Shenandoah (1965)

Rozprávka o farmárskej cti počas občianskej vojny v kombinácii s westernom. Starý pán vládne doma tvrdou rukou a má svoje morálne zásady. Môže si ich dovoliť, keďže má takú veľkú rodinu, že s ňou porazí aj celú jednotku konfederačnej armády. Počas Veľkej vojny existoval vojnový kôň, ktorý zblížil nepriateľské armády, a tu sa objavila vojnová krava. Trochu mi do tohto vážne ladeného filmu nesadla prvá bitka vo forme grotesky, iba lepšie tri hviezdy. –––– Ten, kdo nic nezkouší, nic nedokáže. A když nic nedokáže, jaký má pro něj život smysl?

Zbytočné trápenia (1991) (TV film)

Aj v diele slovenského klasika sa nájde detektív, len sa tu volá majster odkrývač. Hlavne, aby sa to bez súdov a áreštov zaobišlo, teda bol to taký dávny mediátor. –––– Keď nerozmýšľaš, si múdry. Ked začneš rozmýšľať, si sprostý. Ale zasa hovoria: Si sprostý, keď nerozmýšľaš a sprostý, keď rozmýšľaš. Čo už ako, vždy si sprostý. To je už raz človeku súdené: Rob, čo chceš, osudu neujdeš.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Harry Potter podrástol do výšky, Hermiona do krásy a celá rozprávka je tak nejako dospelejšia. Pokiaľ dieťa zvládne dve a pol hodiny a aj tie obraty na konci filmu, tak asi už nie je celkom dieťa. Séria tak rastie spolu s divákmi a som zvedavý, kam až dorastie. (spoiler) Len mi tá záchrana pripadala tak, ako keď Barôn Prášil vyriahol z bažiny sám seba za pačesy. –––– Šťastie možno nájsť aj v dobách temna, ak viete prikázať svetlu: Svieť! –––– Hlas dieťaťa, akokoľvek pravdivý, neznamená nič pre tých, čo zabudli počúvať.

Husári (1966) (TV film)

Na začiatku sa to nezdá, ale Kroner je naozaj v hlavnej úlohe a patrične si to užíva. Ako vojak so zbraňou, ale s nežnou dušou, je tu predchodcom svojho Pacha, kde túto polohu dotiahol k dokonalosti. Druhou výbornou postavou je Viera Topinková s jej skvelou rolou vášnivej talianskej krásky. –––– A kto velí tým Francúzom? Krv z našej krvi, Talian. Ale na to treba myslieť, že ten malý Bonaparte je Talian. –––– Mám rada mužov, čo sa vedia biť. ... Ja zastrelím teba alebo ty zastrelíš mňa, tak ja chápem vojnu. A dokiaľ bude čo len jeden patrón, dotiaľ budem strieľať. A potom príde na rad šabľa. A potom nôž. A potom necht, a potom...

Život na živo - Jana Kirschner (2018) (TV film)

Jana Kirschner vyzerá stále veľmi dobre, veď nie náhodou bola takmer misskou, len tá hudba, čo práve robí, je trochu divná. Má to byť asi world etno music plus zmes starších štýlov, lebo tam počujem tvorbu autorov ako Jean Michel Jarre, Village People, nejaký džez až po balkánsku dychovku. Rozprávanie pomedzi pesničky celkom fajn, hudba trochu menej, ušla akurát skladba Sama samučička. Zostáva tak len nostalgia za pesničkami zo starého albumu V cudzom meste.

Ako ostrihať manžela (1973) (TV film)

Bolo to veľmi fajn, kým sa dej nepreniesol zo salónu do kasární. Potom sa už len dookola opakovalo to isté, akoby tvorcovia potrebovali dosiahnuť stanovený čas filmu. Zámena identity trvala príliš dlho a bola trochu prehnaná. –––– Štyri dni basy!

O Ferondovi, jeho žene Emílii a opátovi svätej povesti (1969) (TV film)

Sedemsto rokov stará poviedka a pritom toľko pravdy a morálneho poučenia v krátkom filme. Žiarlivosť, nevera a ľudská hlúposť nevymizne nikdy a tento zabudnutý film pripomenul skvelé herectvo starej gardy slovenských hercov a jednej krásnej herečky. Tentoraz mi vôbec nevadili jednoduché kulisy a biedna kvalita záznamu, všetko vynahradil zaujímavý obsah. –––– Jéj, otče, urobím pre vás všetko, čo budete žiadať a čo len budem môcť. Len sa obávam, či môže taká žena, ako som ja, urobiť niečo, čo by ulahodilo takému vznešenému mužovi, ako ste vy. –––– Ale, dcérka, spovedať sa budeme až potom, čo zhrešíme. –––– Vy tu máte aj blchy, v očistci? – A prečo nie, blchy azda neumierajú? –––– Zbrane nie sú samy osebe zlé, ale sú zlé preto, lebo sú zlí tí, čo ich zlomyseľne používajú.

Najstarší zo všetkých vrabcov (1980) (TV film)

Dobrá hudba a pekná filmová poetika, takmer ako od Kachyňu. Ale bolo jej tu akosi príliš a značne prevyšovala dejovú zložku filmu a tak celý podstatný záver príbehu musí byť vyrozprávaný v poslednej minúte, čo je škoda. –––– Jedol si niečo? Si chudý ako vrabec. Ako ženatý vrabec! –––– A najchudšie a najstaršie sú ženaté vrabce.

Bohouš (1968) (TV film)

Najznámejšia mikrokomédia a ja som ju videl prvýkrát práve dnes. Už po druhom jedle som mal dosť iba sa na to pozerať. –––– Já jsem nepřišla do téhle chaty hrůzy pro peníze, ale pro ideály!