Román pro ženy (2004)

Názov neklame, skutočne je to román pre ženy. Se vším všudy, teda návštevou kaderníčky, ženským plkaním, charizmatickými mužmi, jednoducho gýč na pohľadanie. Ale aj ja som si niečo našiel, teda hlavne Zuzanu Kanócz, ktorej to mimoriadne pristane, možno najviac zo všetkých filmov. –––– Měl bys vědět, že nedbalá elegance a úplná zanedbanost jsou dvě odlišný věci.

Dalida (2016)

O francúzskej speváčke Dalide som doteraz nikdy nepočul a ani vo filme mi žiadny hit okrem jedného nič nepripomenul. Film to bol natočený celkom záživne, pesničiek nebolo priveľa, ale v pamäti mi nezostane asi ani chvíľu. –––– Viete, čo je najťažšie, keď ste medzi životom a smrťou? Vybrať si život. Smrť je nežná.

Nádej má farbu belasú (1989) (TV film)

Začína sa to autohaváriou, ale to je to najmenšie medzi trápeniami doktorky genetičky s dobrým výkonom Soni Valentovej. V práci ju moria kolegovia, agresívni pacienti a objavia sa silné scény s vážne postihnutými deťmi. Doma zase výčitky matky alebo rozmarné výčiny dcéry, opäť Zuzany Vačkovej na nespoznanie, ktorá sa len tak samoúčelne predviedla v športovom spodnom prádle. Film za tú poldruha hodinku stihol zo života doktorky povedať veľa a nakoniec mám z fimu celkom príjemný pocit, aj keď určite nie nadpriemerný.

Time Changer (2002)

Myslím, že to moralizovanie v mene Ježiša by sa zaobišlo aj bez cestovania v čase.

Spikesova banda (1974)

Chlapci si zvolili svoj osud a tak okúsili školu života na úteku. Bola to tvrdá škola a tvrdé vytriezvenie z ideálov voľného života. Aj z ideálov priateľstva na život a na smrť. K poctivej štvrtej hviezde filmu možno niečo chýbalo, ale tri by nestačili. –––– Nikdo z nás se už nebude před nikým ponižovat. Jdeme si pro štěstí! –––– Vždyť to měla být zábava...

Obyčajný príbeh (1982) (TV film)

Táto inscenácia je jedna veľká nuda a v kombinácii s predlohou Čechova, ktorý nie je autorom pre mňa, som to znášal veľmi ťažko.

Země naděje (2012)

Dosť veľká nuda, ktorú ani Matt Damon vôbec nezachránil. Chýba akákoľvek dramatizácia a jedno odhalenie na konci to nevytrhlo z kategórie slabých filmov.

Príbeh Mateja Hóza (1993) (TV film)

Film sa odohráva v neveselej dobe, keď bol „J.V.Stalin jasná hviezda budúcnosti“, ale film nie je smutný ani tragický. Mimo prenasledovania kňaza, ktoré vo filme vlastne ani nie je, sa sústredil na príjemné momenty hlavného hrdinu, keď opustí protivné dievča Irenu a zakotví u veselej Vačkovej, ktorú je možné spoznať výlučne podľa hlasu. Ale ani tým hlasom v podivných deväťdesiatkových postsynchrónoch sa veľmi nedá dôverovať. Slabšie tri hviezdy, ale dve by bolo málo. –––– Aby však bolo jasné, volám sa Matej Hóz a som už vo veku, kedy už človek môže byť poriadnou sviňou... –––– Môžeme si spolu aj ľahnúť, ale obaja musíme zostať oblečení.

Řím, otevřené město (1945)

Škoda, že až v druhej polovici filmu sa niečo udeje, ale aj tak je to skôr konverzačka z vojnového obdobia. Podstata odboja mi nejako unikala a za lepší koniec oproti zvyšku filmu už hviezdy pridávať nebudem. –––– My, Nemci, nepochopíme, že ľudia chcú žiť slobodne.