Margyt 1 (1980)

Vysoké hodnotenie tu asi vyplyva zo spomienok na detstvo pri tomto filme. Nemuselo by to byť zlé, ale už som celkom mimo cieľovej skupiny.

Zlaté věže (1951)

Najlepšie na filme bol asi starobylý dabing s Oldřichom Novým v hlavnej úlohe. Nedalo sa pri tom nemyslieť na Kristiána a jeho podobnú postavu lúzera s nečakane vysokými ambíciami. Príbeh premysleného plánu krádeže, jeho realizácie a chyby v poslednom článku sme odvtedy videli veľakrát aj v lepšom prevedení, ale tu som schopný ospravedlniť aj trápnu naháňačku s policajtami. –––– Je to jednoduché: Olovo se naleje do formy, pak se pozlatí a expeduje do Francie.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Jeden zo slabších dielov X-Menov. Strašne veľa postáv bez charizmy a z nich žiadny skutočne hlavný hrdina, to nie je dobrý koncept. Priveľa efektov a slabý záver zavŕšili niekoľkohodinové trápenie. Snáď len tá Jennifer bola oživením situácie a tiež zopakovanie scén chlapíka, ktorý dokáže zastaviť čas, z Budúcej minulosti.

Horali (1975) (TV film)

Folklórna kriminálka, naozaj nezvyčajná kombinácia. S laickým vyšetrovaním, falošnými stopami, nespoľahlivými indíciami a dokonca s tromi časovými rovinami: súčasnou, vojenskou a milostnou. Možno by nebolo na škodu trochu zredukovať zavýjanie na celú horu, ale Stračinova hudba bola dokonalá. –––– Len počúvajte: Chrobáky za ušami, chrobáky všade, úúú, ozaj ozaj na zvracanie. No a viac vám povedať nevieme. –––– Hora dala Vasilovi obuv. Hora najlepšie rozumie horalovi.

Malá anketa (1969) (TV film)

Tento film s diskusiou o eutanázii je na svoju dobu ako čisté zjavenie. Diskusia je pritom veľmi výživná, aj na dnešnú dobu odvážna a prechádza všetkými možnými zákutiami ľudských názorov na túto vec. Paradoxne tu kresťanský názor reprezentuje štátny prokurátor. Netradičné filmové prostriedky sú využité veľmi dobre, pričom sa dočkáme aj cenzúry, skrytej investigatívnej kamery a technickej prestávky. Výborné je obsadenie neznámych hercov, aby bola ilúzia dokumentu takmer dokonalá. Žiadna Malá dokumentárna anketa, ale Veľká filmová anketa. –––– Ukazuje sa, že Janigová zabila to dieťa, takpovediac, s veľkou nehou. ... Myslím, že to bola práve vražda z materinskej lásky. ... Chcela zachrániť syna pred životom kaliky, mrzáka, kripla, veď to je jasné. –––– Porozmýšľajte o tom, čo ste tu dnes videli a počuli. My tu nevieme, kto má pravdu, ale možno to viete vy.

Ochrana státu (2008)

Celkom slušný špionážny thriller o tom, aký ťažký je život čerstvo preškoleného džihádistu a čerstvej krásnej agentky, ktorej hlavnou zbraňou je posteľ. Dva nezávislé príbehy, ktorá sa na konci nutne spoja a po celý čas sa deje niečo zaujímavé a napínavé. A naviac slušná bodka za príbehom, aby bolo jasné, kto za koho kope a akým spôsobom. –––– Agent nie je ľudská bytosť. Je to zbraň! –––– Naším cieľom je vyvolať strach, aby vás nahlodal a zničil vás zvnútra. Dnes som to zbabral, iným sa to zajtra podarí.

MOST! - Epizoda 8 (2019) (epizoda)

Riešiť smrteľne vážne veci v pôvodne bláznivo komediálnom seriáli sa nie celkom vypláca. Tento obrat žánrov mi nesadol a dopozeral som pomerne znudene a s nevôľou. –––– Jakej pohřeb? S kapelou a do hlíny. Pak se vožerem. –––– Pořád nemohu uvěřit, že jsem něco ukrad. A že je to člověk. V nějaký fázi.

Příběh Evropy (2017) (seriál)

Skutočná záplava informácií o histórii Európy. Začína sa pekne od podlahy, teda až od formovania kontinentov. Nasleduje osídľovanie predchodcami dnešného človeka a podrobne sa začne seriál venovať starovekému Grécku. Prvý diel končí okolo roku 500 n.l. a postupným rozpadom Rímskej ríše. Sprievodca je príjemný, len rozpráva trochu rýchlo, ale seriál spĺňa všetko, čo som očakával.

Když draka bolí hlava (2018) odpad!

No, ako to slušne napísať. Keby tam aspoň niektorí herci niečo nezahrali a nevydali zo seba súvislý a zrozumiteľný text, tak by to mohlo byť aj horšie. Chcelo to asi veľa invencie vymyslieť takú ptákovinu, aby herci hovorili presne naopak, ako im zobák narástol. Neviem celkom posúdiť češtinu Magálovej, ale tá slovenčina od Káju nebola vôbec božská, ale úplne hrozná a ťažko zrozumiteľná. Deti jej, myslím, nemohli rozumieť vôbec, ani tie české ani slovenské. Protestovať proti rozdeleniu Československa filmom po 25 rokoch od nechceného, ale úspešného rozdelenia je už celkom zbytočné. Na dovŕšenie skazy má film desných 100 minút, aby sa do neho zmestilo čo najviac absurdít hraných, trikových, hudobných, jazykových alebo aj animovaných, keď hlavný zlý drak vyzerá ako Votrelec 4. –––– Blivajs jsem a Blivajsem zostanem. Pretože bum, bum a koniec...

Triptych o láske (1980) (TV film)

1. Lissote alebo Východ slnka: ** Slabšia poviedka o biskupovi, jeho masérovi a naivnej panne, ktorá im prináša čerstvú múku. 2. Annalena alebo Poludnie: *** Filozofické zamyslenie nad úprimnosťou, z ktorého si zapamätám hlavne kúpajúcu sa Janu Nagyovú. 3. Laurette alebo Súmrak: **** Najlepší príbeh o zbabelosti a odvahe. Zbabelosti na strane muža a odvahe na strane ženy. –––– Všetky tri poviedky o krásnych ženách v osídlach zradnej lásky sú kvalitou spracovania na rovnako vysokej úrovni. Horšie je to s dosť komplikovanou predlohou, na ktorú je tých dvadsať minút málo, aby sa dali pochopiť súvislosti a vychutnať postavy. –––– Fidelis virgo. Len verná panna môže nosiť čerstvo zomletú múku pánu pápežovi, inak nikto. Taká vraj som na celom okolí iba ja. –––– Ak sme úprimní, klameme. Čím úprimnejší, tým väčší klamári. –––– Ty nevieš, čo je to chlap uprostred sveta. Tam, v meste, sa cítim najpotrebnejší. Zober mi to a nezostane mi nič!