadnutie tohto dielka nanajvýš zaujímavé. Jednoznačne môžem konštatovať, že súdruhovia v tomto prípade podcenili formálnu stránku a vyflákli sa na špeciálne efekty. To znamená, že napríklad tragická nehoda Bavorovej ženy je načisto diletantsky nakrútená a ja som sa úplne cynicky musel na jej zaranžovaní uchechtávať. Takisto zavŕšenie megalomanského Bavorovho projektu je korunované niekoľkými úbohými zábermi na jednu "králikáreň". Dietlov prínos ale z tejto propagandy vytŕča a stavia Muža na radnici do absolútne nadčasovej roviny. Seriál je "narvaný" dejovými turbulenciami, ktoré Bavora - ako kovaného straníka - majú evidentne poľudštiť (smrť manželky, nepodarený syn, nabúchaná dcérenka, zmija Jitka - mimochodom ultimátna Bohdalka, intrigán Chovanec...) a rozhodne nebudú zhovievavého diváka nudiť. Mašinériu komunálnej politiky však Dietl postihol tak dokonale, že si za straníkov stačí dosadiť dnešných korupčných papalášov a voila, divák zistí, že prevracači kabátov síce zmenili svoju stranícku knižku, ale maniere im zostali. Za to prvá hviezdička. Tá druhá je za absolútne skvele zahranú úlohu cholerického tajomníka Pepu Hlavicu v dokonalom podaní Josefa Bláhu, ktorému Dietl napísal najlepšie scény a aj najlepšie hlášky. A tretiu hviezdičku si dovolím udeliť za sexicu Evu Jakoubkovú, ktorá by samozrejme na Bavorovom mieste bola aj mojou konečnou voľbou. (4.2.2021)

Resident Alien - Homesick (2021) (epizoda)

Pohodový druhý diel s vtipnými gagmi a dialógmi zatiaľ potenciál seriálu potvrdzuje. (4.2.2021)