Ďáblové v oblacích (1955)

Úvod je trochu zdĺhavý, dôsledná príprava útoku je už lepšia, a záverečná akcia opäť trochu zdĺhavá. Lietanie a zhadzovanie bômb ako na simulátore určite poteší priaznivcov vojenského letectva, ale ja som pri tom bol trochu otrávený. –––– Jak létat v 45 metrech a v noci? To je nemožné.

Tanec nad plačom (1989) (TV film)

Toto spojenie dvoch svetov ma vôbec neoslovilo. Dobré herecké výkony a prednášané životné múdrosti nenahradili chaotickú predlohu, ktorá neviem odkiaľ kam smerovala. Tri hviezdy to nemôžu byť ani s prižmúrením oka.

Most špiónů (2015)

Trochu dlhý film na výmenu dvoch (troch) väzňov, keď vlastne celý film je len o vyjednávaní jedného právnika. Ale amerického, teda ultra-správňaka, na rozdiel od celej tej európskej zberby nemeckých, nemeckých demokratických a sovietskych postáv vo filme. Na Spielberga teda nič prevratné.

Akta X - Počkat, cože? (2018) (epizoda)

Výborná epizóda o Mandelovom efekte vplývajúcom na Mengeleho efekt a o nepravých spomienkach na udalosti a veci, ktoré (možno) neexistovali a sú len vo vlastných spomienkach. Konšpiračné teórie povýšené na druhú, jednoducho výborný miš-maš v podaní troch hľadačov pravdy, ktorú nemajú šancu nájsť, pretože nikto už ani nevie, čo je to pravda. Pri niektorých scénach sa podarilo skvelo omladiť Muldera aj Scullyovú a ten záver s paródiou Trumpa, to je veľká chuťovka. ––– ... a zmizel v Zóně soumraku. – A co když to byl jiný seriál, jako Krajní meze, nebo... – Že bych si spletl Zónu soumraku a Krajní meze? Hele, znáš ty mně vůbec?! –––– Oni se snaží, abyste měl všechny konspirace za šílenstvo, včetně těch pravdivých. – Reggie, řeknu ti to jako cvok cvokovi...

Pravo na prošloje (1989)

Druhý film podľa predlohy Bohuslava Chňoupka dopadol podstatne lepšie ako môj prvý včerajší. Určite je to aj zásluha špičkového režiséra, ale aj predloha príbehu slovenského agenta bez minulosti má svoje pozitíva. Film je zo sklonku socializmu, ale v rámci glasnosti už opatrne tne priamo do živého na našej socialistickej republike a dokonca aj na Sovietskom zväze. Počas skoro dvoch hodín má film stále čo povedať, niet čas na nudu. Na obraze sú väčšinou neznámi slovenskí a ruskí herci, ale dabovaní veľkými hlasmi ako Kňažko, Haverl alebo Kvietik. Nečakal som to, ale spokojnosť. –––– Pán správca, vraj ste zvýšili výrobu mydla, ale v obchodoch ho stále niet. –––– V každej krajine sú nejaké obmedzenia pohybu osôb. – To áno, ale tu sú iba samé obmedzenia. –––– Inteligencia nie je trieda. Je to medzitriedna vrstva.

Nehynoucí sláva (1945)

Dokument natočený bezprostredne po skončení vojny podáva obrazy a výpovede priamych účastníkov tak, ako sa stali. Tým sa nemôžu pochváliť neskoršie filmy, keď už nastúpili vykladači histórie. Ani tento dokument sa nevyhol pátosu, ale tentokrát bol úplne na mieste. –––– Když se řekne pláž, představuju si něco hezkého. Piknik, jedlo, holky v plavkách. –––– Přišli jsme až k Metz. Pak nám začala docházet munice. To bylo vážné. Nikoho přece nezabiješ proviantem. –––– Čtvrtili jsme Třetí říši jak vánočního krocana. –––– Vítězi náleží kořist. Ale jakápak kořist? Jen šance vybudovat svobodný svět.

Být či nebýt (1942)

Aj počas neveselého obdobia vojny dokázali vytvoriť vtipný film o vojne a súvisiacich veciach. Fóry nasledujú jeden za druhým, hlavne na začiatku. Štúdiovosť filmu nevadí, kým nie sme ochudobnení o scény z letiska a bombardéra, ktorým správny chlap dokáže zhodiť tri tony dynamitu za minútu.

Poslední parlamentári (1977) (TV film)

Pripadá mi to, akoby to tvorcovia urobili autorovi predlohy, vtedajšiemu ministrovi Chňoupkovi, schválne, že natočili nezaujímavý nudný vojnový film. Nemohli to zachrániť ani dobrí herci, ktorí sú trvale na obrazovke, a až do konca som nevedel, čo film vlastne riešil a na čo chcel poukázať. Prišli, zavreli ich, a potom vyšli von, to je všetko. Zaujímavý je na tom iba poučný komentár Volodimira2.

Legenda o opilém Mistrovi (1994)

Typická chanovka, ktorú od iných nedokážem pomaly ani odlíšiť. Jednoduchý dej je aj napriek tomu zmätený, asi ako všetky „vtipné“ momenty alebo súboje. Nerozumiem hlavne tým vysokým percentám pri tomto filme.

Příběh Eiffelovky (2013) (TV film)

Celkom zaujímavo a vtipne poňatá výpoveď Eiffelovky vlastnou rečou. Takýto dokument som snáď ešte ani nevidel, vždy to boli minimálne nejaké milé zvieratká, ktoré rozprávali, ale nikdy nie stavba. No ale najznámejšia a najnavštevovanejšia stavba na svete má na to nárok. Akurát na jej mieste by som už dnes pri pohľade na Notre-Dame nebol až v takom kľude. –––– Když vidím baziliku Notre-Dame, jsem v klidu. Je jí už 800 let a stále je tady.