Fany a pes (2019)

Neveselá rozprávka, ale ako vieme, so šťastným a dojemným koncom. Určená najviac asi mladým Nemcom, ktorí sa jemným rozprávkovým spôsobom môžu dozvedieť, čo bola STASI a že cesta z východného do západného Nemecka viedla okľukou cez Maďarsko alebo Prahu. Všetko zjednodušenie situácie je tu prijateľné, a určite rizprávka má čo povedať aj deťom u nás. –––– Ideme oslobodiť ocka!

30 rokov slobody (2019) (pořad)

Nikto sa tam tak očividne nenudil ako Orbán. Aj tak ich voda neudržala a na konci sa ocitli v scénickom Matrixe.

Čierna ovca (1997) (TV film)

Satira na spoločnosť Štepkovmu divadlu vždy išla, a tak je to aj v tejto satire na socialistického riaditeľa školy. Výborné je aj obsadenie, Štepka urobil dobre, že hlavnú úlohu prenechal Lasicovi, ktorý je na takéto role ako stvorený. –––– Je to tak, v každej rodine sa nájde čierna ovca. –––– Ja by som sa nikdy neponížil k tomu, aby som sa nepodepsal. Ja čo udám, za tým si stojím!

Pražská terčovnica (1982) (TV film)

Kriminálka nakoniec lepšia, ako som čakal. Dočolomanský ako capo di tutti capi je skvelý, ako drezúruje Hryca, a na zlé chodníčky bez problémov zvedie mladú peknú blondínečku od koní. V slovenskej kriminálke sa netradične objavila aj (smiešna) naháňačka v metre, cezhraničná spolupráca polície a konská drezúra. Samozrejme sa všetko vyriešilo a vinníci boli odhalení, a čudujem sa, že to filmu niekto vyčíta, veď aj Poirot končí vždy odhalením a trestom a nikomu to nie je čudné.

Přeživší – dívka z ostrova Utøya (2018) (TV film)

Silné výpovede jedného dievčaťa a dvoch dospelých. A zaroveň dobre natočené, zostrihané a podfarbené hudbou. Prípadne tichom, ak treba. –––– Hovorila som si: "Krásne miesto na umretie... Aspoň to." –––– Šla som tam najmä preto, aby som mu mohla povedať, nech ide do riti. [Fuck you.] Chcela som tam byť, aby ma videl a počul. Aby vedel, že som prežila, hoci on urobil všetko, aby ma zabil.

Zaujímaví muži (1981) (TV film)

Podľa hereckého obsadenia by to mali byť zaujímaví muži, ale film je zaujímavý pomenej. Veľmi komorný príbeh bez prekvapení je len na slabšie tri hviezdy.

Daleko od lidí (2014)

Myslel som, že to bude western z Alžírska, ale s týmto žánrom film súvisí len okrajovo. Skôr je to film o putovaní v krajine s inými ľuďmi, a putovacie filmy neobľubujem. Hlavne, keď sa skoro nič nedeje a len ŕaz za pol hodiny niekoho stretnú, aby sa porozprávali alebo si zastrieľali. Neohúrili ma ani pekné zábery nepeknej krajiny, takže film u mňa celkovo prepadol.

Trabantem z Indie až domů - Byrokrati, válečníci a kuchaři (2019) (epizoda)

Tentokrát až dve hudobné okienka a celkom dobre zostrihané do formy videoklipu. No najzaujímavejšia je indická hraničná vojenská prehliadka vo forme malej vojny s Pakistanom, a táto šou sa odohráva každodenne pred tisíckami divákov, ktori sa výborne bavia. Bez trabantieho seriálu by som o niečom takom nikdy nepočul.

Vymodelujem more (1984) (TV film)

Dnes by sa k takejto netradičnej látke pristupovalo určite celkom inak, aby to nedopadlo práve takto. Katastrofálna úvodná scéna, neduživý príbeh aj réžia, nesympatický hlavný hrdina, nad vodou to neudržali ani tie lepšie vedľajšie role a príjemná hudba.

Bílá velryba (1956)

Toľko trápenia a utrpenia pre jedného bláznivého fanatika. Ale to je typicky „ľudské“, že ľudia dokážu celkom zbytočne bojovať nielen proti veľrybe, ale aj proti iným ľuďom a pritom, ako tá posádka, nasledovať akéhokoľvek bláznivého vodcu, ktorý ich vedie len do vojny a do záhuby. Film ma ale z väčšej časti neuspokojil a dve hodiny kecov vedúcich k jednej akcii v štýle modelov Karla Zemana bolo príliš. –––– A Bůh seslal obrovskou rybu, aby spolkla Jonáše... –––– Ano, všichni ji vidíme, ale to ještě neznamená, že je to pravda.

Časové pásmo bylo změněno